Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
zarządzanie kadrami | menedżer | mikrootoczenie | marka własna | Plan Marshalla | próba | wzór biznes planu | marketing internetowy |

Rodzaje faktoringu

Istnieją dwa podstawowe rodzaje faktoringu:

1. Faktoring regresywny, gdzie przedsiębiorstwo ponosi ryzyko wątpliwych należności.
2. Faktoring bezregresywny, gdzie ryzyko związane z wątpliwymi należnościami ponosi instytucja faktoringowa.

Spółka faktoringowa staje się prawnym właścicielem długów i płaci ich wartość z góry zwykle na początek w wysokości 80% długu, reszta zostaje wypłacana gdy:
a) dłużnicy zapłacą instytucji faktoringowej, w przypadku faktoringu regresywnego
b) nadchodzi termin płatności długu, w przypadku faktoringu bezregresywnego

W zakres odpowiedzialności spółki faktoringowej wchodzi:
- świadczenie usług związanych z prowadzeniem rachunków sprzedaży od momentu wystawienia faktury
- inkaso długów
- dostarczenie klientom aktualnych informacji kredytowych
- określenie limitów kredytu na podstawie założeń kredytowych przedsiębiorstwa oraz zdolności kredytowej każdego z dłużników

W literaturze możemy również spotkać podział na:

Faktoring krajowy bez przejęcia ryzyka wypłacalności dłużników (faktoring z regresem) - firma faktoringowa, zwana Faktorem nabywa należności Klienta (Faktoranta). Od przejętych należności wypłaca Klientowi zaliczki w wysokości określonej w umowie. Wypłacane kwoty pomniejszane są o prowizję. Po uzyskaniu całości zapłaty od dłużnika przekazuje Klientowi pozostałą należną kwotę. Faktoring z regresem pozostawia ryzyko wypłacalności po stronie Klienta. Jednak Faktorant minimalizuje to ryzyko, na bieżąco kontrolując wszystkie należności.

Faktoring krajowy z przejęciem ryzyka wypłacalności dłużnika (faktoring bez regresu) - obowiązują tu podobne zasady, jak w przypadku faktoringu z regresem, z tą różnicą, że faktorant przejmuje na siebie ryzyko, związane z ewentualną niewypłacalnością dłużników do wysokości wcześniej ustalonego limitu. Niezależnie od tego, czy dłużnik ureguluje swoje należności czy nie, płatności wynikające z faktury trafiają do Klienta (do 80% wartości należności). Windykację należności Faktorant prowadzi wówczas we własnym imieniu.

Faktoring eksportowy bez regresu - jest to forma faktoringu, polegająca na nabywaniu należności Klienta z tytułu dokonanego eksportu, ich obsłudze i wypłacaniu zaliczek w wysokości ustalonej w umowie. Faktorant przejmuje ryzyko wypłacalności dłużnika do wysokości wcześniej ustalonego limitu — podobnie jak w przypadku faktoringu krajowego bez regresu. Usługa ta oferowana jest tym Klientom, których kontrahenci pochodzą z krajów o rozwiniętej gospodarce rynkowej.

Faktoring bez finansowania - ta forma faktoringu jest szczególnie atrakcyjna dla firm, których problemem jest nie tyle brak płynności finansowej, co brak terminowości spłaty należności przez dłużników.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Papiery wartościowe - akcje i obligacje
9 stron(-y)
Biznesplan narzędziem zarządzania (⭐bibliografia)
13 stron(-y)
Rodzaje i funkcje kanałów dystrybucji (⭐bibliografia ⭐przypisy)
5 stron(-y)
Budowa strategii marketingowej
8 stron(-y)
Rodzaje konfliktów w organizacji
3 stron(-y)
Ryzyko bankowe
7 stron(-y)
Organizacje uczące się
12 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Finanse przedsiębiorstwa » Rodzaje faktoringu

Rodzaje faktoringu
Ocena: 9.6 / 10
Liczba głosów: 239 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii