Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
analiza swot | marketing w handlu | wykłady ze statystykia | kapitał obrotowy | operacje otwartego rynku | model Kurta Lewina | potrzeby człowieka | zarządzanie zasobami ludzkimi |

Wprowadzenie papierów wartościowych do obrotu giełdowego

Aby dany papier wartościowy mógł być notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych musi spełnić szereg warunków. Pierwszym z nich, który musi być w zasadzie bezwzględnie spełniony jest dopuszczenie do publicznego obrotu. Skoro na giełdzie współcześnie dominują akcje, skoncentrujmy się na warunkach, jakie muszą spełnić spółki akcyjne, aby uzyskać zgodę na notowania na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Notowana może być więc tylko i wyłącznie spółka akcyjna, która przedstawiła w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd odpowiedni wniosek wraz z prospektem emisyjnym i została przez nią dopuszczona do obrotu publicznego. Po spełnieniu powyższego warunku, spółka składa wniosek do organów Giełdy z prośbą o zgodę na notowanie jej akcji. Rada Giełdy podejmuje przedmiotową decyzje na wniosek Zarządu Giełdy w terminie 6 tygodni od daty złożenia wniosku przez emitenta.

Gdyby spółka otrzymała decyzję odmowną przysługuje jej prawo do odwołania się i do ponownego złożenia wniosku o notowania. Szczegółowy tryb odwoławczy precyzują odpowiednie przepisy. Jednak w praktyce, w większości wypadków, Rada podejmuje decyzję pozytywną. Określa przy tym, na którym rynku będą notowane przedmiotowe papiery wartościowe.

W zasadzie możemy powiedzieć, że papiery wartościowe mogą być wprowadzone do obrotu giełdowego na dwa sposoby:
- zwykły - papiery wartościowe emitenta zostają po raz pierwszy notowane w terminie nie krótszym niż 14 dni, od daty podjęcia stosownej uchwały o dopuszczeniu do obrotu giełdowego
- publicznej sprzedaży - wprowadzenia dokonuje członek Giełdy przedkładający ofertę sprzedaży; sposób ten często jest wykorzystywany przez Skarb Państwa podczas sprzedaży posiadanych akcji inwestorom w czasie dużych prywatyzacji

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (⭐bibliografia)
22 stron(-y)
Rynek kapitałowy - teoria i zadania z rynku kapitałowego
18 stron(-y)
Ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz przewidywanie bankructwa dzięki analizie finansowej (⭐bibliografia ⭐przypisy)
31 stron(-y)
Analiza finansowa Avon Cosmetics Polska
24 stron(-y)
Ocena kondycji finansowej firmy (⭐bibliografia ⭐przypisy)
21 stron(-y)
Analiza techniczna - opracowanie
7 stron(-y)
Wprowadzanie na rynek nowego produktu (etapy) (⭐bibliografia)
7 stron(-y)

Podobne tematy w Kompendium

1. Publiczny obrót papierami wartościowymi (0.3 stron)
2. WARSET (0.5 stron)
3. GDRy - globalne kwity depozytowe (0.4 stron)
4. Doradztwo inwestycyjne (0.2 stron)
5. Cechy giełdy (0.3 stron)
6. Funkcje Giełdy Papierów Wartościowych (0.5 stron)
7. Ryzyko lokat (0.5 stron)
8. Przyczyny kryzysu giełdowego w 1929 roku (0.2 stron)
9. Warranty (0.4 stron)
10. REPO (0.3 stron)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Rynek kapitałowy » Wprowadzenie papierów wartościowych do obrotu giełdowego

Wprowadzenie papierów wartościowych do obrotu giełdowego
Ocena: 9.1 / 10
Liczba głosów: 35 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii