Ryzyko na rynku kapitałowym
Wyróżniamy:
1. ryzyko inwestycyjne (rynkowe) spowodowane wahaniem cen papierów wartościowych. Ryzykowny jest zakup akcji o cenach przewartościowanych, jak i sprzedaż po cenach zaniżonych. Dotyczy szczególnie akcji, gdyż zła sytuacja na giełdzie może uniemożliwić zrealizowanie zysku ze sprzedaży nawet bardzo dobrych akcji. Spadek cen akcji może spowodować tendencję zwyżkowe obligacji i odwrotnie. Napływ lub wycofanie się zagranicznych inwestorów może być zwiastunem zmian w tendencji na giełdzie. Może pogłębić bessę lub zwiększyć tempo hossy. Ryzyko rynkowe wynikać może z celowego wpływania grupy inwestorów na wysokość cen akcji przez składanie dużych ofert lub rozpowszechnianie odpowiednich informacji.
2. ryzyko związane z firmą – rodzaj działalności spółki emitującej akcje, jej zyski, wysokość wypłacanych dywidend ma bezpośredni wpływ na kształtowanie się cen akcji na giełdzie. Duży wpływ mają też: wzrost /spadek produkcji, ilość nowych zamówień, wzrost opóźnienia inwestycji, wzrost / spadek eksportu, system podatkowy, ulgi inwestycyjne, wzrost /spadek cen nośników energii, wielkość i stopień zadłużenia emitenta (zwłaszcza, gdy obsługa zadłużenia zaczyna przeważać nad wypłatą dywidend).
3. upadłościowe ryzyko inwestycyjne – stanowi konsekwencję utrzymujących się dłużej problemów finansowych spółki, które w konsekwencji prowadzą do jej bankructwa. Szczególnie niebezpieczne dla inwestora lokującego samodzielnie, ponieważ straty mogą być bardzo wysokie. Wynika to z małego rozproszenia inwestycji w związku z czym bankructwo spółki i strata stanowi znaczną część portfela inwestora. Akcje w kolejce do masy upadłościowej znajdują się zgodnie z prawem na samym końcu, po zaspokojeniu roszczeń banku i wierzycieli.
4. ryzyko inflacji – wynika ze zmniejszonej siły nabywczej pieniądza, co powoduje, że dochody uzyskane na giełdzie pomniejszone są o jej wielkość. Na rynku kapitałowym inflacja wpływa na wybór instrumentu finansowego, w którym inwestor lokuje pieniądze. Wyższa inflacja zachęca do lokowania w obligacje.
5. ryzyko stopy procentowej. Jeżeli poziom stopy procentowej jest wysoki, to należy inwestować w instrumenty finansowe przynoszące procentowy zwrot (obligacje), a przy niskiej stopie procentowej – w instrumenty dywidendowe (akcje). Wzrost stopy procentowej związany z przewidywanym wzrostem inflacji ma bezpośredni wpływ na sytuację na giełdzie. Podniesienie stopy procentowej przez BC może wpłynąć na zmniejszenie się zysków spółki ze względu na wzrost cen kredytów.
6. ryzyko walutowe – zależy od zakresu powiązań krajowego RK z innymi rynkami. Im większy, tym większe ryzyko, np. jeżeli mamy dwie podobne stopy zwrotu z inwestycji, jedną na rynku krajowym, drugą – na zagranicznym (atrakcyjniejsza), to zmiana kursu walutowego może doprowadzić do sytuacji, w której inwestycja na RK o niższej stopie zwrotu będzie trafniejsza.
7. ryzyko zmian makroekonomicznych i politycznych – zmiany te mają bezpośredni wpływ na giełdę. Ryzyko może być związane ze spadkiem dochodu narodowego, ujemnym saldem bilansu kraju, wprowadzeniem podatków od zysków i obrotu papierami wartościowymi, opłatami skarbowymi od transakcji, zmian rządowych i nieodpowiedzialnych wypowiedzi polityków.
Najczęściej pobierane pliki (.doc i .pps) |
1. (16 stron A4)
2. (18 stron A4)
3. (9 stron A4)
4. (10 stron A4)
5. (11 stron A4)
6. (98 stron A4)
7. (16 stron A4)
8. (47 stron A4)
9. (31 stron A4)
10. (28 stron A4)
|
Podobne tematy w Kompendium |
1. (1.1 stron)
2. (0.4 stron)
3. (0.3 stron)
4. (0.3 stron)
5. (0.3 stron)
6. (0.3 stron)
7. (0.8 stron)
8. (0.2 stron)
9. (0.5 stron)
10. (0.2 stron)
|
Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Rynek kapitałowy » Ryzyko na rynku kapitałowym
Ryzyko na rynku kapitałowym
Ocena: 8.8 / 10 Liczba głosów: 152 głosów
Zaloguj się, aby zagłosować
|