Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
przykładowe biznes plany | AIDA | dochody gminy | ROS | zabezpieczenia kredytu | koszty zmienne | handel zagraniczny | próg rentowności |

Ryzyko kredytowe w bankowości


W każdym portfelu kredytowym powstawać mogą złe kredyty. Pojawia się więc problem ryzyka. Ryzyko określa się zwykle jako prawdopodobieństwo poniesienia straty, czyli ma konotację negatywną. Inną natomiast wymowę ma jako synonim niepewności. Ta definicja jest bardziej adekwatna do działalności bankowej.

Ryzyko kredytodawcy może być dwojakiego rodzaju: strukturalne i koniunkturalne. Strukturalne związane jest z sytuacją ekonomiczno – finansową, tj. pasywami kredytobiorcy: poziomem funduszy własnych w stosunku do zobowiązań, uzyskiwaniem zysku umożliwiającego spłatę kredytu oraz niezbędną płynnością aktywów. Ryzyko koniunkturalne analizuje się z punktu widzenia wrażliwości na nie przewidywane sytuacje rynkowe, jak np. spadek popytu, silna konkurencja itp.

Właściwe zarządzanie ryzykiem kredytowym i minimalizację strat z tego tytułu zapewnia odpowiedni profil portfela kredytowego. Jakość zarządzania ryzykiem kredytowym zależna jest od wielu czynników:
• Polityki kredytowej, wiele kredytów dla sektora prywatnego bez historii kredytowej prowadzącego działalność handlową są z reguły obarczone większym ryzykiem niż pozostałe, również wyspecjalizowana działalność kredytowa niesie większe ryzyko.
• Procedur przyjętych do oceny wniosków kredytowych, np. standardowej listy kontrolnej.
• Kompletności dokumentacji kredytowej; kompletna dokumentacja to możliwość przeprowadzenia pełniejszej i bardziej wiarygodnej analizy ryzyka.
• Monitorowania sytuacji kredytowej.
• Zasięgu i zakresu szkolenia inspektorów kredytowych.
• Funkcjonowania komitetów kredytowych, które eliminują arbitralność i stronniczość i zapewniają obiektywne rozpatrzenie wniosku wg kryteriów ekonomicznych, a nie jakichkolwiek innych.
• Niezależnej wyceny zabezpieczenia. Rzeczoznawca nie powinien być uzależniony od klienta i nie powinien stosować porównań z transakcjami już zawartymi,
• Utrzymywania bazy danych o kredytobiorcach.

Instrumentami ochrony przed ryzykiem kredytowym mogą być też wywiadownie gospodarcze. Perspektywa dochodów wiąże się zawsze z akceptacją ryzyka. Równowaga między ryzykiem a dochodami musi być jednak zachowana. Ryzyko kredytowe jako jedno z rodzajów ryzyk bankowych określane jest zwykle jako to związane z niemożnością wywiązania się kredytobiorcy ze swych zobowiązań.
Ryzyko kredytowe wynika z trudnej sytuacji kredytobiorcy lub - w skrajnej sytuacji - z chęci wyłudzenia kredytu. W związku z tym konieczne jest stworzenie odpowiednich zabezpieczeń dostosowanych do przewidywanych strat z tytułu kredytów nieściągalnych.

Ten rodzaj zabezpieczeń określony jest jako rezerwy. Istnienie ryzyka związanego z udzielaniem kredytów, powodują że banki jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej, próbują zabezpieczyć interesy swoje jak i swoich depozytariuszy poprzez szczegółową analizę ewentualnego kredytobiorcy. Analiza kredytobiorcy obejmuje badanie wiarygodności kredytobiorcy oraz jego kondycji finansowej. Przed udzieleniem kredytu bank musi odpowiedzieć na pytanie: Czy kredytobiorca będzie mógł wywiązać się z warunków umowy kredytowej. Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie i zabezpieczyć swoje interesy bank podejmuje szereg działań, które określa zdolność kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego kredytu.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Działalność kredytowa banku - opracowanie (⭐przypisy)
18 stron(-y)
Ryzyko bankowe
7 stron(-y)
Ryzyko kredytowe - zarządzanie ryzykiem kredytowym
14 stron(-y)
Ryzyko kredytowe (⭐bibliografia)
16 stron(-y)
Metody określania zdolności kredytowej (⭐przypisy)
32 stron(-y)
Controlling bankowy
11 stron(-y)
Test na egzamin z bankowości
24 stron(-y)

Podobne tematy w Kompendium

1. Ryzyko kredytowe banku (0.3 stron)
2. Ryzyko kredytowe (0.2 stron)
3. Rodzaje ryzyka ubezpieczeniowego (0.5 stron)
4. Zadania Rady Bankowości Elektronicznej (0.9 stron)
5. Ryzyko wewnętrzne (0.3 stron)
6. Ryzyko specyficzne (0.3 stron)
7. Aktywne ryzyko kredytowe (0.3 stron)
8. Pasywne ryzyko kredytowe (0.2 stron)
9. Ryzyko bankowe (1.3 stron)
10. Ryzyko zewnętrzne (0.3 stron)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Bankowość » Ryzyko kredytowe w bankowości

Ryzyko kredytowe w bankowości
Ocena: 9 / 10
Liczba głosów: 40 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować