Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
cykl koniunkturalny | fucje i przejęcia | test Jarque-Bera | teoria wyboru konsumenta | negocjacje | fazy cyklu koniunkturalnego | elastyczność podaży | model Portera |

Użyteczność całkowita - definicja i przykładowe zadanie z rozwiązaniem

Użyteczność całkowita odnosi się do całkowitej satysfakcji czy korzyści, jaką konsument uzyskuje z konsumpcji danego dobra lub usługi. Innymi słowy to suma użyteczności, jaką odczuwa osoba korzystająca z pewnej ilości dobra.

Marginalna użyteczność całkowita (MUC) to przyrost całkowitej użyteczności w wyniku konsumpcji jednej dodatkowej jednostki dobra. Jest to stosunek zmiany użyteczności całkowitej do zmiany ilości konsumowanego dobra: MUC = ΔUc/ΔQ gdzie ΔUc​ to zmiana użyteczności całkowitej, a ΔQ to zmiana ilości konsumowanego dobra.

Użyteczność całkowita charakteryzuje się kilkoma kluczowymi cechami w kontekście ekonomii:

- Addytywność - Użyteczność całkowita jest sumą użyteczności z poszczególnych jednostek dobra. Oznacza to, że możemy zsumować użyteczności z różnych ilości danego dobra, aby uzyskać całkowitą użyteczność.

- Substytucyjność - Użyteczność całkowita zakłada, że jednostki dobra są substytuowalne. Innymi słowy, jednostki dobra mogą zastępować się nawzajem w procesie konsumpcji. Jeśli jedna jednostka dobra nie jest dostępna, to można ją zastąpić inną jednostką, by osiągnąć podobny poziom użyteczności.

- Zmniejszająca się krańcowa użyteczność - Zgodnie z prawem malejącej krańcowej użyteczności, każda dodatkowa jednostka dobra przynosi mniejszy wzrost całkowitej użyteczności. Innymi słowy, im więcej już mamy z danego dobra, tym mniejszy przyrost użyteczności przyniesie nam kolejna jednostka tego dobra.

- Subiektywność - Użyteczność jest zjawiskiem subiektywnym, co oznacza, że jest ona subiektywnie odczuwana przez jednostki. Różne osoby mogą odczuwać różną użyteczność z tych samych ilości danego dobra ze względu na indywidualne preferencje, upodobania i sytuacje życiowe.

- Mierzalność tylko w porównaniu - Użyteczność jest trudna do bezpośredniego pomiaru i porównywania między różnymi osobami. Możemy jednak porównywać użyteczność między różnymi sytuacjami konsumpcyjnymi danej osoby.

Przykład
Rozważmy sytuację, w której rozważamy konsumpcję czekolady. Jeśli jedna tabliczka czekolady dostarcza pewną użyteczność, to użyteczność całkowita związana z konsumpcją dwóch tabliczek będzie sumą użyteczności z obu tabliczek.

Załóżmy, że użyteczność z jednej tabliczki czekolady wynosi 10 jednostek, a z drugiej 8 jednostek. Użyteczność całkowita z konsumpcji dwóch tabliczek czekolady wyniesie wówczas 10 + 8 = 18 jednostek.

Wzór na użyteczność całkowitą można przedstawić jako:

Uc = U1+U2+U3+…+Un,Ucałkowita​=U1​+U2​+U3​+…+Un​,

gdzie U1,U2,U3,…,Un to użyteczność z poszczególnych jednostek dobra.

Zadanie z rozwiązaniem
Zakładamy, że użyteczność z jednej jednostki danego dobra wynosi 15 jednostek, a konsument zakupił 5 jednostek tego dobra. Obliczmy użyteczność całkowitą.

Uc = U1+U2+U3+U4+U5

Uc = 15+15+15+15+15=75

Stąd użyteczność całkowita z konsumpcji 5 jednostek tego dobra wynosi 75 jednostek.

W praktyce użyteczność całkowita jest ważna dla ekonomii, ponieważ pomaga zrozumieć, jak konsumenci podejmują decyzje dotyczące zakupów i jak zmiany ilości konsumowanego dobra wpływają na ich ogólną satysfakcję.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Optimum producenta i konsumenta - referat (⭐bibliografia)
25 stron(-y)
Ściąga z mikroekonomii - definicje wykresy i wzory
4 stron(-y)
Mikroekonomia - zadania z rozwiązaniami 2
12 stron(-y)
Teoria racjonalnego wyboru konsumenta
7 stron(-y)
Test z marketingu
8 stron(-y)
Podstawy ekonomii matematycznej - opracowanie
8 stron(-y)
Istota marki - prezentacja
72 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Mikroekonomia » Użyteczność całkowita - definicja i przykładowe zadanie z rozwiązaniem

Użyteczność całkowita - definicja i przykładowe zadanie z rozwiązaniem
Ocena: 9.5 / 10
Liczba głosów: 204 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii