Świat w obliczu globalizacji
Świat dzisiaj – jego przemiany
Włączając jakiekolwiek radio, oglądając telewizję czy też czytając prasę codzienną nie jesteśmy w stanie uciec od nasuwającego się wniosku, że żyjemy w jednej wielkiej globalnej wiosce. Zewsząd bombardowani jesteśmy kosmopolitycznymi hasłami czy też doniesieniami, większość z nich jest ona dla nas tak abstrakcyjna, że nie zapamiętujemy ich treści i „przechodzimy mimowolnie” obok nich wykazując pozorną obojętność. Inne zmieniają nas w sposób niewiarygodny często w sposób przez nas niezauważalny.
↪ Zobacz: Globalizacja - referat (Strony A4: 23) 📚 📝 ↩
Globalizacja
Globalizacja – bo o niej mowa to proces zmian różnych dziedzin życia społecznego, politycznego i gospodarczego. To nieunikniony los świata, a także nieodwracalny proces, który dotyczy każdego z nas.
Glokalizacja to proces globalizacyjny dotyczy nas wszystkich, jednak wręcz nierealnym wydaje się być stwierdzenie, że wszyscy będziemy uczestniczyć w ogólnoświatowych przedsięwzięciach. Z tego względu przeniesiono zachowania globalizacyjne na grunty lokalnych społeczności. Najprościej można to wyjaśnić sloganem: „Myśl globalnie, działaj lokalnie”.
↪ Zobacz: Globalizacja przedsiębiorstw - referat (Strony A4: 9) 📚 ↩
Możemy wyróżnić trzy obszary, w których można dostrzec zjawiska globalizacyjne:
o Obszar gospodarczy
o Obszar kulturowy
o Obszar polityczny
Wymiar gospodarczy
Patrząc na globalizacje z punktu widzenia gospodarki należy ją rozumieć jako proces rozszerzania się systemu kapitalistycznego, który dociera do wszystkich zakamarków naszego globu, a przez to sprzyja łączeniu się lokalnych rynków w jeden współpracujący ze sobą system. Niewątpliwie w znacznym stopniu było to możliwe dzięki bardzo szybkiemu rozwojowi branży IT.
↪ Zobacz: Globalizacja (Strony A4: 21) 📚 ↩
Wymiar kulturowy
Rozpatrując globalizację w aspekcie kulturowym nie można pominąć czynników, które zapoczątkowały ten proces, są to między innymi: migracje, rozwój turystyki, chęć przekazania innym własnej kultury (niezaprzeczalnym dowodem tej procedury jest przejmowanie świąt tudzież obrządków z innych kultur: halloween, walentynki, itp.)
↪ Zobacz: Globalizacja i wirtualne przedsiębiorstwo - prezentcja (Strony A4: 32) 📚 ↩
W kontekście globalizacji kulturowej nierzadko wspomina się o procesie makdonaldyzacji, czyli sposobie upraszczania życia przyjmując za wzór znaną na całym świecie sieć restauracji McDonald’s.
Wymiar polityczny
W obecnym czasie globalizacji polityki zawdzięczamy takie organizacje jak:
• Bank Światowy
• Międzynarodowy fundusz walutowy
• Światową Organizację Handlu
Organizacje te wprowadzając pewne regulacje ograniczają niezależność państw. Do grona tego można także zaliczyć Unię Europejską, oraz kraje wchodzące w skład grup G8(najbogatsze kraje na świecie i Rosja), G20 (kraje najszybciej rozwijające się). Współpraca przedstawicieli tych krajów ma za zadanie wypracowanie wspólnej polityki, która będzie korzystna dla wszystkich.
↪ Zobacz: Geografia fizyczna - ściąga (Strony A4: 22) ↩
Do ostatnich sukcesów grupy G20 należy m.in. zawarcie porozumienia w sprawie likwidacji dopłat eksportowych. Proces ten ma przebiegać dwustopniowo pierwsze dopłaty mają zostać zlikwidowane w roku 2010, a cały proces ma się zakończyć w 2013. Co ważniejsze zgodę na zlikwidowanie dopłat wyrazili tacy potentaci światowi jak kraje członkowskie UE, USA, Kanada, Nowa Zelandia i Australia. Porozumienie to pozwoli krajom tym zaoszczędzić UE – 2,6 mld $, a USA blisko dwa razy tyle. Natomiast kraje rozwijające się zyskają możliwość lepszego konkurowania na rynkach światowych.
Najczęściej pobierane pliki (.doc i .pps) |
1. (22 stron A4)
2. (11 stron A4)
3. (52 stron A4)
4. (11 stron A4)
5. (56 stron A4)
6. (14 stron A4)
7. (28 stron A4)
8. (72 stron A4)
9. (202 stron A4)
|
Podobne tematy w Kompendium |
1. (0.3 stron)
2. (0.5 stron)
3. (0.4 stron)
4. (0.5 stron)
5. (0.1 stron)
6. (1.6 stron)
7. (1.2 stron)
8. (0.2 stron)
9. (0.7 stron)
10. (0.3 stron)
|
Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Gospodarka » Świat w obliczu globalizacji
Świat w obliczu globalizacji
Ocena: 10 / 10 Liczba głosów: 43 głosów
Zaloguj się, aby zagłosować
|