Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
testy z zarządzania | Just in time | prezentacje z zarządzania | majątek trwały | matematyka finansowa | restrukturyzacja | prezentacje z zarządzania zasobami ludzkimi | elastyczność |

Struktura macierzowa - definicja cechy wady i zalety


Struktura macierzowa jest jedną z form organizacyjnych stosowanych w firmach i organizacjach. W odróżnieniu od tradycyjnych struktur hierarchicznych, w których linie władzy i komunikacji są jasno określone, struktura macierzowa charakteryzuje się tym, że pracownicy są zorganizowani w dwóch lub więcej wymiarach. Oznacza to, że pracownicy raportują nie tylko do jednego przełożonego (jak w strukturze hierarchicznej), ale również do różnych projektów, zespołów lub funkcji.

Struktura macierzowa sprzyja elastyczności, pracownicy mają dwie możliwości pozyskiwania nowych umiejętności, umożliwia też pełne wykorzystanie zasobów ludzkich.

Pracownik podlega tu równocześnie kierownikowi funkcjonalnemu i kierownikowi programu (zespołu). Jest to struktura, w której podział według wyrobu jest nałożony na układ funkcjonalny.

W macierzowym typie struktury wykorzystywane są równocześnie więzi funkcjonalne i przedmiotowe. Każdy element utworzonej macierzy podlega dwóm ośrodkom decyzyjnym - kierownikowi projektu, decydującemu o tym, co i kiedy należy realizować i kierownikowi funkcjonalnemu, który decyduje o tym, jak ma być wykonane określone zadanie, przy jakich parametrach ilościowych i jakościowych. Szczególnie wymierne korzyści przynosi ta struktura wówczas, gdy firma realizuje jednocześnie wiele przedsięwzięć i wiele zadań.

W takim przypadku chodzi o odpowiedź na następujące pytania:
- Jak zapewnić właściwą koordynację działań między złożonymi przedsięwzięciami w ramach złożonych struktur organizacyjnych?
- Jak zapewnić wysoką sprawność działania w ramach konkretnego przedsięwzięcia?

Odpowiedź na te pytania daje struktura macierzowa. Struktura ta tym różni się od tradycyjnej, że odchodzi się od założenia klasycznego, że formalna struktura powinna być elementem stałym, stabilnym i trwałym.

W strukturze macierzowej występują dwie części - część stała i część zmienna. Część stała to komórki organizacyjne charakterystyczne dla struktur sztabowo-liniowych. Część zmienna to zespoły powołane do realizacji konkretnych przedsięwzięć. Następuje odejście od zasady jedności kierowania. Pracownicy wyznaczeni do realizacji danego przedsięwzięcia podlegają dwóm kierownikom. Jeden jest to kierownik odpowiedniej funkcji, a drugi jest to kierownik przedsięwzięcia.

Struktura macierzowa jest często stosowana w branżach, które charakteryzują się dużą innowacyjnością, złożonością projektów oraz potrzebą ciągłej współpracy między różnymi funkcjami organizacyjnymi.

Zalety struktury macierzowej

- wyraźne określenie przedsięwzięć i ról poszczególnych uczestników realizacji przedsięwzięcia,
- zapewnienie jednolitości koordynacji,
- wykorzystanie specjalistycznej wiedzy,
- stworzenie warunków do zespołowego rozwiązywania problemów i stosowanie metod heurystyki,
- wzrost uczestnictwa pracowników niższych szczebli w tworzeniu koncepcji i rozwiązywaniu problemów związanych z realizacją przedsięwzięć,
- możliwość koncentrowania się na przedsięwzięciach, problemach, które są rzeczywiście istotne (najważniejsze).

Wady struktury macierzowej

- brak zrozumienia komórek podstawowych i pomocniczych,
- brak wzajemnego zaufania kierowników branżowych i kierowników przedsięwzięć,
- trudności w integrowaniu pracowników pełniących różne funkcje,
- brak poczucia bezpieczeństwa wśród członków zespołów realizujących dane przedsięwzięcie, którzy sobie zadają pytania co będzie z nimi po zakończeniu przedsięwzięcia - czy zostaną zatrudnieni do wykonania następnych przedsięwzięć - może to być przyczyną niepewności i frustracji pracowników.

Cechy struktury macierzowej

- Podwójna linia władzy: Pracownicy mają dwóch lub więcej przełożonych, zazwyczaj jednego z linii funkcjonalnej i drugiego z linii projektowej lub produktowej.
- Funkcjonalne i projektowe wymiary: Struktura macierzowa łączy funkcje organizacyjne (takie jak marketing, finanse, produkcja) z projektami lub produktami, co umożliwia elastyczność i szybkość reakcji na zmiany w otoczeniu biznesowym.
- Zespoły projektowe: W strukturze macierzowej, projekty są prowadzone przez zespoły, które są tworzone na czas określony i składają się z ekspertów z różnych dziedzin.
- Wysoka koordynacja: Istnieje konieczność skutecznej koordynacji działań między różnymi funkcjami i projektami, aby zapewnić spójność i harmonię w całej organizacji.
- Elastyczność i innowacyjność: Dzięki zdolności do szybkiego tworzenia i rozwiązywania zespołów projektowych, struktura macierzowa może być bardziej elastyczna i zdolna do szybkiej adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych.
- Wyższy poziom złożoności: Ze względu na podwójną linię władzy i konieczność harmonizacji działań, struktura macierzowa może być bardziej skomplikowana w zarządzaniu niż tradycyjne struktury hierarchiczne.
- Potencjalne konflikty: W strukturze macierzowej może wystąpić większe ryzyko konfliktów między menedżerami funkcjonalnymi a menedżerami projektowymi, zwłaszcza jeśli nie ma jasno określonych procedur i kompetencji.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Struktura organizacyjna przedsiębiorstwa - rodzaje struktur oraz ich wady i zalety
12 stron(-y)
Wykłady z zarządzania i organizacji
31 stron(-y)
Struktury organizacyjne - ich typy, cechy, zalety i wady
12 stron(-y)
Kompleksowe zarządzanie jakością TQM w przedsiębiorstwie (⭐bibliografia)
8 stron(-y)
Struktura organizacyjna firmy
17 stron(-y)
Marketingowy system informacji - referat (⭐bibliografia)
12 stron(-y)
Plan marketingowy firmy budowlanej
35 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Zarządzanie » Struktura macierzowa - definicja cechy wady i zalety

Struktura macierzowa - definicja cechy wady i zalety
Ocena: 9.6 / 10
Liczba głosów: 151 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować