Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
EBIT | harmonogram spłaty kredytu | szczeble zarządzania | ocena projektów inwestycyjnych | przykładowy model ekonometryczny | teoria procesu | prace licencjackie z makroekonomii | metody selekcji |

Przygotowanie modelu i systemu logistycznego


Punktem wyjścia w realizacji zadania koncepcyjnego, jakim jest opracowanie systemu logistycznego, powinno być precyzyjne określenie jego zakresu w przestrzeni gospodarczej. W rozwiązaniach teoretycznych przyjmuje się, że rozpatrywana w mikro- lub w mezoskali logistyka dotyczyć może następujących wycinków tej przestrzeni: zaopatrzenia, produkcji, dystrybucji, przerobu wtórnego.

Nie jest to w pełni precyzyjna klasyfikacja, ponieważ w praktyce zamówienie logistyczne obejmuje dwa, trzy, a nawet wszystkie podane zakresy, np. zaopatrzenia materiałowego, magazynowania i przepływu materiałów przez proces produkcji (zaopatrywania stanowisk pracy) oraz – przykładowo – zagospodarowania powstających w tym procesie odpadów (ich gromadzenia, przechowywania, wewnętrznego przerobu, wywozu lub zniszczenia).

W praktyce również najczęściej występuje konieczność synchronizacji przepływu dóbr przez kilka podmiotów – a więc “zaopatrzenie' trzeba rozumieć szerzej, często jako logistykę transferu materiału o coraz wyższym stopniu przetworzenia przez kilku kolejnych producentów, aż do podmiotu, w którym ulega on przekształceniu w wyrób końcowy przeznaczony do konsumpcji lub długotrwałego użycia. W takiej sytuacji koncepcja logistyczna musi być opracowana przez zespół specjalistów ze wszystkich zainteresowanych przedsiębiorstw, co stanowi jedną z istotnych przesłanek wpływu logistyki na funkcjonowanie rynku.

Przygotowanie modelu logistycznego wymaga wyboru i przyjęcia jako celu nadrzędnego, a zarazem podstawy konstruowanych rozwiązań jednego z trzech wyjściowych założeń:
- dążenia do minimalizacji zapasów, a więc celu uznawanego za konwencjonalny, realizowanego z wykorzystaniem znanych metod sterowania zapasami materiałów, produkcji w toku i wyrobów gotowych
- wykorzystania koncepcji MRP (Material Requirements Planning) – a więc systemu zsynchronizowanego planowania produkcji i zaopatrzenia (a w miarę możliwości także zbytu wyrobów gotowych), uwzględniającego m.in. wielkość partii dostaw, terminy dostaw, obciążenia stanowisk pracy
- zapewnienia dostaw akurat na czas (just in time) we wszystkich ogniwach łańcucha logistycznego

Praktycznie każdy model logistyczny powinien składać się z trzech zasadniczych części:
1. zamówienia logistycznego - precyzującego potrzebę skonstruowania modelu, zakresu i długości potrzebnego łańcucha logistycznego, skali ilościowej, częstotliwości przepływu, stopnia zależności od funkcjonowania innych łańcuchów, warunków i ograniczeń itd.
2. wstępnej koncepcji, a następnie koncepcji zweryfikowanej empirycznie, przepływów informacji pozwalających na uruchomienie, prowadzenie i bieżące korygowanie łańcucha przepływów realnych
3. koncepcji oratechnicznej funkcjonowania łańcuchów realnych od punktu uznanego w “zamówieniu' za jego początek do punktu, w którym przyjmuje się, że partie dostaw ulegających stopniowej transformacji materiałów zakończyły swój bieg (uległy rozformowaniu lub zużyciu)

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Eurosystem logistyczny
31 stron(-y)
Negocjacje - opracowanie
24 stron(-y)
Model 7S - opracowanie
9 stron(-y)
Podstawy logistyki - ponad 70 zagadnień z odpowiedziami
14 stron(-y)
Model ekonometryczny - aktywność zawodowa
12 stron(-y)
Przykładowy model ekonometryczny - eksport Polski (⭐bibliografia ⭐przypisy)
15 stron(-y)
Rola systemu informacji marketingowej w procesie podejmowania decyzji (⭐bibliografia)
7 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Logistyka » Przygotowanie modelu i systemu logistycznego

Przygotowanie modelu i systemu logistycznego
Ocena: 9.1 / 10
Liczba głosów: 39 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować