Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
DAGMAR | gospodarka rynkowa | optimum Pareto | stopień dźwigni finansowej | majątek trwały | wykłady z geografii ekonomicznej | dystrybucja | zarządzanie ryzykiem |

Metody przezwyciężania oporów wobec zmian


Katz i Kahn proponują następujące metody przezwyciężania oporów wobec zmian:
1. Bezpośrednie wykorzystanie innowacji
2. Wpływ grupy koleżeńskiej
3. Dyskusje grupowe
4. Treningi wrażliwości
5. Sprzężenie zwrotne dotyczące funkcjonowania przedsiębiorstwa

Ad.1 Bezpośrednie wykorzystanie informacji – jest metodą niezbędną niezależnie od obiektu zmian, jednak jej skuteczność jest uzależniona od siły zaangażowanych w daną sytuację, bo sama informacja nie może spowodować modyfikacji zachowań na rzecz zmiany. Badania wykazały, że sposób porozumiewania się menadżera średniego szczebla miał wpływ gdy menadżer posiadał wysoki, uznany prestiż oraz akceptowany status formalny.

Ad.2 Wpływ grupy koleżeńskiej – opiera się na znaczeniu więzi osobistych zachodzących w grupie pracowniczej, poprzez które może ona wpływać na zachowania poszczególnych jednostek a zwłaszcza wobec pracowników przejawiających opór, a skierowanym wobec nich oddziaływaniu pozytywnym grupy typu: wsparcie, pomoc, pokazywanie zalet, wad danej zmiany.

Ad. 3 Dyskusja grupowa – wiąże się z dyskusją nad daną zmianą, dopuszczeniem możliwych stanowisk, ocen, sterowanie nią tak by pojawiły się też argumenty od osób mających prestiż w grupie. Jednak najskuteczniejszym okazać się może ta metoda  na tych poziomach organizacji, na których obszar swobody do podejmowania decyzji jest najmniejszy. Skuteczność jej wzrasta w miarę upływu czasu stosowania tej metody. Modyfikacją tej metody może być zmiana norm nieformalnych grup a nie pracowników.

Ad. 4 Trening wrażliwości – polega na przeprowadzeniu technik rozwijających nasze pozytywne odniesienia wobec siebie, określonych procesów lub eliminujące nasze negatywne nastawienie. Ta metoda silniej oddziałuje na jednostkę niż na grupę i jeżeli treningowi będą poddani niektórzy pracownicy, a nie cała grupa to może się to okazać nieskuteczne, gdyż pracownicy którzy powrócili z treningu przejawiają odmienne zachowania, które są pozytywne dla zmiany są przez pozostałych (tych którzy nie byli na treningach) traktowani jako inni, obcy, negują ich zachowania. Ważnym jest by trening wrażliwości obejmował jak największą ilość pracowników, aby po powrocie zdominowali pozostałe jednostki swoim nowym zachowaniem.

Ad.5 Sprzężenie zwrotne – dotyczące funkcjonowania przedsiębiorstwa polega na przedstawieniu grupie pracowniczej faktów, liczb i uruchamianie nad nimi dyskusji grupowej. Tą dyskusja winno się tak kierować by zidentyfikować problemy, jakie mogą być ich przyczyny, czy można i jak je rozwiązać i podejmowanie próby ich rozwiązania przez te grupę dyskusyjną. Skuteczność tej metody warunkuje:
• Partycypacja w interpretacji informacji, przekonań innych.
• Przełożenie danej zmiany, jej pomysłu na taką jakby pochodziła od danych pracowników, a nie od osób z zewnątrz grupy.

Jej efektywność zależy od tego na ile w tych przekazywanych informacjach przełożony stara się włączać informacje o funkcjonowaniu grupy, i na ile są one włączone we wpływ funkcjonowania przedsiębiorstwa na te grupy. Skuteczność jest większa, gdy większa jest stabilność grupy.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Zarządzanie zmianami organizacyjnymi (⭐bibliografia)
15 stron(-y)
Menedżer w roli lidera zmian (⭐bibliografia)
19 stron(-y)
Lojalność wobec marki
7 stron(-y)
Bilans płatniczy - referat (⭐bibliografia ⭐przypisy)
27 stron(-y)
Istota i metody analizy finansowej - prezentacja
61 stron(-y)
Podstawy statystyki - wykłady
17 stron(-y)
Zagadnienia zarządzania strategicznego
14 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Zarządzanie » Metody przezwyciężania oporów wobec zmian

Metody przezwyciężania oporów wobec zmian
Ocena: 9.8 / 10
Liczba głosów: 32 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować