Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
zdolność kredytowa | krzywa popytu | psychologia osobowości | testy psychologiczne | strategie produktowe | plan marketingowy | metoda najmniejszych kwadratów | paradoks Veblena |

Powody utrzymywania zapasów

Firmy utrzymują zapasy czyli ilość towarów lub surowców zgromadzonych w magazynach lub na innych miejscach przechowywania, z wielu powodów. Kilka z tych powodów to:

- Zabezpieczenie dostaw - utrzymywanie zapasów umożliwia firmom zabezpieczenie się przed niedoborem surowców lub towarów na wypadek, gdyby dostawy od dostawców zostały opóźnione lub przerwane z powodu różnych czynników, takich jak np. zła pogoda, problemy z transportem czy też zmiany w warunkach handlowych.

- Minimalizacja ryzyka - utrzymywanie zapasów pozwala firmom minimalizować ryzyko związane z brakiem towarów lub surowców. Dzięki temu firma może zapewnić stały i nieprzerwany dostęp do produktów i usług, a tym samym utrzymać swoją reputację i zadowolenie klientów.

- Zwiększenie elastyczności - utrzymywanie zapasów umożliwia firmom szybką reakcję na zmieniające się potrzeby rynku. Dzięki temu firma może zwiększyć elastyczność i dostosować swoją produkcję do popytu na rynku.

- Optymalizacja kosztów - utrzymywanie zapasów pozwala firmom na optymalizację kosztów związanych z produkcją i dostawami. Dzięki temu, że firma ma zapasy surowców i towarów, może negocjować lepsze warunki handlowe z dostawcami oraz lepiej kontrolować koszty produkcji i magazynowania.

- Zapewnienie ciągłości produkcji - utrzymywanie zapasów umożliwia firmom utrzymanie ciągłości produkcji, co jest szczególnie ważne dla firm produkcyjnych. Dzięki temu firma może kontynuować produkcję nawet w przypadku przerw w dostawach lub innych problemów związanych z produkcją.

- Rabaty - dokonywanie większych jednorazowych zakupów u dostawców w celu uzyskania lepszych rabatów.

- Sezonowość - chęć zabezpieczenia się przed brakiem produktów lub półproduktów, które zakupić można sezonowo.

Firmy utrzymują zapasy z wielu powodów, takich jak: zabezpieczenie dostaw, minimalizacja ryzyka, zwiększenie elastyczności, optymalizacja kosztów czy też zapewnienie ciągłości produkcji. Warto jednak pamiętać, że zbyt duże ilości zapasów mogą prowadzić do niepotrzebnych kosztów, dlatego firmy powinny dbać o optymalne zarządzanie zapasami.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Sterowanie zapasami - opracowanie z przykładem
12 stron(-y)
Strategie zarządzania kapitałem obrotowym - praca (⭐bibliografia)
6 stron(-y)
Zarządzanie logistyką - wykłady
22 stron(-y)
Ściąga z logistyki
5 stron(-y)
Strategia i polityka marketingowa firmy
14 stron(-y)
Sponsoring - referat (⭐bibliografia ⭐przypisy)
14 stron(-y)
Podstawowa analiza finansowa firmy budowlanej
14 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Logistyka » Powody utrzymywania zapasów

Powody utrzymywania zapasów
Ocena: 9.1 / 10
Liczba głosów: 229 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii