Monetaryści
Głównym twórcą teorii pieniądza jest amerykański ekonomista M. Friedman, zdobywca nagrody Nobla w 1976 r. za wkład w teorię konsumpcji, stabilizacji makroekonomicznej i historię pieniądza.
Monetaryści nawiązywali do starej ilościowej teorii pieniądza i na tej podstawie sformułowali czysto monetarystyczną teorię inflacji. Wychodzą oni z założenia, że występuje przyczynowo-skutkowy związek między podażą pieniądza a przeciętnym poziomem cen i ten związek w sposób zadowalający tłumaczy przyczyny inflacji, która wynika z nadmiernej podaży pieniądza w stosunku do realnego produktu narodowego brutto.
Teoria ta tłumaczyła w sposób prosty wszystkie skomplikowane problemy ekonomiczne i dostarczała praktycznych wskazówek, jaką politykę powinno prowadzić państwo oraz bank centralny, aby nie dopuścić lub zahamować procesy inflacyjne i zapewnić ustabilizowany wzrost gospodarczy. Polityka ta powinna opierać się na fundamentalnej zasadzie, że podaż pieniądza powinna rosnąć w stałym tempie na poziomie przewidywalnego tempa wzrostu dochodu narodowego.
Monetaryści wyszli z założenia, że inflacja jest w ostatecznym rezultacie zjawiskiem pieniężnym. Z uwagi na to wszystkie inne czynniki dają się sprowadzić do podaży pieniądza będącego w gestii banku centralnego. Teoria monetarystyczna jest w teorią popytową, ponieważ nadmierny przyrost popytu zależy tylko od wzrostu podaży pieniądza. Skoro wszystko zależy od polityki pieniężnej banku centralnego, to wszelka inna ingerencja państwa w życie gospodarcze kraju jest zbędna, a nawet może być szkodliwa – samoregulujące mechanizmy rynkowe są w stanie zapewnić równomierny wzrost przy pełnym wykorzystaniu czynników produkcji.
Monetaryści opierają się na podstawie teorii neoklasycznej, akceptowali neoklasyczną teorię bezrobocia naturalnego wynikającego z niedoskonałości rynku pracy oraz z niedostosowań strukturalnych. Teoria ta postuluje nieaktywistyczną politykę gospodarczą. Monetaryści uważali, że gospodarka ma ze swej natury charakter stabilny i zwykle powróci do swojego naturalnego stanu po każdym okresie przejściowym nierównowagi. Monetaryści uważali, że wiele nieregularności w działalności gospodarczej wynika z nieregularnego wzrostu zasobów pieniądza. Wg nich prędkość obiegu pieniądza jest stała lub co najmniej przewidywalna. Monetaryści są również przekonania, że należy spodziewać się jakiegoś poziomu bezrobocia przy założeniu dążenia ludzi do znalezienia najlepszych z możliwych miejsc pracy i istnienia zasiłków dla bezrobotnych oraz zasiłków socjalnych.
Najczęściej pobierane pliki (.doc i .pps) |
1. (11 stron A4)
|
Podobne tematy w Kompendium |
1. (0 stron)
2. (0 stron)
3. (0 stron)
4. (0 stron)
5. (0 stron)
6. (0 stron)
7. (0 stron)
8. (0 stron)
9. (0 stron)
10. (0 stron)
|
Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Makroekonomia » Monetaryści
Monetaryści
Ocena: 9 / 10 Liczba głosów: 224 głosów
Zaloguj się, aby zagłosować
|