Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
DAGMAR | przykładowa analiza marketingowa | prywatyzacja przedsiębiorstw | outsourcing | sponsoring | wykłady z ekonometrii | marketing w handlu | współczynnik zmienności |

Podstawowe elementy umowy leasingu

Najważniejsze cechy leasingu
Do istotnych cech leasingu należy oddanie w odpłatne użytkowanie przedmiotu leasingu na czas oznaczony. Umowy leasingu nie można wypowiedzieć, jeśli jest należycie wykonywana. Do istoty leasingu nalezą podstawowe obowiązki finansującego czyli wydanie (przeniesienie posiadania) przedmiotu leasingu  korzystającemu oraz powstrzymanie się finansującego od działań, które mogłyby zakłócać użytkowanie przedmiotu leasingu przez korzystającego.

Obowiązek korzystającego to płacenie opłat leasingowych i właściwe użytkowanie przedmiotu leasingu. Musi on wnosić opłaty leasingowe nawet wówczas, gdy ma zastrzeżenia co do jakości przedmiotu leasingu i zastrzeżenia formalno – prawne. W przypadku opóźnień w płatnościach grożą korzystającemu poważne kary. Może to być nawet postawienie w stan wymagalności wszystkich rat, odstąpienie od umowy, odebranie przedmiotu lub zaplata odszkodowani na rzecz finansującego.

Bez zgody finansującego korzystający nie może oddać rzeczy do używania osobie trzeciej. W razie naruszenia tego obowiązku, finansujący może również wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym.

Przedmiot leasingu
Przedmiotem leasingu może być wyłącznie rzecz, którą zgodnie z art. 45 kodeksu cywilnego jest przedmiot materialny, czyli rzecz ruchoma lub nieruchomość. Przedmiotem umowy leasingu, nie mogą być zatem  inne, nie będące rzeczami, prawa majątkowe.

Podmioty leasingu
Liczba podmiotów występujących przy transakcji leasingu zależy od typu transakcji.

Przy leasingu bezpośrednim uczestnikami transakcji leasingowej są finansujący i korzystający. Niekiedy występuje również poręczyciel, bank, towarzystwo ubezpieczeniowe, ewentualnie agent firmy leasingowej, a przypadku, kiedy przedmiotem leasingu jest samochód osobowy przerabiany na ciężarowy – podmiot dokonujący przeróbek.

Przy leasingu pośrednim pojawia się jeszcze jeden podmiot transakcji – dostawca, którym jest wytwórca przedmiotu leasingu lub kupiec. Natomiast finansujący i korzystający występują w każdym rodzaju transakcji leasingu.

Finansujący – to jak już wspomniałam właściciel przedmiotu, który daje ten przedmiot w odpłatne użytkowanie drugiej osobie na określony czas i na określonych warunkach. Najczęściej jest to wyspecjalizowana firma zajmująca się świadczeniem usług leasingu. Rzadziej wytwórca przedmiotów, dla którego leasing jest dodatkowa formą zarobkowania. Forma prawna finansującego może być dowolna. W praktyce najbardziej liczą się na rynku spółki prawa handlowego, to jest spółki z ograniczona odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne.

Korzystający – to osoba korzystająca z przedmiotu leasingu na warunkach określonych w umowie. Najczęściej jest to przedsiębiorca, rzadziej ze względu na niekorzystne przepisy podatkowe, osoba fizyczna. Wśród przedsiębiorców przeważają ci, którzy nie rozliczają się z fiskusem w formie ryczałtu i karty podatkowej ze względu na niekorzystne przepisy podatkowe. Leasing jest nieopłacalny również dla tych firm, które nie są podatnikami podatku VAT. Przeważają więc spółki prawa handlowego oraz spółki cywilne i osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, które prowadzą pełną księgowość.

Poręczyciel – to podmiot występujący czasami w transakcji leasingu. Jeśli kondycja finansowa lub wiarygodność korzystającego budzi zastrzeżenia finansującego, to do zawarcia umowy dochodzi wówczas, gdy korzystający przedstawi dodatkowe zabezpieczenie transakcji. Może to być poręczenie osoby trzeciej lub zastaw na rzeczy należącej do osoby trzeciej lub tez hipoteka ustanowiona na nieruchomości, której właścicielem jest osoba trzecia. Poręczycielem może być dobrze prosperująca firma lub wiarygodna osoba fizyczna posiadająca duży majątek a przez to wypłacalna.

Towarzystwo  ubezpieczeniowe – ubezpiecza przedmiot leasingu. Najczęściej jako właściciel, o wyborze ubezpieczenia decyduje finansujący. Niektóre firmy leasingowe współpracują z jedną lub dwoma firmami  ubezpieczeniowymi i z tytułu stałej współpracy mogą liczyć na korzystne warunki ubezpieczenia. Jeśli korzystającemu szczególnie zależy na tym, aby wybrać firmę ubezpieczeniowa, może to zrobić, ale wiąże się to z tym, że ponosi koszty ubezpieczenia, a nie może ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w swojej firmie, ponieważ nie jest właścicielem przedmiotu ubezpieczanego.  

Podstawowe elementy umowy leasingu
Podstawowe elementy umowy leasingu to:
• określenie daty i miejsca podpisania umowy
• określenie stron umowy
• opis przedmiotu leasingu
• warunki finansowe umowy, tj. wysokość pierwszej raty, czyli opłaty wstępnej wysokość rat leasingowych i innych opłat wynikających z umowy leasingu
• określenie sposobu zabezpieczenia umowy leasingu
• określenie okresu obowiązywania umowy
• harmonogram spłaty rat leasingowych i innych opłat
• warunki użytkowania przedmiotu leasingu, ubezpieczenia, rozwiązania umowy przed terminem jej obowiązywania, warunki wygaśnięcia umowy, warunki cesji i postanowienia końcowe

Zwykle integralną cześć umowy stanowi protokół zdawczo – odbiorczy przedmiotu leasingu i upoważnienie do użytkowania przedmiotu leasingu, udzielone korzystającemu prze finansującego.

W myśl art. 709-2 kodeksu cywilnego, umowa leasingu winna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności, ze względu na zabezpieczenie pewności obrotu i jawności umów.

Ustanie umowy leasingu
Umowa zawarta na czas określony ulega rozwiązaniu po określonym terminie w sposób automatyczny. Ustanie umowy następuje wówczas w wyniku jej wykonania. Leasingobiorca powinien zwrócić wówczas przedmiot leasingu lub go kupić, jeśli tak przewidywała umowa. W przypadku, gdy obie strony chcą przedterminowego rozwiązania umowy, to może ona być rozwiązana w każdej chwili.

Umowa może być również rozwiązana przez odstąpienie od umowy przez jedna ze stron, za wcześniejszym wypowiedzeniem umowy. Najczęściej do wypowiedzenia umowy dochodzi wówczas, gdy nie są spełnione określone warunki umowy przez druga stronę.

Omawiając kodeksową regulacje umowy leasingu warto zwrócić uwagę na to, iż brak tu jakichkolwiek wytycznych co do okresu jej trwania, tzn. wiemy już iż musi to być umowa zawarta na czas oznaczony lecz  w świetle omawianych przepisów może ona trwać przez dowolny okres czasu – miesiąc, rok, dwa lata dziesięć itp.

Podsumowanie
Z przytoczonych powyżej regulacji widać, że umowa leasingu uregulowana została w kodeksie Cywilnym w sposób ramowy (np. nie wyróżniono rożnych rodzajów tego stosunku). Zapewnia to jednak stronom umowy leasingu większą swobodę ułożenia stosunku leasingu, co pozwoli na indywidualne dopasowanie umowy do obustronnych potrzeb.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Franczyza - istota i korzyści franchisingu (⭐bibliografia)
15 stron(-y)
Finansowanie przedsiębiorstw (⭐bibliografia)
23 stron(-y)
Wpływ powstania CEFTA na dynamikę obrotów w Europie Środkowej
17 stron(-y)
Outsourcing
9 stron(-y)
Franczyza (franchising) - prezentacja
30 stron(-y)
Charakterystyka zarządzania przez wyjątki - referat (⭐bibliografia ⭐przypisy)
17 stron(-y)
Lean management i Outsourcing - Prezentacja (⭐bibliografia ⭐przypisy)
32 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Finanse przedsiębiorstwa » Podstawowe elementy umowy leasingu

Podstawowe elementy umowy leasingu
Ocena: 9.2 / 10
Liczba głosów: 31 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować