Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
rentowność przedsiębiorstwa | metoda simplex | testy z zarządzania | cele zarządzania | wykłady z geografii gospodarczej | kompleksowe zarządzanie jakością | bank centralny | renta |

Pojęcie i funkcje analizy finansowej

Analiza finansowa, stanowiąc najstarszy historycznie dział analizy ekonomicznej, zajmuje się metodami, procedurami i technikami postępowania badawczego oraz tworzeniem zasad posługiwania się nimi w badaniach strukturalnych i przyczynowych zjawisk należących do gospodarki finansowej.

Według współczesnych poglądów analiza finansowa jest czymś więcej niż opisem liczb zawartych w sprawozdaniach. Jest przede wszystkim ukierunkowana na objaśnienie czynników wpływających na poprawę wyników przedsiębiorstwa. W literaturze tematu przedmiot analizy finansowej jest traktowany bardzo szeroko, co znajduje wyraz w różnorodności definicji. Potwierdzeniem braku jednolitości poglądów w tej kwestii stanowią przytoczone w tabeli numer 6 stanowiska reprezentatywnych autorów polskich.

Przedstawione poglądy, chociaż nawiązują do tradycyjnego pojmowania analizy finansowej, różnią się od niego w sposób dość istotny. Akcentują bowiem nie źródła, lecz przedmiot, którym jest analiza efektywności ekonomicznej działalności oraz analiza sytuacji majątkowej i finansowej przedsiębiorstwa (przychody, koszty i wynik finansowy oraz rentowność i płynność finansową). Oba te czynniki są ze sobą ściśle powiązane, gdyż wysoka efektywność prowadzi do dobrej sytuacji finansowej i odwrotnie.

Podział ten powstał przede wszystkim na skutek ogólnego wzrostu zapotrzebowania na informacje pochodzące z analizy finansowej. Przetwarzanie informacji, przy pomocy specjalnie w tym celu opracowanych procedur, umożliwia w dalszej kolejności ich prezentację w formie analiz przedstawiających wybrane aspekty charakteryzujące kondycję spółdzielni, którymi zainteresowani są nie tylko decydenci, członkowie, czy pracownicy spółdzielni, ale także potencjalni jej partnerzy.

Zarówno wielkość majątku i zobowiązań oraz zdolność do generowania zysku i terminowego spłacania kredytów i należności stanowią podstawę do oceny ryzyka związanego z podjęciem ze spółdzielnią współpracy finansowej, produkcyjnej czy handlowej. Analizy określające pozycję spółdzielni na rynku wykorzystywane są w różnej skali i z uwzględnieniem różnych zakresów tematycznych interesujących poszczególnych odbiorców. Mogą być one przeprowadzane zgodnie z bieżącymi potrzebami, bądź systematycznie w okresach miesięcznych, kwartalnych, czy rocznych.

Poruszając kwestię analizy efektywności ekonomicznej spółdzielni, przedmiotem zainteresowania jest przede wszystkim finansowa strona jej działalności, gdyż zarówno przychody, jak i koszy oraz osiągnięty wynik finansowy (zysk lub strata), a także takie kategorie jak fundusze i zobowiązania oraz majątek i aktualna wartość spółdzielni wyrażone są w formie pieniężnej. Dlatego też sytuacja finansowa spółdzielni jest pełnym odbiciem efektywności ekonomicznej jej funkcjonowania, zaś optymalizowaniu zysków i nadwyżki finansowej oraz dokonywaniu niezbędnych korekt, które wynikają ze zmian zachodzących w otoczeniu rynkowym, służy przeprowadzanie analiz sytuacji finansowej.

Ocena przedsiębiorstwa przez pryzmat finansów możliwa jest w oparciu o łączne wykorzystanie wszystkich trzech sprawozdań finansowych, między którymi zachodzą oczywiście określone powiązania. Każde z nich spełnia określoną rolę. Bilans stanowi swoisty raport o kondycji finansowej przedsiębiorstwa, charakteryzując jednocześnie na określony moment czasowy jego strukturę majątkową oraz źródła finansowania majątku. Rachunek zysków i strat jest z kolei raportem o dokonaniach przedsiębiorstwa w ciągu okresu sprawozdawczego – wszelkie wielkości w tym sprawozdaniu są strumieniami finansowymi sprowadzonymi do konkretnego przedziału czasowego.

Zestawienie przepływu środków pieniężnych wykazuje przyczyny zmian sytuacji finansowej (czego nie podaje bilans i rachunek zysków i strat). Sprawozdanie to jest użyteczne zwłaszcza dla potrzeb wewnętrznych przedsiębiorstwa, jako czynnik wspomagający zarządzanie, planowanie i kontrolę.

Dopełnienie wstępnej analizy finansowej, opartej na informacjach zawartych w sprawozdaniach, odbywa się przy zastosowaniu metod wskaźnikowych, polegających na badaniu wzajemnych relacji zachodzących pomiędzy poszczególnymi elementami bilansu i rachunku zysków i strat.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Istota i metody analizy finansowej - prezentacja
61 stron(-y)
Analiza ekonomiczna firmy
38 stron(-y)
Wskaźniki płynnności i inne wskaźniki analizy finansowej
2 stron(-y)
Dźwignia finansowa - referat (⭐bibliografia)
10 stron(-y)
Analiza wskaźnikowa - wzory
1 stron(-y)
Analiza finansowa przedsiębiorstwa (⭐bibliografia)
25 stron(-y)
Ocena kondycji finansowej firmy (⭐bibliografia ⭐przypisy)
21 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Analiza finansowa » Pojęcie i funkcje analizy finansowej

Pojęcie i funkcje analizy finansowej
Ocena: 8.6 / 10
Liczba głosów: 34 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii