Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
czynności bankowe | wprowadzenie na rynek nowego produktu | ściągi z marketingu | referaty z finansów przedsiębiorstwa | rozwiązywanie konfliktów | bank centralny | kluczowe czynniki sukcesu | potrzeby człowieka |

Specjalizacja dystrybucji

Specjalizacja pracy jest pojęciem ekonomicznym. Podstawowa zasadą specjalizacji jest zdroworozsądkowe przekonanie, ze „koncentracja środków i wysiłków” prowadzi do lepszych rezultatów niż rozproszenie tych środków i wysiłków na zbyt szerokim polu.

Zobacz: Proces dystrybucji (Strony A4: 15)

Na jednym końcu komercyjnej skali mamy do czynienia z przedsiębiorstwami, które będąc zbyt małe, by mogły wspierać krajowy system dystrybucyjny, same potrzebują wsparcia ze strony takiego systemu, aby móc penetrować rynek.

Na drugim końcu skali występują przedsiębiorstwa, które wprawdzie tworzą własną sieć dystrybucyjną, lecz koncentrują się na kosztach i bilansowych implikacjach posiadanych przez nie podstawy środków trwałych. Pozytywne rozwiązanie obydwu tych przypadków może być dokonane dzięki idei specjalizacji.

Zobacz: Rodzaje i funkcje kanałów dystrybucji (Strony A4: 5) 📚 📝

Specjalizacja dystrybucji  oznacza dwie rzeczy: wynajęcie przedsiębiorstwa dystrybucyjnego jako „trzeciego kontrahenta” bądź zastosowanie nowej koncepcji dystrybucyjnej określonej mianem „centrum zysku w odniesieniu do firmy matki”.
Szybkie powstanie w Wielkiej Brytanii w okresie powojennym specjalistycznych przedsiębiorstw dystrybucyjnych typu „trzeci kontrahent” zawdzięczamy brakowi ograniczeń prawnych, co miało miejsce aż do niedawna np. w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz: Przykład procesu dystrybucji - dystrybucja na przykładzie Grupy Żywiec (Strony A4: 9)

Przedsiębiorstwa transportowe miały możliwości rozszerzenia swojej działalności na magazynowanie, zarządzanie zapasami, a nawet na realizację zamówień. Przyjęły one bardzo elastyczne rynkowo zorientowane podejście cenowe w rezultacie przedsiębiorstwa te oferują udziałowy (partycypacyjny) serwis, co oznacza, że koszty stałe konieczne do funkcjonowania  krajowego systemu dystrybucyjnego z reguły bardzo wysokie rozkładają się na wielu użytkowników.

Zobacz: Test egzaminacyjny z marketingu - dystrybucja i sprzedaż (Strony A4: 3)

Współcześni nabywcy oczekują obsługi na wysokim poziomie i mają coraz bardziej wyrafinowane gusty. Żądają coraz większej wygody. Wysoki poziom produktów, usług, a nade wszystko obsługi (serwisu) jest warunkiem lojalności klientów. Wyzwaniem dla firm staje się budowa programu więzi z klientami, dzięki którym podnieść można ich lojalność.

Zobacz: Dystrybucja na przykładzie PKN Orlen S.A. - praca licencjacka (Strony A4: 48) 📚 📝

Lojalni klienci przynoszą największe zyski, gdyż kupują więcej i częściej, są także mniej wrażliwi na pewne potknięcia ze strony firmy, a także dostarczają wielu informacji, które stanowią podstawę uruchomienia różnych procesów innowacyjnych. W efekcie, klienci lojalni w poważnym stopniu przyczyniają się do wzrostu pozycji rynkowej firmy. Produkty i usługi, serwis – są elementami składowymi wartości konsumenckiej, której jakość powinna być stale doskonalona, tak jak i pozostałe składniki marketingu mix.


Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Logistyka » Specjalizacja dystrybucji

Specjalizacja dystrybucji
Ocena: 9 / 10
Liczba głosów: 46 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

ABC Ekonomii © 2001-2025