Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
rachunek wyników | estymacja przedziałowa | model DIPADA | DMAIC | analiza makrootoczenia | prace licencjackie z makroekonomii | wartość bieżąca | wykłady z historii myśli ekonomicznej |

Papiery wartościowe - wstęp

Papiery wartościowe mogą mieć określony okres funkcjonowania na rynku finansowym, po upływie którego podlegają obowiązkowo wykupowi przez emitenta (np. obligacje, bony skarbowe, weksle) lub umorzeniu (np. losy loteryjne). Mogą mieć też charakter bezterminowy i nie podlegać obowiązkowi wykupu (np. akcje, jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, banknoty).

Papiery wartościowe mają cenę nominalną, wypisaną na nich i stanowiącą podstawę praw majątkowych, oraz cenę emisyjną, którą należy za nie zapłacić w momencie zakupu na pierwotnym rynku papierów wartościowych. Cena emisyjna jest zazwyczaj wyższa lub równa cenie nominalnej (zależy to od decyzji emitenta lub od wyniku ofert cenowych w subskrypcji), czasem jednak może być też niższa (w przypadku obligacji o kuponie zerowym lub przetargowej sprzedaży bonów skarbowych).

Papiery wartościowe będące przedmiotem obrotu na rynku wtórnym mają także cenę rynkową, zależną od aktualnej relacji między popytem na nie i ich podażą. Emitentami papierów wartościowych mogą być przedsiębiorstwa, instytucje finansowe, organy samorządu terytorialnego i państwo, ich nabywcami mogą być wszystkie podmioty gospodarcze, choć ze względu na poziom ceny emisyjnej lub rynkowej nie każdy papier dostępny jest dla każdego nabywcy.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Papiery wartościowe - finansowanie przedsiębiorstwa (⭐bibliografia ⭐przypisy)
20 stron(-y)
Skarbowe papiery wartościowe jako element finansów publicznych
10 stron(-y)
Papiery wartościowe - akcje i obligacje
9 stron(-y)
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (⭐bibliografia)
22 stron(-y)
Polski rynek kapitałowy (⭐przypisy)
19 stron(-y)
Rynek kapitałowy - teoria i zadania z rynku kapitałowego
18 stron(-y)
Majątek trwały i majątek obrotowy w przedsiębiorstwie
14 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Rynek kapitałowy » Papiery wartościowe - wstęp

Papiery wartościowe - wstęp
Ocena: 9.8 / 10
Liczba głosów: 117 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii