Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
prace licencjackie z makroekonomii | wykłady z marketingu | budżet państwa | finansowanie przedsiębiorstw | system finansowy państwa | struktura organizacyjna firmy | koszty zmienne | harmonogram spłaty kredytu |

Umowa leasingu jako umowa zdefiniowana w kodeksie cywilnym


Podstawy prawne dotyczące leasingu znalazły się jednak w prawie podatkowym. Oznacza to, że kryteria klasyfikacji leasingu oraz koszty z nim związane wynikały z potrzeb fiskusa, a Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 06.04.1993 roku dotyczące zaliczania przedmiotu umowy do składników majątku leasingodawcy lub leasingobiorcy stanowiły podstawę klasyfikacji leasingu jako leasing:  operacyjny lub finansowy.

Sytuacja dotyczącą zawierania umów leasingu zmieniła się 9 grudnia 2000 roku, kiedy to zaczęły obowiązywać przepisy art.7091 – 70918 Kodeksu Cywilnego, wprowadzone do niego ustawą z dnia 26 lipca 2000 r – ' o zmianie ustawy – Kodeks Cywilny' (Dz.U.74 poz. 857).

Problematyka leasingu została wyodrębniona w oddzielnym tytule kodeksu – XVII1 w księdze  trzeciej 'Zobowiązania'. Dzięki regulacjom dotyczącym umowy leasingu, zawartym w Kodeksie Cywilnym, nie powinny już mieć miejsca żadne wątpliwości co do jej określenia i odróżnienia od innych umów.

Regulacja umowy leasingu nawiązuje w zasadniczych kwestiach do standardu międzynarodowego, jakim jest konwencja UNIDROIT o międzynarodowym leasingu finansowym, sporządzona w Ottawie 28 maja 1988 roku.

U podstaw kodeksowej regulacji znalazły się następujące założenia:
1) stworzenie ogólnych przepisów o charakterze dyspozytywnym
2) zapewnienie sprawiedliwego wyważenia praw i obowiązków stron umowy leasingu, których treść jest często uzgadniana w praktyce na korzyść finansującego

Zgodnie z Kodeksem 'przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego'

Można zauważyć, że nie posługujemy się przyjętym do tej pory nazewnictwem 'leasingodawca', 'leasingobiorca'. Definicja ustawowa leasingu określa w inny sposób strony biorące udział w transakcji leasingu. Stronę umowy definiowaną dotychczas jako 'leasingodawca' określono jako 'finansujący', zaś 'leasingobiorcę' określono jako 'korzystający'.

Z uwagi na treść nowych regulacji prawnych zanika również dotychczasowy tradycyjny podział umów leasingu na operacyjny i finansowy. W większości firm leasingowych umowę leasingu o konsekwencjach prawnych i podatkowych zbliżonych do dawnego leasingu operacyjnego zdefiniowano jako 'umowę leasingu z wypowiadanym prawem nabycia przedmiotu leasingu'. Zaś umowę leasingu o konsekwencjach prawnych i podatkowych zbliżonych do dawnego leasingu finansowego zdefiniowano jako 'umowę leasingu z przeniesieniem władności przedmiotu leasingu'.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Franchising a kanały dystrybucji (⭐bibliografia)
23 stron(-y)
Franczyza - istota i korzyści franchisingu (⭐bibliografia)
15 stron(-y)
Działalność kredytowa banku - opracowanie (⭐przypisy)
18 stron(-y)
Metody określania zdolności kredytowej (⭐przypisy)
32 stron(-y)
Rekrutacja (⭐bibliografia)
8 stron(-y)
Bancassurance - prezentacja
16 stron(-y)
Franczyza (franchising) - prezentacja
30 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Finanse przedsiębiorstwa » Umowa leasingu jako umowa zdefiniowana w kodeksie cywilnym

Umowa leasingu jako umowa zdefiniowana w kodeksie cywilnym
Ocena: 9.2 / 10
Liczba głosów: 31 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować