Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
krzywa Philipsa | socjometria | bilans płatniczy | teoria wyboru konsumenta | zarządzanie procesowe | testy z mikroekonomii | analiza FMEA | neurolingwistyka |

Krzywa Laffera


Głównym źródłem dochodów budżetu państwa są podatki bezpośrednie, podatki pośrednie od dochodu przedsiębiorstw oraz podatki bezpośrednie od dochodu ludności.

Krzywa Laffera to teoria ekonomiczna, która przedstawia związek między poziomem opodatkowania a dochodami podatkowymi. Teorię tę nazwano od nazwiska ekonoma Arthura Laffera, który ją rozwinął w latach 70. XX wieku.

Krzywa Laffera przedstawia, jak zmiany stawek podatkowych wpływają na łączne wpływy podatkowe, a także sugeruje, że istnieje punkt, w którym zbyt wysokie stawki podatkowe mogą zaszkodzić dochodom podatkowym, gdyż mogą zniechęcać do pracy, inwestycji i przedsiębiorczości.

Krzywa Laffera nie jest jednoznaczna i może różnić się w zależności od kontekstu gospodarczego i społecznego. Ponadto, jej kształt może być zmienny w czasie, w zależności od różnych czynników ekonomicznych i politycznych. Teoria ta jest często wykorzystywana w dyskusjach dotyczących polityki podatkowej i podejścia do regulacji gospodarki.

Główne założenia krzywej Laffera

Faza I (niskie stawki podatkowe): Na początku, gdy stawki podatkowe są niskie, dochody podatkowe rosną wraz ze wzrostem stawek, ponieważ pobudzają one aktywność gospodarczą, inwestycje i pracę.

Faza II (optymalne stawki podatkowe): Istnieje poziom stawek podatkowych, który maksymalizuje dochody podatkowe. To jest punkt optymalny, gdzie podatki są wystarczająco niskie, aby zachęcić ludzi do pracy i inwestycji, ale jednocześnie wystarczająco wysokie, aby generować odpowiednie dochody dla państwa.

Faza III (zbyt wysokie stawki podatkowe): Jeśli stawki podatkowe przekroczą pewien punkt, dochody podatkowe mogą zacząć maleć, ponieważ zbyt wysokie obciążenia podatkowe mogą zniechęcać do pracy, inwestycji i przedsiębiorczości.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Budżet państwa - referat (⭐bibliografia)
6 stron(-y)
Bezrobocie Inflacja Krzywa Phillipsa (⭐bibliografia)
5 stron(-y)
Wykłady z mikroekonomii
25 stron(-y)
Krzywa Phillipsa - zależność między bezrobociem a inflacją (⭐bibliografia)
7 stron(-y)
Podstawy mikroekonomii - wykłady
33 stron(-y)
Mikroekonomia - zadania z rozwiązaniami 2
12 stron(-y)
Optimum producenta i konsumenta - referat (⭐bibliografia)
25 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Makroekonomia » Krzywa Laffera

Krzywa Laffera
Ocena: 8.9 / 10
Liczba głosów: 108 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować