Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
badania marketingowe | analiza swot | produkt narodowy netto | gotowy biznes plan | tożsamość monetarna | zachowania konsumenta | konkurencja | elastyczność krzyżowa |

Metoda porównywania parami - procedura


Przy metodzie porównywania parami porównuje się nieruchomość będącą przedmiotem wyceny, której cechy są znane, kolejno z nieruchomościami podobnymi, które były przedmiotem obrotu rynkowego i dla których znane są ceny transakcyjne, warunki zawarcia transakcji, a także cechy tych nieruchomości.

Algorytm postępowania przy wycenie nieruchomości metodą porównywania parami składa się z następujących etapów:

1. Zdefiniowanie rynku lokalnego, na którym znajduje się nieruchomość wyceniana  poprzez określenie: rodzaju, obszaru rynku, okresu, w którym należy szukać cen transakcyjnych, oraz opracowanie analizy ekonomicznej rynku.
2. Określenie cech rynkowych wpływających na wysokość ceny na rynku lokalnym wraz z oceną wpływu poszczególnych cech na ceny. Należy ustalić jakie cechy są ważne i mało znaczące dla klienta przy negocjowaniu i ustalaniu ceny rynkowej.
3. Opis wraz z charakterystyką  lub diagnozą wycenianej nieruchomości.
4. Wybór kilku (3-5) podobnych nieruchomości, które zostały wcześniej sprzedane i których ceny transakcyjne można ustalić.
5. Zestawienie parami nieruchomości wycenianej z nieruchomościami porównawczymi. Wycenianą nieruchomość porównuję się każdorazowo z inną nieruchomością o znanych cechach i cenie rynkowej.
6. Wybór cech różniących dla poszczególnych par.
7. Określenie różnic (poprawek kwotowych) pomiędzy nieruchomością wycenianą a nieruchomościami podobnymi. Porównywanie prowadzi się w tabelach porównawczych.
8. Ustalenie wartości nieruchomości w zależności od ceny nieruchomości sprzedanej oraz różnic pomiędzy cechami w każdej parze porównawczej. Wartość, która zostanie ustalona po analizie porównawczej dla poszczególnych par, będzie funkcją sumy różnic (poprawek) pomiędzy cechami porównawczymi, wagą poszczególnych cech oraz ceną obiektu, który posłużył jako wzorzec porównawczy.
9. W ostatnim etapie ustala się ostateczną wartość nieruchomości jako średnią ważoną z wartości uzyskanych z porównań w poszczególnych parach.

Jeżeli nieruchomości przyjęte do porównań wykazują znaczne różnice, ostateczna wartość może być wyznaczona jako średnia ważona z otrzymanych wcześniej wyników.
Wartość rynkową jako średnią ważoną z wyników W1...Wn cząstkowych określa się według wzoru.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Ocena pracowników (⭐bibliografia ⭐przypisy)
15 stron(-y)
Benchmarking - prezentacja (⭐bibliografia)
33 stron(-y)
Metoda simplex - zadania z programowania liniowego
9 stron(-y)
Analiza strategiczna salonu fryzjerskiego (⭐bibliografia)
25 stron(-y)
Metoda ABC - Activity Based Costing (⭐bibliografia ⭐przypisy)
18 stron(-y)
Credit scoring - jako metoda oceny zdolności kredytowej (⭐bibliografia ⭐przypisy)
15 stron(-y)
Controlling bankowy
11 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Nieruchomości » Metoda porównywania parami - procedura

Metoda porównywania parami - procedura
Ocena: 9.4 / 10
Liczba głosów: 129 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować