Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
metoda fmea | ubezpieczenia społeczne | podstawy statystykia | efekt Veblena | podstawy mikroekonomii | prawo podaży | zarządzanie zmianami | łączenie przedsiębiorstw |

Metoda inwestycyjna w wycenie nieruchomości


Metodę inwestycyjną stosuje się głównie wtedy, gdy zachodzi potrzeba określenia wartości nieruchomości przynoszącej dochód z czynszów, których wysokość można ustalić na podstawie analizy kształtowania się stawek rynkowych czynszów najmu lub dzierżawy . W ramach tej metody stosuje się takie techniki obliczeń:
- technikę kapitalizacji prostej (netto i brutto),
- technikę dyskontowania strumieni pieniężnych.

Technikę kapitalizacji stosuje się do wyceny nieruchomości, jeśli z oceny stanu nieruchomości oraz stanu rynku wynika, że nieruchomość ta będzie przynosić stałe dochody roczne w długim okresie, przynajmniej kilkanaście lat . Wartość nieruchomości przy zastosowaniu tej techniki otrzymuje się poprzez podzielenie jednorocznego dochodu przez stopę kapitalizacji (lub pomnożenie przez współczynnik kapitalizacji) . Współczynnik kapitalizacji odzwierciedla okres, w którym powinien nastąpić zwrot środków, wydatkowanych na zakup nieruchomości, z dochodów uzyskiwanych z tej nieruchomości. Wysokość tego współczynnika ustala się na podstawie badania rynku nieruchomości jako wzajemną relację pomiędzy ceną transakcyjną zapłaconą za nieruchomość a dochodem możliwym do uzyskania z tej nieruchomości.

Techniką dyskontowania strumieni pieniężnych można określić wartość nieruchomości, gdy nieruchomość w okresie prognozy będzie przynosić dochody zmienne, wynikające np. z konieczności remontów części powierzchni przeznaczonych do wynajmu. Wartość nieruchomości określa się jako sumę zdyskontowanych strumieni pieniężnych pochodzących z dochodów przewidywanych do uzyskania z nieruchomości w poszczególnych latach, powiększoną o wartość rezydualną nieruchomości.

Wartość ta przedstawia wartość nieruchomości po upływie ostatniego roku przyjętego do dyskontowania strumieni pieniężnych. Liczba lat jest zależna od przewidywanego okresu, w którym dochody z wycenianej nieruchomości będą ulegały zmianie. Szacowanie nieruchomości tą techniką polega na przekształcaniu przyszłych przepływów dochodu lub przyszłych przepływów gotówki w obecną wartość dochodową przy użyciu odpowiedniej stopy kapitalizacji (stopy dyskonta).

Dyskontowania dokonuje się na dzień określenia wartości nieruchomości, przy użyciu stopy dyskontowej, która powinna odzwierciedlać wymaganą przez nabywców nieruchomości relację pomiędzy rocznym dochodem uzyskiwanym z nieruchomości z nakładami, jakie należy ponieść na jej zakup.

Techniki kapitalizacji prostej i dyskontowania strumieni pieniężnych stosuje się do wyceny nieruchomości przynoszących dochód, w sytuacji, gdy istnieją dane o tych dochodach. Jeśli dane te pochodzą z ewidencji obrotu rynkowego nieruchomości porównywalnych, stosuje się technikę kapitalizacji prostej. Jeżeli brak danych z bezpośredniego obrotu rynkowego, stosuje się technikę dyskontowania strumieni pieniężnych, ustalając stopę dyskontową z obserwacji zachowań inwestorów na rynkach kapitałowych.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych
12 stron(-y)
Metoda simplex - zadania z programowania liniowego
9 stron(-y)
Kredyt hipoteczny - referat (⭐bibliografia)
21 stron(-y)
Analiza strategiczna salonu fryzjerskiego (⭐bibliografia)
25 stron(-y)
Metoda ABC - Activity Based Costing (⭐bibliografia ⭐przypisy)
18 stron(-y)
Analiza finansowa TP S.A. - praca magisterska (⭐bibliografia ⭐przypisy)
79 stron(-y)
Credit scoring - jako metoda oceny zdolności kredytowej (⭐bibliografia ⭐przypisy)
15 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Nieruchomości » Metoda inwestycyjna w wycenie nieruchomości

Metoda inwestycyjna w wycenie nieruchomości
Ocena: 9.8 / 10
Liczba głosów: 140 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować