Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
komunikacja interpersonalna | teoria procesu | system logistyczny | planowanie | oligopol | piramida potrzeb Maslowa | traktat z Maastricht | wydatki publiczne |

Skąd gospodarstwa domowe czerpią dochody?


Gospodarstwa domowe występują na rynku z jednej strony jako konsumenci, zgłaszający popyt na dobra i usługi, od którego zależy wielkość i struktura produkcji. Z drugiej strony, są dysponentami wszystkich czynników produkcji - przede wszystkim zasobów pracy, dzięki ich wypożyczaniu zdobywają niezbędne do życia dochody. Gospodarstwo domowe pełni zatem w gospodarce jednocześnie funkcje konsumpcyjne jak i produkcyjne (polegające na zdobywaniu dochodu).

Dochód z wynajmu pracy

Wynajmowanie czynników produkcji firmom przybiera różne formy. Niektórzy członkowie gospodarstw domowych są pracownikami: jedni najemnymi w przedsiębiorstwach, inni pracują na swoim. Każdy z nich sam decyduje o tym, czy podjąć pracę, czy  pójść na zasiłek, gdzie i jak pracować. A więc wybierają oni miedzy różnymi proporcjami podziału swego życia na czas pracy i czas wolny oraz między różnymi sposobami wykorzystania swojej zdolności do pracy.

Wynajmowanie czynnika pracy polega na podejmowaniu przez jednostki pracy zarobkowej w firmie w charakterze najemnego pracownika. Członkowie gospodarstwa domowego sprzedają na rynku pracy swoje usługi, traktowane przez przedsiębiorstwa jako ich osobowe czynniki produkcji i w zamian za świadczone usługi, odpowiednio do posiadanych kwalifikacji i zajmowanego stanowiska, otrzymują określone dochody. Rekompensatą za pracę jest płaca.

Dochód z innych czynników

Gospodarstwo może mieć również inne źródło utrzymania. Oprócz dochodów z pracy może otrzymywać dochody z wynajmu innych, będących jego własnością, czynników wytwórczych. Może otrzymywać czynsz z tytułu dzierżawy kapitału rzeczowego, jako właściciel ziemi może otrzymywać rentę gruntową, jako właściciel kapitału pieniężnego może otrzymywać dochód zwany procentem, czy wreszcie jako właściciel firmy otrzymuje przynoszony przez firmę zysk.

Właściciel może sam korzystać ze swojego kapitału lub wynajmować go innym, czyli oddać go w użytkowanie w zamian za ustalone wynagrodzenie. Jednostka wynajmując firmom czynniki produkcji czyni to zawsze z myślą o dochodach, które w zamian uzyska i które następnie przeznaczy na konsumpcję.

Kowalski może użytkować, będący jego własnością, kapitał pieniężny i rzeczowy taki jak: teren, lokal czy maszynę we własnej firmie, albo wydzierżawić je innym podmiotom za ustalone wynagrodzenie z tytułu użytkowanie jego własności. Jeśli Kowalski prowadzi własna firmę, we własnym domu, to automatycznie sam sobie wynajmuje lokal. Jego firma w tej czy innej postaci wypłaca mu, jako właścicielowi, należność za wynajmowany lokum. De facto Kowalski sam sobie wypłaca czynsz a raczej coś, co jest jego ekwiwalentem.

Podobnie jest w przypadku kapitału pieniężnego. Gdy firma Kowalskiego korzysta z jego pieniędzy to Kowalski wypłaca sobie wynagrodzenie, stanowiące ekwiwalent procentu. Jeśli Kowalski pracuje w swojej firmie to wypłaca sobie ekwiwalent wynagrodzenia menadżera. Wszystkie te dochody Kowalski wypłaca z zarobionego przez firmę zysku. Ale uwaga, gdy firma nie przynosi zysku, Kowalski nie ma dochodów, a nawet może stracić to co do firmy włożył.

W indywidualnej firmie właściciel bardzo często jest dostarczycielem wszystkich trzech czynników produkcji: ziemi, pracy i kapitału.

Małe cukiernie prowadzone są najczęściej w pomieszczeniach osób będących właścicielami nie tylko lokalu, ale także maszyn i urządzeń. Właściciel na równi z innymi pracownikami poświęca swój czas na organizację i realizację procesu produkcyjnego. W takich sytuacjach osoba ta otrzymuje jednocześnie trzy rodzaje dochodu: płacę, czynsz i procent - jest to tak zwany zysk normalny. Jest on równy wynagrodzeniu, jakie Kowalski by otrzymał, gdyby będące jego własnością czynniki wypożyczył.

Natomiast, gdy zyski firny są wyższe od wyznaczonych przez rynek płac, procentów i czynszów to właściciel firmy dostaje premię zwaną zyskiem nadzwyczajnym. Za co ta premia? Za to, że podejmuje ryzyko pracy na swoim, że się bardzo stara i pracuje dłużej niż inni, że ma lepszą od innych głowę do interesów.

O wielkości dostarczanych czynników produkcji decyduje więc poziom konsumpcji, jakim zadowala się jako konsument. Im wyższe potrzeby konsumpcyjne jednostki, tym więcej pracy, kapitału, ziemi skłonna jest ona przekazywać firmie. Dokonując tego typu rozstrzygnięć, jednostka podejmuje decyzje co do dwóch kwestii:
- Ile czasu poświęcić na pracę zarobkową, a ile czasu zostawić dla siebie?
- Jaką wielkość z otrzymanego dochodu przeznaczyć na bieżącą konsumpcję, a jaką zaoszczędzić?

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Budżet gospodarstw domowych (⭐bibliografia)
15 stron(-y)
Budżet gminy
5 stron(-y)
Optimum producenta i konsumenta - referat (⭐bibliografia)
25 stron(-y)
Pytania testowe z mikroekonomii
16 stron(-y)
Dochody jednostek samorządu terytorialnego (⭐bibliografia ⭐przypisy)
7 stron(-y)
Procedura budżetowa jednostek samorządu terytorialnego (⭐bibliografia ⭐przypisy)
23 stron(-y)
Budżet państwa - praca (⭐bibliografia)
19 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Mikroekonomia » Skąd gospodarstwa domowe czerpią dochody?

Skąd gospodarstwa domowe czerpią dochody?
Ocena: 8.7 / 10
Liczba głosów: 22 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować