Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
zarządzanie produkcją | europejski system walutowy | stopa bezrobocia | rozliczenia bezgotówkowe | wskaźnik rentowności | kanban | wycena przedsiębiorstwa | globalizacja przedsiębiorstw |

Udział wynagrodzeń w łącznych kosztach pracy

W trosce o wzrost elastyczności wynagrodzeń i ich skuteczności motywacyjnej trzeba zadbać o to, aby udział wynagrodzeń w łącznych kosztach pracy był jak największy. Ważne jest też, aby w samych wynagrodzeniach ograniczyć do niezbędnego minimum udział tzw. składników socjalnych, czyli wynagrodzeń wypłacanym pracownikom niezależnie od trudności i efektów pracy czy od kompetencji.

Chodzi o to, że koszty pracy mogą być istotnym czynnikiem przewagi konkurencyjnej, a jest to możliwe wówczas, gdy ich jednostka jest bardziej produktywna (przynosi większy zwrot). Możliwość tę wykorzystują już krajowe i zagraniczne firmy stawiające na konkurencyjność. Wzrost produktywności zależy zaś od motywacyjnych składników kosztów pracy. Celowa jest zatem maksymalizacja ich udziału w łącznych kosztach pracy. Z drugiej strony – na co już firma nie ma bezpośredniego wpływu – owa przewaga zależy od skali obligatoryjnych obciążeń kosztów pracy podatkami i (lub) składkami na ubezpieczenia emerytalne, zdrowotne itd.

W ujęciu ogólnym dochody z pracy Polsce w zasadzie odpowiadają łącznym kosztom pracy po odejściu wydatków związanych z zapewnieniem warunków bezpiecznej i higienicznej pracy i obligatoryjnych obciążeń na ubezpieczenia społeczne, na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Na poziom dochodów z pracy i substytucję pracy przez kapitał pośrednio wpływa obciążenie czynnika 'praca' wszelkimi podatkami, w szczególności podatkiem od dochodów osobistych i podatkiem VAT. Zmniejszają one bowiem realne dochody pracownika i są źródłem nacisków na podniesienie poziomu dochodów przez pracodawcę. Łączny rachunek kosztów pracy ponoszonych przez pracodawcę i ich obciążeń jest zatem bardzo istotny dla określenia wpływu tej łącznej ceny czynnika praca na rynek pracy i konkurencyjność gospodarki.

Do istotnych zagadnień z zakresu systemu płac można zaliczyć także problematykę płac jako instrumentu oddziaływania motywacyjnego. Kwestie z tym związane zostaną szczegółowo omówione w kolejnej części pracy.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Kryteria wynagradzania ( bibliografia)
9 stron(-y)
Podstawowa analiza finansowa firmy budowlanej
14 stron(-y)
Strategia marketingowa firmy ubezpieczeniowej PZU ( bibliografia)
10 stron(-y)
Ocena pracowników - referat ( bibliografia przypisy)
15 stron(-y)
Wycena przedsiębiorstwa - biuro projektowe
27 stron(-y)
Motywacja w zarządzaniu hipermarketem Carrefour - praca magisterska ( bibliografia przypisy)
107 stron(-y)
Macierz BCG (Boston Consulting Group) - prezentacja
21 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Finanse przedsiębiorstwa » Udział wynagrodzeń w łącznych kosztach pracy

Udział wynagrodzeń w łącznych kosztach pracy
Ocena: 9.1 / 10
Liczba głosów: 92 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii