Udział wynagrodzeń w łącznych kosztach pracy
W trosce o wzrost elastyczności wynagrodzeń i ich skuteczności motywacyjnej trzeba zadbać o to, aby udział wynagrodzeń w łącznych kosztach pracy był jak największy. Ważne jest też, aby w samych wynagrodzeniach ograniczyć do niezbędnego minimum udział tzw. składników socjalnych, czyli wynagrodzeń wypłacanym pracownikom niezależnie od trudności i efektów pracy czy od kompetencji.
Chodzi o to, że koszty pracy mogą być istotnym czynnikiem przewagi konkurencyjnej, a jest to możliwe wówczas, gdy ich jednostka jest bardziej produktywna (przynosi większy zwrot). Możliwość tę wykorzystują już krajowe i zagraniczne firmy stawiające na konkurencyjność. Wzrost produktywności zależy zaś od motywacyjnych składników kosztów pracy. Celowa jest zatem maksymalizacja ich udziału w łącznych kosztach pracy. Z drugiej strony – na co już firma nie ma bezpośredniego wpływu – owa przewaga zależy od skali obligatoryjnych obciążeń kosztów pracy podatkami i (lub) składkami na ubezpieczenia emerytalne, zdrowotne itd.
W ujęciu ogólnym dochody z pracy Polsce w zasadzie odpowiadają łącznym kosztom pracy po odejściu wydatków związanych z zapewnieniem warunków bezpiecznej i higienicznej pracy i obligatoryjnych obciążeń na ubezpieczenia społeczne, na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Na poziom dochodów z pracy i substytucję pracy przez kapitał pośrednio wpływa obciążenie czynnika 'praca' wszelkimi podatkami, w szczególności podatkiem od dochodów osobistych i podatkiem VAT. Zmniejszają one bowiem realne dochody pracownika i są źródłem nacisków na podniesienie poziomu dochodów przez pracodawcę. Łączny rachunek kosztów pracy ponoszonych przez pracodawcę i ich obciążeń jest zatem bardzo istotny dla określenia wpływu tej łącznej ceny czynnika praca na rynek pracy i konkurencyjność gospodarki.
Do istotnych zagadnień z zakresu systemu płac można zaliczyć także problematykę płac jako instrumentu oddziaływania motywacyjnego. Kwestie z tym związane zostaną szczegółowo omówione w kolejnej części pracy.
Najczęściej pobierane pliki (.doc i .pps) |
1. (27 stron A4)
2. (107 stron A4)
3. (21 stron A4)
4. (13 stron A4)
5. (26 stron A4)
6. (19 stron A4)
7. (7 stron A4)
8. (29 stron A4)
9. (6 stron A4)
10. (17 stron A4)
|
Podobne tematy w Kompendium |
1. (1.3 stron)
2. (0.3 stron)
3. (0.9 stron)
4. (0.4 stron)
5. (0.2 stron)
6. (0.9 stron)
7. (0.6 stron)
8. (0.1 stron)
9. (0.2 stron)
10. (0.3 stron)
|
Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Finanse przedsiębiorstwa » Udział wynagrodzeń w łącznych kosztach pracy
Udział wynagrodzeń w łącznych kosztach pracy
Ocena: 9.1 / 10 Liczba głosów: 92 głosów
Zaloguj się, aby zagłosować
|