Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
model Altmana | coaching | marketing międzynarodowy | makroekonomia | plan marketinfowy | budżet gospodarstwa domowego | analiza pionowa bilansu | analiza konkurencyjna |

Oszczędności i inwestycje gospodarstw domowych

Zarobione dochody gospodarstw domowych w olbrzymiej większości są wydawane na bieżącą konsumpcję, tzn. na zakup żywności, opłacenie mieszkania i kosztów jego eksploatacji, kupno odzieży i obuwia, opłacenie usług zdrowotnych, kulturalnych, wypoczynkowych, na zakup używek i od czasu do czasu na zakup dóbr konsumpcyjnych trwałego użytkowania, takich jak: meble, pralka, lodówka, telewizor, wideo, samochód itp.

Jednak pewna część bieżących dochodów rodziny jest oszczędzana, w celu dokonania poważniejszych zakupów w przyszłości (np. domu, samochodu), zabezpieczenia się przed trudnymi do przewidzenia wydatkami czy przekazania w spadku dzieciom, itp.

Oszczędności czynione są również po to, aby rosły stojące do dyspozycji gospodarstw domowych zasoby czynników produkcji. Mogą one przybrać formę np. oszczędności na zakup maszyn dla prowadzonej firmy. Zaoszczędzone dochody mogą być również skierowane na zakup przynoszących dochód papierów wartościowych czy to przynoszących najczęściej stały dochód obligacji państwowych, czy też w formie akcji spółek przynoszących zmienną w czasie dywidendę, która jest formą udziału akcjonariuszy w zyskach spółki akcyjnej.

Jest to oszczędzanie poprzez inwestowanie w aktywa. Ludzie robią je z myślą o wzroście dochodów, jakie przyniosą im powiększone wskutek inwestycji zasoby czynników produkcji. Inwestowania w aktywa to decyzja o szerszym horyzoncie czasowym, sprowadza się ona bowiem do wyboru, ile z osiąganych dochodów przeznaczyć na bieżącą konsumpcję, a ile na przyszłą. Przyszła konsumpcja finansowana będzie z dochodów osiąganych z wynajmu zasobów nabytych za poczynione oszczędności. Dzięki takiemu rachunkowi poziom konsumpcji liczony w długim okresie jest większy od tego jaki miałby miejsce, gdyby wcześniej nie poczyniono inwestycji kosztem bieżącej konsumpcji.

Poprzez stosowny międzyokresowy wybór pomiędzy inwestycjami a konsumpcją dokonywana jest maksymalizacja konsumpcji dóbr i usług w długim okresie czasu.

Wynika z tego, że każde gospodarstwo stoi przed koniecznością nieustannych, ważnych dla jego egzystencji i rozwoju, wyborów. Każde gospodarstwo musi decydować o miejscu zamieszkania, miejscu pracy, długości czasu przeznaczonego na pracę i odpoczynek, ilości pracujących członków rodziny, czy i w jakim kierunku kształcić dzieci. Ponieważ ilość przynoszących dochody czynników jest ograniczona, ograniczone są również dochody gospodarstw domowych. Pojawia się więc problem wyboru sposobu zagospodarowania tych dochodów.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Budżet gospodarstw domowych (⭐bibliografia)
15 stron(-y)
Makroekonomia - zadania z rozwiązaniami
15 stron(-y)
Wzrost gospodarczy - prezentacja (⭐bibliografia)
44 stron(-y)
Wykłady z makroekonomii
14 stron(-y)
Inwestycje jako warunek rozwoju przedsiębiorstw (⭐przypisy)
30 stron(-y)
Controllingowy system zarządzania projektami inwestycyjnymi (⭐bibliografia)
20 stron(-y)
Metody oceny projektów inwestycyjnych (⭐bibliografia ⭐przypisy)
12 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Mikroekonomia » Oszczędności i inwestycje gospodarstw domowych

Oszczędności i inwestycje gospodarstw domowych
Ocena: 9.9 / 10
Liczba głosów: 24 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii