Od czego zacząć pisanie pracy magisterskiej lub licencjackiej?
Pisanie pracy magisterskiej lub licencjackiej to spore wyzwanie dla każdego studenta i wymaga ono odpowiedniego przygotowania, planowania i systematyczności. Niektóre z przytoczonych w tym tekście etapów przygotowania pracy dyplomowej będą dla Ciebie oczywiste, o niektórych możesz nie wiedzieć lub o nich nie pomyśleć w natłoku zadań. Dlatego życzę Ci efektywnej lektury!
Jak krok po kroku przygotować się do napisania pracy magisterskiej / licencjackiej?
Od pomysłu na temat pracy aż po jej oddanie.
✅ Wybór tematu
Koniecznie znajdź temat, który Cię interesuje:
- Pasja i zainteresowania: Wybierz temat, który Cię pasjonuje lub chociaż interesuje, ponieważ będziesz spędzać nad nim dużo czasu, a nie ma nic gorszego w pisaniu pracy dyplomowej niż nudny i męczący temat.
- Zasoby: Upewnij się, że masz dostęp do wystarczającej ilości materiałów źródłowych. Korzystaj z podręczników, ebooków, artykułów, zasobów Internetu.
- Relewancja: Sprawdź, czy temat jest aktualny i czy ma znaczenie w kontekście Twojej dziedziny studiów.
Konsultacje z promotorem:
- Wstępne rozmowy: Skonsultuj się z promotorem, aby upewnić się, że wybrany temat jest odpowiedni. Promotorzy mają bardzo różne podejścia do tematów prac swoich studentów. Jedni preferują tematy związane ze swoją specjalizacją, inni są bardziej liberalni w tym temacie i idą studentom na rękę w kwestii tematu pracy magisterskiej.
- Sugestie: Promotor może zaproponować modyfikacje lub nawet inne tematy, które mogą być bardziej odpowiednie. Korzystaj z jego pomocy. Znam wiele przypadków, gdy promotor wybrał studentowi temat pracy magisterskiej (licencjackiej), który studentowi pasował bardziej niż jego własny temat.
✅ Badania wstępne
Zbierz materiały:
- Biblioteka i bazy danych: Skorzystaj z zasobów bibliotecznych i internetowych baz danych, takich jak Google Scholar, Google Książki czy PubMed. U nas również znajdziesz materiały, które okażą się pomocne przy pisaniu Twojej pracy. Mamy również przykładowe prace magisterskie.
- Przegląd literatury: Przeczytaj i zanotuj kluczowe prace w Twojej dziedzinie.
Tworzenie bibliografii:
- Cytowanie: Zacznij tworzyć listę cytowań od samego początku, aby uniknąć problemów z plagiatem. Jeśli pracę piszesz samodzielnie, bez kopiowania całych akapitów z cudzych prac czy książek to nie musisz się obawiać programów antyplagiatowych, z których uczelnie korzystają. Masz prawo do korzystania z bibliografii. Musisz pamiętać jednak o przypisach do zastosowanych cytowań.
✅ Tworzenie planu pracy
Struktura pracy:
- Wstęp: Określ w nim cel pracy, zakres badań i pytania badawcze.
- Metodologia: Opisz metody badawcze, które zamierzasz zastosować.
- Wyniki i dyskusja: Zaplanuj, jak zaprezentujesz wyniki i jak je zinterpretujesz.
- Wnioski: Przedstaw ostateczne wnioski i ewentualne kierunki dalszych badań.
- Przegląd literatury: Przedstaw stan wiedzy na temat Twojego tematu.
✅ Pisanie Pracy
Wstępne wersje:
- Notatki: Rób notatki podczas czytania literatury i badań. Jeśli książki są Twoje to możesz stosować markery do zakreślania zdań czy akapitów, które masz zamiar zacytować.
- Szkice: Zaczynaj od pisania szkiców rozdziałów. Nie muszą być one od razu doskonałe.
Styl i język:
- Formalny ton: Używaj formalnego języka naukowego.
- Klarowność: Formalnie nie znaczy niezrozumiale. Unikaj skomplikowanych zdań i staraj się pisać jasno i klarownie.
✅ Redakcja i poprawki
Korekta:
- Błędy: Sprawdź pracę pod kątem błędów gramatycznych, stylistycznych i merytorycznych. Po części wyręczy Cię w tym Twój edytor tekstu. Sprawdź czy ma domyślnie włączone opcje sprawdzania błędów ortograficznych i interpunkcyjnych.
- Feedback: Poproś znajomych lub kolegów o przeczytanie i ocenę Twojej pracy. Jednak udostępniaj pracę tylko i wyłącznie osobom zaufanym. Unikniesz wtedy sytuacji, w której ktoś inny podpisze się pod Twoją pracę i przedstawi promotorowi jako własną.
Konsultacje z promotorem:
- Regularne spotkania: Prezentuj kolejne części pracy promotorowi i bierz pod uwagę jego uwagi.
✅ Przygotowanie ostatecznej wersji
Formatowanie:
- Zasady uczelni: Upewnij się, że praca spełnia wszystkie wymogi formalne i techniczne Twojej uczelni.
- Treść pracy: Cała Twoja praca musi być elegancko sformatowana. Unikaj podstawowych błędów, takich jak: spacja przed i po kropce, spacja przed i po przecinku itp. Stosuj nagłówki o odpowiednich rozmiarach, ułatwi to automatyczne przygotowanie spisu treści.
- Bibliografia: Zadbaj o poprawne sformatowanie i podział listy źródeł.
Ostateczna korekta:
- Detale: Sprawdź wszystkie szczegóły, takie jak numeracja stron, spis treści, tabele, wykresy, etc.
✅ Złożenie pracy
Terminy:
- Deadline: Upewnij się, że znasz i przestrzegasz terminów składania promotorowi poszczególnych części pracy oraz ostateczny termin oddania gotowej pracy magisterskiej / licencjackiej.
- Egzemplarz drukowany i elektroniczny: Przygotuj odpowiednią ilość egzemplarzy pracy, zgodnie z wymaganiami uczelni. Pamiętaj, że egzemplarz drukowany musi zostać oprawiony. Nie zapomnij o przygotowaniu pamiątkowego egzemplarza dla siebie.
KONIEC
Pamiętaj, że połową Twojego sukcesu to odpowiednio wybrany temat pracy magisterskiej (licencjackiej). Przyda się też dobry plan działania, trochę systematyczności i samozaparcia. Korzystaj z pomocy promotora. Nie bój się pytać. Lepiej zadać pytanie wcześniej, niż później zmieniać rozdział pracy.
Stosuj przypisy do cytowanych treści i nie bój się programów antyplagiatowych. Jeśli przyjdzie Ci do głowy skorzystanie z któregoś z nich to unikaj stron wyglądających podejrzanie. Część z nich nie ma nic wspólnego z usługą szukania plagiatów. Wyślesz tak swoją pracę, a później pojawi się ona gdzieś w Internecie jak praca do kupienia. W ten sposób osoba, która kupi ją w Internecie może się dzięki niej obronić szybciej niż Ty spróbujesz.
Najczęściej pobierane pliki (.doc i .pps) |
1. (48 stron A4)
2. (8 stron A4)
3. (15 stron A4)
4. (11 stron A4)
5. (21 stron A4)
6. (10 stron A4)
7. (10 stron A4)
8. (52 stron A4)
9. (11 stron A4)
10. (6 stron A4)
|
Podobne tematy w Kompendium |
1. (2.2 stron)
2. (2.5 stron)
3. (1.4 stron)
4. (0.8 stron)
5. (0.6 stron)
6. (0.8 stron)
7. (0.6 stron)
8. (1 stron)
9. (0.5 stron)
10. (0.4 stron)
|
Od czego zacząć pisanie pracy magisterskiej lub licencjackiej?
Ocena: 9.2 / 10 Liczba głosów: 4 głosów
Zaloguj się, aby zagłosować
|