Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
franczyza | wartość przyszła | budżet gospodarstwa domowego | magazyn | odchylenie standardowe | elastyczność popytu | system logistyczny | zarządzanie relacjami z klientami |

Skutki transformacji systemowej i gospodarczej

Spośród trzech metod przekształceń stosowanych w Polsce (prywatyzacja, reprywatyzacja, tworzenie nowych przedsiębiorstw) wyraźnie dominowała ta pierwsza. Działania prywatyzacyjne były niezbędnym warunkiem przemian wolnorynkowych, miały szerokie poparcie polityczne. Sprzyjała im wysoka stopa procentowa i otwarcie rynku wewnętrznego na zagraniczną konkurencję (dużo przedsiębiorstw państwowych znajdowało się na skraju bankructwa, co ułatwiało ich prywatyzację). Stosowano dwie metody prywatyzacji: kapitałową i poprzez likwidację. Pierwsza dotyczyła jedynie dużych firm w dobrej kondycji finansowej. Początkowo przekształcano je w tzw. jednoosobowe spółki SP, a następnie sprzedawano ich akcje inwestorom krajowym lub zagranicznym. W przypadku dobrych firm, akcje sprzedawano w ofercie publicznej.

Prywatyzacja przez likwidację była łatwiejsza do przeprowadzenia i częściej ją stosowano z powodu słabych wyników finansowych większości przedsiębiorstw. Negatywnym skutkiem były wysokie koszty społeczne (wzrost bezrobocia) i ekonomiczne (przewaga podaży nad popytem na likwidowane firmy). Ten sposób charakteryzował się niską skutecznością, wykorzystywano tu leasing pracowniczy, ale większość udziałów obejmowała zwykle kadra kierownicza. Taka metoda przekształceń powodowała zwolnienie zakładu z płacenia popiwku i dywidendy; pieniądze zaoszczędzone w ten sposób przeznaczano jednak głównie na podwyżki płac, toteż taka prywatyzacja nie przynosiła poprawy wyników finansowych ani efektywności przedsiębiorstwa.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Skutki restrukturyzacji przedsiębiorstw (⭐bibliografia ⭐przypisy)
22 stron(-y)
Podstawy geografii ekonomicznej
22 stron(-y)
Społeczne przyczyny bezrobocia - praca licencjacka (⭐bibliografia ⭐przypisy)
52 stron(-y)
Wielki kryzys gospodarczy w Polsce w latach 1929 - 1935 (⭐bibliografia)
11 stron(-y)
Zagadnienia z geografii ekonomicznej
12 stron(-y)
Bank centralny - popyt i agregaty podaży pieniądza
27 stron(-y)
Bezrobocie na rynku pracy
34 stron(-y)

Podobne tematy w Kompendium

1. Bezrobocie koniunkturalne (0.2 stron)
2. Plan Balcerowicza - Początek (0.6 stron)
3. Korzyści z pracy i jej negatywne skutki (0.2 stron)
4. Straty nadzwyczajne (0.4 stron)
5. Cechy działalności gospodarczej (0.4 stron)
6. Interwencjonizm państwowy (0.4 stron)
7. Boom kredytowy (0.4 stron)
8. Plan Balcerowicza (0.5 stron)
9. Proces produkcyjny (0.1 stron)
10. System produkcyjny (0.2 stron)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Historia gospodarcza » Skutki transformacji systemowej i gospodarczej

Skutki transformacji systemowej i gospodarczej
Ocena: 8.8 / 10
Liczba głosów: 223 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii