Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
paradoks Veblena | alianse strategiczne | podstawy rachunkowości | dobra komplementarne | prezentacje z analizy finansowej | John Maynard Keynes | ISO | ściągi z zarządzania |

Metoda analizy statystycznej rynku


Metodę analizy statystycznej rynku stosuje się wówczas, gdy na rynku można znaleźć dość liczną grupę nieruchomości będących przedmiotem kupna - sprzedaży. Jest ona stosowana wówczas, gdy do wyceny przeznaczonych jest wiele podobnych obiektów. Mogą to  być np. mieszkania komunalne przeznaczone do sprzedaży, grunty, dla których należy zaktualizować opłaty z tytułu użytkowania wieczystego lub inne masowo wyceniane nieruchomości.

Metoda ta prowadzi do wyznaczenia średniej ceny stosowanej w obrocie nieruchomościami i opiera się na następujących założeniach:

1. Wartość rynkowa stanowi skorygowaną cenę średnią, obliczoną na podstawie populacji generalnej cen lub na podstawie próby reprezentatywnej. Do wyznaczania wartości nieruchomości służy wzór.


2. Proces wyceny, podobnie jak w metodzie porównywania parami, obejmuje kilka faz. Zaczyna się od dokonania opisu wycenianej nieruchomości ze szczególnym uwzględnieniem cech rynkowych, które na lokalnym rynku wpływają na ceny. Następnie obejmuje obliczenie średniej ceny transakcyjnej na podstawie próby reprezentatywnej. Uważa się, że baza danych powinna liczyć minimum kilkanaście transakcji. Na tle opisu nieruchomości najlepszej, która wyznacza najwyższą cenę w próbie i nieruchomości najgorszej, wyznaczona jest cena średnia, która pozwala obliczyć brzegowe wartości sumy współczynników korygujących jako relacje:
- wyznaczającą dolną granicę sumy współczynników korygujących
- wyznaczającą górną granicę sumy współczynników korygujących

Współczynnik eksperta powinien zawierać się w granicach [0,85;1,15]. Stanowi on wyraz tendencji inflacyjnych, a także pozwala odwzorować sytuację, gdy wyceniana nieruchomość wykracza pod względem cech lub ceny transakcyjnej poza zakres ujęty w próbie reprezentatywnej.

Podejście porównawcze przyjmuje najlepsze wyniki przy wycenie nieruchomości nieskomplikowanych, takich jak: nieruchomości gruntowe nie zabudowane, nieruchomości mieszkaniowe (mieszkania, domy jednorodzinne).

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Analiza rynku - zagadnienia
6 stron(-y)
Statystyka opisowa
14 stron(-y)
Metody analizy marketingowej (⭐bibliografia)
11 stron(-y)
Model ekonometryczny - przyrost naturalny (przykład) (⭐bibliografia)
13 stron(-y)
Model ekonometryczny - aktywność zawodowa
12 stron(-y)
Istota i metody analizy finansowej - prezentacja
61 stron(-y)
Elementy analizy otoczenia konkurencyjnego (⭐bibliografia ⭐przypisy)
17 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Nieruchomości » Metoda analizy statystycznej rynku

Metoda analizy statystycznej rynku
Ocena: 9.9 / 10
Liczba głosów: 99 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować