Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
popyt | weryfikacja istotności parametrów modelu | szkolenia pracowników | przywództwo | model Portera | AIDA | przykładowa analiza finansowa | marketing internetowy |

Wskaźnik bieżącej płynności finansowej (current ratio)

Informuje, czy i w jakim stopniu bieżące aktywa pokrywają bieżące pasywa. Innymi słowy, pokazuje zdolność firmy do regulowania swoich zobowiązań środkami obrotowymi. Jest on traktowany jako wskaźnik bezpieczeństwa, mierzący płynność środków.

wskaźnik bieżącej płynności = aktywa bieżące / pasywa bieżące

Z kolei:

1. aktywa bieżące = majątek obrotowy + krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe czynne
2. pasywa bieżące = zobowiązania bieżące + krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe bierne + krótkoterminowe przychody przyszłych okresów

Poziom wskaźnika bieżącej płynności zależy od szeregu czynników, wśród których najistotniejsze to: specyfika branży, zmieniające się warunki otoczenia oraz przyjęta przez firmę strategia finansowania (m.in. cykl inkasa należności i regulowania zobowiązań).

Wzrost poziomu tego wskaźnika oznacza poprawę płynności finansowej firmy, a tendencja spadkowa jest sygnałem, informującym o możliwości wystąpienia trudności płatniczych. Zadowalający poziom wskaźnika płynności bieżącej waha się w przedziale 1,2 -2,0, co oznacza, że zachowanie równowagi finansowej firmy wymaga około dwukrotnego pokrycia bieżących pasywów bieżącymi aktywami. Jeżeli poziom wskaźnika zbliża się do 1,2 to zwiększa się ryzyko utraty przez przedsiębiorstwo zdolności do terminowego regulowania zobowiązań.

Brak płynności finansowej jest tak samo niekorzystnym zjawiskiem, jak nadpłynność finansowa. Wysoki poziom wskaźnika informuje o spadku udziału zobowiązań bieżących w finansowaniu firmy.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa (⭐przypisy)
30 stron(-y)
Przykładowa analiza finansowa przedsiębiorstwa usługowego
30 stron(-y)
Biznes plan hotelu
14 stron(-y)
Ocena kondycji finansowej firmy (⭐bibliografia ⭐przypisy)
21 stron(-y)
Ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz przewidywanie bankructwa dzięki analizie finansowej (⭐bibliografia ⭐przypisy)
31 stron(-y)
Ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa
16 stron(-y)
Istota i metody analizy finansowej - prezentacja
61 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Analiza finansowa » Wskaźnik bieżącej płynności finansowej (current ratio)

Wskaźnik bieżącej płynności finansowej (current ratio)
Ocena: 9.1 / 10
Liczba głosów: 223 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii