Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
wykłady z międzynarodowych stosunków gospodarczych | analiza techniczna | techniki projekcyjne | marka firmy | macierz McKinseya | gotowy plan marketingowy | wykłady z logistyki | transport |

Krańcowa stopa substytucji - definicja wzór i zadanie z rozwiązaniem

Krańcowa stopa substytucji (KSS) jest pojęciem z zakresu ekonomii mikroekonomicznej, które mierzy tempo, z jakim jedno dobro może być zastępowane przez inne dobro przy zachowaniu poziomu użyteczności lub satysfakcji konsumenta.

Wzór:KSS można obliczyć jako stosunek bezwzględnej wartości procentowej zmiany ilości zużytego dobra A do bezwzględnej wartości procentowej zmiany ilości zużytego dobra B:

KSS=−(ΔqA/qA)/(ΔqB/qB)

gdzie:

ΔqA​ i ΔqB​ to zmiany ilości zużytych dóbr A i B odpowiednio
qA​ i qB​ to ilości zużytych dóbr A i B odpowiednio

Przykładowe zadanie
Załóżmy, że konsument zużywa pewne ilości kawy (A) i herbaty (B). Po obniżce ceny kawy z 4 zł za paczkę do 3 zł za paczkę, konsument zwiększył swoje zużycie kawy z 10 do 12 paczek, jednocześnie zmniejszając zużycie herbaty z 8 do 6 paczek.

Teraz możemy obliczyć KSS

KSS = − ((12−10)/10)/((6−8)/8) = −(0.2/(−0.25)) = 0.8

Otrzymujemy wartość KSS równą 0.8. Oznacza to, że konsument jest gotów zrezygnować z 0.8 paczki herbaty, aby zwiększyć zużycie kawy o 1 paczkę, jednocześnie utrzymując stały poziom użyteczności lub satysfakcji.

Wartości KSS mogą być różne dla różnych konsumentów i różnych kombinacji dóbr. Na ogół, jeśli KSS jest wysoka (bliska 1), oznacza to, że dobra są bliskie substytutów, podczas gdy niska wartość KSS wskazuje na to, że dobra są bliskie komplementów.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Podstawy ekonomii matematycznej - opracowanie
8 stron(-y)
Mikroekonomia - zadania z rozwiązaniami 2
12 stron(-y)
Definicje z mikroekonomii
12 stron(-y)
Teoria racjonalnego wyboru konsumenta
7 stron(-y)
Zagadnienia na egzamin z ekonomii matematycznej
14 stron(-y)
Zestaw zagadnień na egzamin z mikroekonomii
10 stron(-y)
Ściąga z mikroekonomii - definicje wykresy i wzory
4 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Mikroekonomia » Krańcowa stopa substytucji - definicja wzór i zadanie z rozwiązaniem

Krańcowa stopa substytucji - definicja wzór i zadanie z rozwiązaniem
Ocena: 10 / 10
Liczba głosów: 237 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii