Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
funkcja CES | finanse międzynarodowe | podstawy marketingu | zarządzanie kryzysem | koszt alternatywny | zapasy w przedsiębiorstwie | Assessment Center | marketing internetowy |

Reasekuracja

Definicja reasekuracji: Reasekuracja to taka sytuacja, w której firma ubezpieczeniowa (taka, która daje ubezpieczenie) decyduje się podzielić ryzykiem związanym z ubezpieczeniem, przekazując część tego ryzyka innej firmie, która nazywana jest reasekuratorem.

A teraz, na przykładzie:

Wyobraźcie sobie, że jesteście właścicielami firmy ubezpieczeniowej, która oferuje ubezpieczenia samochodowe. Każdego dnia podpisujecie wiele polis ubezpieczeniowych na samochody, chroniąc klientów przed stratami w wypadkach. Jednakże w przypadku dużego katastrofalnego wypadku taka firma może się znaleźć w trudnej sytuacji finansowej, bo musi wypłacić wiele odszkodowań na raz.

I tu na pomoc wkracza reasekuracja.

Przyczyny zastosowania reasekuracji

Rozproszenie ryzyka: Przez korzystanie z reasekuracji, firma ubezpieczeniowa może podzielić się ryzykiem z innymi firmami. W przypadku ogromnej katastrofy, straty są rozłożone pomiędzy różnymi firmami, co zmniejsza presję na jedną konkretną firmę.

Ochrona finansowa: Reasekuracja pomaga firmie ubezpieczeniowej w przypadku ogromnych strat. Reasekurator zobowiązuje się wypłacić część lub całość odszkodowań w zamian za pewną opłatę.

Zalety reasekuracji

Ochrona przed dużymi stratami: Reasekuracja chroni firmy ubezpieczeniowe przed finansowymi kłopotami, gdyby doszło do katastrofalnych wypadków.

Wiarygodność: Firma ubezpieczeniowa z reasekuracją może wydawać się bardziej wiarygodna dla klientów, bo daje im pewność, że w razie czego mają wsparcie finansowe.

Wady reasekuracji

Koszty: Korzystanie z reasekuracji wiąże się z kosztami dla firmy ubezpieczeniowej, które mogą być spore.

Trudność w zarządzaniu: Reasekuracja może być skomplikowana w zarządzaniu, bo wiąże się z umowami, liczbami i ryzykiem.

Obrazowo można to ująć na prostym przykładzie: reasekuracja to taki sposób, w jaki firmy ubezpieczeniowe dzielą się ryzykiem, żeby w razie potrzeby były przygotowane na najgorsze. To trochę jakbyśmy wszyscy łącznie z kolegą dzielili się kosztem kupna nowego roweru na wypadek, gdyby jeden z nas go przypadkiem zepsuł.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Analiza ryzyka - referat ( bibliografia)
16 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Ubezpieczenia » Reasekuracja

Reasekuracja
Ocena: 8.8 / 10
Liczba głosów: 167 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii