Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
metody selekcji | losowość składnika losowego | podstawy ekonometrii | budżet marketingowy | europejski system walutowy | system finansowy państwa | marka globalna | rezerwa obowiązkowa |

Papiery wartościowe - charakterystyka i funkcje

Papiery wartościowe to instrumenty rynku finansowego lub towarowego, reprezentujące określone prawa majątkowe. Nie tylko dokumentują istnienie tych praw, ale są także skutecznym sposobem ich potwierdzania. Już sam fakt posiadania odpowiedniego papieru wartościowego staje się niezbędną przesłanką istnienia określonego prawa majątkowego, a zwłaszcza jego realizacji.

Inkorporowanie prawa majątkowego w papierze wartościowym staje się przyczyną takiego powiązania określonych stosunków prawnych, że obrót dokumentem oraz zawartym w nim prawem są jedną i tą samą operacją. I to właśnie ta cecha stała się podstawową przyczyną tego, że w warunkach współczesnej gospodarki papiery wartościowe są dominującym instrumentem zarówno na rynku pieniężnym jak i kapitałowym.

Charakterystycznymi cechami papierów wartościowych podkreślającymi ich przydatność w nowoczesnej gospodarce towarowo - pieniężnej są:
1. Uproszczenie i przyspieszenie prawnych form obrotu wartościami majątkowymi
2. Ułatwienie tego obrotu przez możliwości ich podziału na szereg częściowych wartości zawartych w poszczególnych papierach, np.: w akcjach.
3. Zabezpieczenie interesów uprawnionego przez ograniczenie wykazania jego uprawnienia do przedłożenia dokumentu.

Opisując papiery wartościowe należy podkreślić ich istotne funkcje w gospodarce rynkowej. Do najważniejszych zaliczają się:
1. Funkcja kapitałowa: umożliwia podmiotom gospodarczym pozyskiwanie kapitału, niezbędnego do realizacji celów gospodarczo-strategicznych.
2. Funkcja kredytowa: polega na tym ,że wystawca papieru wartościowego  uzyskuje w drodze emisji potrzebny kapitał lub prolongatę zadłużenia z tytułu wcześniejszych transakcji (np.: obligacje, bony pieniężne, weksle)
3. Funkcja płatnicza: polega na używaniu papierów wartościowych jako środków pieniężnych (np. czeki)
4. Funkcja obiegowa: dotyczy ułatwienia obrotu prawami majątkowymi
5. Funkcja gwarancyjna: polega na zabezpieczeniu roszczeń mogących powstać w ramach określonego stosunku prawnego (weksel).
6. Funkcja legitymacyjna: jej istotę stanowi ułatwienie identyfikacji podmiotów, którym przysługują prawa inkorporowane w papierach wartościowych (konosamenty, akcje imienne).

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Papiery wartościowe - finansowanie przedsiębiorstwa (⭐bibliografia ⭐przypisy)
20 stron(-y)
Skarbowe papiery wartościowe jako element finansów publicznych
10 stron(-y)
Papiery wartościowe - akcje i obligacje
9 stron(-y)
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (⭐bibliografia)
22 stron(-y)
Polski rynek kapitałowy (⭐przypisy)
19 stron(-y)
Rynek kapitałowy - teoria i zadania z rynku kapitałowego
18 stron(-y)
Majątek trwały i majątek obrotowy w przedsiębiorstwie
14 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Rynek kapitałowy » Papiery wartościowe - charakterystyka i funkcje

Papiery wartościowe - charakterystyka i funkcje
Ocena: 9.2 / 10
Liczba głosów: 163 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii