Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
inflacja | koszty stałe | mikrootoczenie | wariancja | rekrutacja pracowników | cele marketingowe | analiza branży | wzory statystyczne |

Mikroekonomia (strona: 1)

Utarg całkowity - definicja, wzór i zadanie z rozwiązaniem - Utarg całkowity to suma wszystkich przychodów uzyskanych ze sprzedaży produktów lub usług przez przedsiębiorstwo w...)
Utarg przeciętny - definicja, wzór i zadanie z rozwiązaniem - Utarg przeciętny to pojęcie z zakresu ekonomii, które odnosi się do średniej wartości uzyskiwanej przez...)
Granica racjonalnych strat (punkt optymalny) - Granice racjonalnych strat wyznacza poziom kosztu przeciętnego zmiennego (Kz/Q). Dopóki cena jest wyższa od przeciętnego...)
Elastyczność popytu - definicja, wzór i zadanie z rozwiązaniem - Elastyczność popytu to miara wrażliwości ilości popytu na dobra lub usługi na zmiany w cenach...)
Definicja i funkcje ceny - Cena jako kategoria ekonomiczna, jest to wartość towaru (usługi) wyrażona w pieniądzu. Jest ona relacją...)
Konsumpcja naturalna i oparta na wymianie - Gospodarstwa domowe mają różne potrzeby, których zaspokojenie odbywa się poprzez konsumpcję dóbr i usług. ...)
Oszczędności i inwestycje gospodarstw domowych - Zarobione dochody gospodarstw domowych w olbrzymiej większości są wydawane na bieżącą konsumpcję, tzn. na zakup...)
Skąd gospodarstwa domowe czerpią dochody? - Gospodarstwa domowe występują na rynku z jednej strony jako konsumenci, zgłaszający popyt na dobra i...)
Gospodarstwa domowe i ich funkcje na rynku - W gospodarce rynkowej wyróżniliśmy dwa główne podmioty gospodarcze - gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa. Gospodarstwo domowe...)
Popyt rynkowy - Popy rynkowy jest sumą zapotrzebowania wszystkich pojedynczych konsumentów, inaczej mówiąc są to zsumowane ilości danego...)
Dobra substytucyjne - Dobra substytucyjne (czyli substytuty) – to takie dobra, które klienci mogą nabywać zamiennie, bo mają...)
Czym różni się elastyczność łukowa popytu lub podaży od elastyczności punktowej? - Elastyczność łukowa podaży określa relatywną (procentową) zmianę wielkości podaży na skutek  zmiany ceny o...)
Różnica między racjonalnością rzeczową a racjonalnością metodologiczną - Racjonalność rzeczowa to skuteczność działania, która zależy od adekwatności wiedzy o rzeczywistości, dostępnej działającemu podmiotowi....)
Na jakich zasadach opiera się społeczna gospodarka rynkowa? - Rynek jest podstawą ładu gospodarczego. Ponieważ jego mechanizmy są ukierunkowane na wspieranie sprawniejszych, efektywniejszych i...)
Jakie są najważniejsze cechy współczesnej konkurencji? - Najważniejsze cechy współczesnej konkurencji jakie możemy wyróżnić to m.in.: -...)
Koszt marginalny (koszt krańcowy) - definicja oraz zadanie z rozwiązaniem - Kosz marginalny (nazywany również kosztem krańcowym) to koszt, jaki ponosi producent w związku ze zwiększeniem...)
Niecenowe determinanty podaży - Cena nie jest jednak jedynym czynnikiem wpływającym na podaż. ...)
Keynesowska funkcja zagregowanego popytu - Model keynesowski powstał jako odpowiedź na pytanie o sposoby doprowadzenia produkcji faktycznej do poziomu produkcji...)
Teoria decyzji konsumenta - Zachowania konsumenta można opisać przy pomocy pierwszego i drugiego prawa Gossena. ...)
Elastyczność popytu w ekonomii - Przez elastyczność popytu rozumieć należy względną siłę reakcji wielkości popytu na określoną zmianę w gospodarce....)
Kapitały własne i kapitały obce w agroturystyce - Kapitały własne i kapitały obce. Głównym źródłem finansowania gospodarstw agroturystycznych jest kapitał własny...)
Kalkulacja kosztów - To ogół czynności zmierzających do ustalenia kwoty kosztów przypadających na jednostkę kalkulacji, czyli do ustalenia...)
Teoria produkcji - Teoria produkcji jest dziedziną ekonomii, która zajmuje się analizą procesów wytwórczych i ich optymalizacją. W...)
Własności krzywej obojętności - Są to m.in.: - negatywne nachylenie każdej KO – oznacza,...)
Użyteczność konsumenta - Użytecznością nazywa się satysfakcję, którą konsument uzyskuje ze spożycia dóbr lub/i usług. Jest to subiektywna...)
Budżet i linia budżetowa - Budżet konsumenta stanowi suma pieniędzy, którą chce i może on wydać na zakup dóbr materialnych...)
Cechy preferencji konsumenta - Preferencje konsumenta odbijają jego pragnienia, a także oceny ważności i przydatności poszczególnych dóbr. Preferencje określają...)
Czynniki kształtujące podaż dobra - To m.in.: - Cena towaru - Ceny innych...)
Co wpływa na popyt na dane dobro - Zapotrzebowanie na konkretne dobro (produkt, usługe) zależy od czynników ekonomicznych i pozaekonomicznych. ...)
Wielkość i zmiana podaży - Podaż jest to ilość dobra, które producenci chcą dostarczyć na rynek i sprzedać w danym...)

Strona 1 z 10
<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  -  >>>

2001-2024 © ABC Ekonomii