Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
przykładowa ankieta | prognozowanie gospodarcze | paradoks Veblena | socjometria | wykłady ze statystyki | controlling w przedsiębiorstwie | zabezpieczenia kredytu | analiza otoczenia |

Kim był Frederick Winslow Taylor i jaka jest istota tayloryzmu?

Frederick Winslow Taylor był amerykańskim inżynierem i twórcą tzw. tayloryzmu czyli podejścia do zarządzania opartego na maksymalizacji wydajności i efektywności pracy. Przeszedł wszystkie szczeble kariery: od robotnika do prezesa organizacji.

Jego teoria opierała się na wykorzystaniu naukowego podejścia do zarządzania, w którym każdy element pracy był dokładnie analizowany i optymalizowany w celu zwiększenia wydajności i obniżenia kosztów. Taylor wierzył, że praca powinna być rozłożona na najprostsze elementy, a każdy z tych elementów powinien być wykonywany przez specjalistę w danej dziedzinie. Osiągnięcie wysokiej wydajności wymagało zastosowania odpowiednich technologii, narzędzi oraz szkoleń dla pracowników.

Istota tayloryzmu polegała na dokładnej analizie procesów pracy w celu ich optymalizacji. Taylor dążył do usprawnienia procesów produkcyjnych i administracyjnych poprzez zastosowanie naukowych metod zarządzania, takich jak standaryzacja pracy, specjalizacja, szkolenia oraz systemy premiowe i kary. Taylor wierzył, że zwiększenie wydajności i efektywności pracy przyczyni się do wzrostu zysków przedsiębiorstwa oraz poprawy warunków pracy dla pracowników.

Taylor uważał, że najlepszą drogą do zwiększenie efektywności pracy jest doskonalenie podziału pracy, tak aby każdy pracownik wykonywał jedną czynność (operację). Może ją wtedy opanować do perfekcji, wykonując ją najlepiej jak potrafi. Wprowadził przy tym akordowy system wynagrodzeń.

Jego metody spotkały się z krytyką ze strony niektórych pracowników i działów związkowych, którzy uważali, że tayloryzm dehumanizuje pracowników i skupia się tylko na zwiększaniu wydajności kosztem zdrowia i dobrostanu. Tayloryzm był również krytykowany przez ekspertów, którzy uważali, że metody Taylora są zbyt uproszczone i nie uwzględniają wielu aspektów pracy, takich jak: motywacja, kreatywność czy innowacyjność.

Mimo to tayloryzm wpłynął na wiele aspektów zarządzania i organizacji pracy w XX wieku i był jednym z pierwszych podejść, które wprowadziło naukowe podejście do zarządzania. Obecnie tayloryzm jest postrzegany jako jedno z podejść do zarządzania, które skupia się na usprawnieniu procesów i zwiększeniu wydajności, ale w sposób bardziej złożony i z uwzględnieniem ludzkich czynników.

Wg Taylora zarządzanie powinno się opierać na 4 zasadach:
1. opracowanie uniwersalnej nauki zarządzania
2. naukowe dobieranie pracowników
3. naukowy sposób szkolenie i doskonalenia pracowników
4. naukowa przyjazna współpraca pomiędzy kierownictwem a pracownikami

Taylora określił 4 etapy wydajności pracy:
1. wybór  odpowiedniego pracownika do danej pracy
2. przekazanie szczegółowych instrukcji pracy
3. maksymalizowanie wysiłku pracownika przez bodźce materialne
4. zapewnienie stałego nadzoru, kontroli nad pracownikiem

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Teorie motywacji - opracowanie
19 stron(-y)
Program skutecznego motywowania
26 stron(-y)
Teorie motywacji
15 stron(-y)
Zagadnienia dziedziny zarządzania i organizacji
31 stron(-y)
Logistyka w organizacjach non profit - referat (⭐bibliografia)
6 stron(-y)
Istota marki - prezentacja
72 stron(-y)
Biznesplan narzędziem zarządzania (⭐bibliografia)
13 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Zarządzanie » Kim był Frederick Winslow Taylor i jaka jest istota tayloryzmu?

Kim był Frederick Winslow Taylor i jaka jest istota tayloryzmu?
Ocena: 9.1 / 10
Liczba głosów: 178 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii