Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
płynność finansowa | coaching | handel zagraniczny | socjometria | kapitał pracujący | koszty produkcji | konsument | PR |

Venture capital

Pojęcie venture capital zdefinować możemy jako kapitał średnioterminowy i długoterminowy, który inwestowany jest w skutek nabycia akcji, udziałów czy też obligacji zamiennych na akcje - przedsiębiorstw sektora MSP (małych i średnich firm), które to firmy charakteryzuje duży potencjał wzrostu.

Przedsiębiorstwa te najczęściej funkcjonją w oparciu o unikalne i nowatorskie rozwiązania, a ich właściciele dążą do wzrostu ich wartości, celem późniejszej odsprzedaży i realizacji zysku z inwestycji.

Termin venture capital tłumaczony jest najczęściej jako 'kapitał wysokiego ryzyka'. Wiąże się to przede wszystkim z główną cechą tej formy finansowania przedsięwzięć jaką jest założenie, iż inwestorzy są w stanie zaakceptować wyższy poziom ryzyka niż w przypadku innych inwestycji jednak w zamian oczekują oni, że owa inwestycja w przypadku powodzenia da im znacząco wyższe zyski.

Innymi słowy Venture capital (kapitał podwyższonego ryzyka) jest jedną z form zewnętrznego finansowania rozwoju przedsiębiorstw. Można go zdefiniować jako kapitał średnio lub długoterminowy, inwestowany w papiery wartościowe o charakterze właścicielskim podmiotów gospodarczych, których walory nie są przedmiotem publicznego obrotu, z zamiarem ich dalszej odsprzedaży w celu wycofania zaangażowanego kapitału oraz realizacji zysków, których podstawowym źródłem jest przyrost wartości przedsiębiorstwa.  Inaczej mówiąc jest to kapitał własny wnoszony na ograniczony okres przez inwestorów zewnętrznych do małych i średnich przedsiębiorstw, dysponujących innowacyjnym produktem, metodą produkcji bądź usługą, które nie zostały jeszcze zweryfikowane przez rynek, a więc stwarzają wysokie ryzyko niepowodzenia inwestycji. Jednakże w przypadku sukcesu przedsięwzięcia, wspomaganego w zarządzaniu przez inwestorów, zapewniają znaczący przyrost wartości kapitału, który został zainwestowany i jest realizowany przez sprzedaż udziałów.  Fundusze te nazywane są funduszami podwyższonego ryzyka ze względu na fakt, że szukają inwestycji wśród niewielkich firm jednak z dużym potencjałem rozwojowym i szansami na szybki wzrost wartości.  

Venture capital służy tym, którzy mają dobry pomysł na działalność gospodarczą, jednak brakuje im pieniędzy na realizację projektu. Powodem trudności w pozyskaniu pieniędzy, np. z banku, może być zbyt duże ryzyko finansowania startujących firm. Bank nie będzie skłonny pożyczyć pieniędzy przedsiębiorstwu, które może w każdej chwili zbankrutować, gdyż nie mieści się to w jego standardach inwestycyjnych. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku emisji akcji lub obligacji. Trudno jest również oszacować wartość spółki, która działa na rynku np. pół roku. I tu jedyną szansą stają się fundusze venture capital.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Jak napisać biznes plan - prezentacja
26 stron(-y)
Ekonomiczna wartość dodana - EVA (⭐bibliografia ⭐przypisy)
9 stron(-y)
Inwestycje - wzory i przykładowe zdania z rozwiązaniami
24 stron(-y)
Bancassurance - prezentacja
16 stron(-y)
Alianse strategiczne - referat (⭐bibliografia ⭐przypisy)
14 stron(-y)
Majątek obrotowy w przedsiębiorstwie
12 stron(-y)
Wykłady z marketingu międzynarodowego
29 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Finanse przedsiębiorstwa » Venture capital

Venture capital
Ocena: 8.9 / 10
Liczba głosów: 239 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii