Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
karty płatnicze | źródła finansowania przedsiębiorstwa | wartościowanie pracy | wnioskowanie statystyczne | testy z zarządzania | sterowanie zapasami | Bretton Woods | strategia Portera |

Model wykształcenia stereotypu niższego rzędu

Model wykształcenia stereotypu niższego rzędu dotyczy procesu subtypingu, który jest jedną z trzech strategii przetwarzania informacji niezgodnych ze stereotypem opisanych w modelu buchalteryjnym.

Subtyping czyli tworzenie podtypów polega na klasyfikowaniu osób, które nie pasują do istniejącego stereotypu, jako "wyjątków" lub przedstawicieli podgrupy. W wyniku tego procesu tworzymy nowe kategorie niższego rzędu w ramach istniejącego stereotypu, które uwzględniają te "wyjątki".

Podczas, gdy subtyping pozwala na przyswojenie informacji niezgodnych ze stereotypem, nie prowadzi do radykalnej zmiany czy przekształcenia stereotypu ogólnego. Istniejący stereotyp główny pozostaje niezmieniony, a podtypy służą jedynie jako doprecyzowanie kategorii. W ten sposób utrzymujemy nasze przekonania na temat większości członków danej grupy, jednocześnie uwzględniając indywidualne różnice.

Przykład subtypingu może dotyczyć stereotypów na temat płci. Jeżeli ktoś wierzy, że mężczyźni są generalnie silni i dominujący, a kobiety są delikatne i opiekuńcze, może stworzyć podtypy takie jak "kobieta-żołnierz" czy "mężczyzna-opiekun", aby uwzględnić osoby, które nie pasują do tych ogólnych przekonań. W ten sposób osoba ta może utrzymać swoje stereotypowe przekonania na temat płci, jednocześnie rozpoznając, że istnieją wyjątki od reguły.

Subtyping może utrudniać przekształcenie stereotypów, ponieważ pozwala na utrzymanie ogólnych przekonań na temat danej grupy, mimo napotkania informacji sprzecznych z tymi przekonaniami. Dlatego ważne jest, aby być świadomym tego procesu i dążyć do krytycznej analizy własnych przekonań oraz uwzględniania zróżnicowania wśród członków różnych grup społecznych.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Model ekonometryczny - przeciętna cena makaronu
11 stron(-y)
Model ekonometryczny - wynagrodzenie w przedsiębiorstwach (Microfit)
18 stron(-y)
Model 7S - opracowanie
9 stron(-y)
Zagadnienia na egzamin z ekonomii matematycznej
14 stron(-y)
Motywacja do pracy
11 stron(-y)
Przywództwo
8 stron(-y)
Model ekonometryczny - stopa bezrobocia
20 stron(-y)

Podobne tematy w Kompendium

1. Prawo Engla (0.1 stron)
2. Teoria A Maslova (0.2 stron)
3. Teoria hierarchii potrzeb wg Abrahama Maslowa (0.9 stron)
4. Teoria hierarchii potrzeb Abrahama Maslowa (0.9 stron)
5. Model buchalteryjny (1.2 stron)
6. Paradoks Giffena (0.8 stron)
7. Model Vroma Vettona Jago (0.2 stron)
8. Teoria X i teoria Y Douglasa McGregora (1.2 stron)
9. Model zachowań konsumenta (0.2 stron)
10. Obniżki cen (0.2 stron)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Psychologia » Model wykształcenia stereotypu niższego rzędu

Model wykształcenia stereotypu niższego rzędu
Ocena: 8.9 / 10
Liczba głosów: 132 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii