Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
home banking | wykłady z makroekonomii | dochody publiczne | definicje z psychologii | zarządzanie jakością | funkcja Cobba-Douglasa | podstawy makroekonomii | analiza ryzyka |

Wskaźnik terms of trade

Terms of trade jest to relacja według której jeden towar jest wymieniany na inny na rynku międzynarodowym - relacja cen eksportowych do importowych. Im bardziej korzystne są warunki handlu dla danego kraju, tym większy jest udział jego korzyści w powiększonej dzięki handlowi produkcji.

Handel międzynarodowy pozostaje kwestią kontrowersyjną z uwagi na to, że chociaż kraje wzbogacają się dzięki niemu, poszczególne podmioty gospodarcze w tych krajach mogą na handlu tracić. Indywidualne korzyści z handlu trafiają na ogół do tych firm, które produkują towary i usługi na eksport, natomiast straty są udziałem tych firm, które produkują towary i usługi będące jednocześnie przedmiotem importu w warunkach wolnego handlu.

Eksporterzy krajowych towarów zyskują w handlu międzynarodowym ponieważ powiększa się rynek zbytu dla wielu ich towarów, tym samym rośnie na nie popyt. W ostatecznym rozrachunku handel jest ulicą dwukierunkową. Import towarów i usług, które są produkowane taniej za granicą niż w kraju importera, wymaga od kraju tego, żeby coś eksportował w zamian. Żaden kraj bowiem nie będzie eksportował w ciągły sposób części tego co wyprodukuje, jeżeli nie otrzyma czegoś w zamian.

O ile konsumenci mogą skorzystać dzięki zwiększonemu importowi, krajowi producenci mogą stracić z powodu zwiększonej konkurencji. Zagraniczni producenci mogą wzmocnić swoją pozycję na rynku wewnętrznym jakiegoś kraju trzema sposobami. Po pierwsze przez oferowanie lepszego towaru niż firmy danego kraju. Po drugie poprzez oferowanie analogicznego produktu jak firmy danego kraju, ale po niższej cenie. Po trzecie, poprzez oferowanie produktu wcześniej niedostępnego na rynku. Z kolei producenci krajowi, którzy stoją w obliczu konkurencji zagranicznych dostawców mają powody sprzeciwić się importowi.

Jeżeli wobec importu nie są stosowane ograniczenia, podaż towarów na rynku krajowym wzrasta. Krajowi konkurenci sprzedadzą mniej, a być może będą zmuszeni obniżyć cenę. Możliwości produkcyjne oraz realny dochód krajowych producentów obniżą się w rezultacie zagranicznej konkurencji.

Wskaźnik terms of trade wyrażający zachodzące w czasie zmiany stosunku między przeciętnymi cenami międzynarodowymi towarów eksportowych przez dany kraj, a cenami płaconymi za towary importowane, mierzy ile dóbr zagranicznych można nabyć za jednostkę produktu krajowego. Jego analiza służy do oceny opłacalności handlu zagranicznego z punktu widzenia danego kraju.

Jeżeli relacje stóp wzrostu cen w eksporcie wynoszą 1, oznacza to, że terms of trade wykazują korzystna tendencję zmian, gdyż ceny towarów eksportowanych rosną szybciej niż ceny dóbr importowanych.

Jeżeli natomiast wskaźnik ten jest mniejszy od 1, terms of trade wykazuje niekorzystną tendencje zmian, ponieważ ceny w eksporcie rosną wolniej niż ceny w imporcie.

Wzrost tego wskaźnika umożliwia: zwiększenie rezerw zagranicznych środków płatniczych przy zachowaniu tego samego wolumenu eksportu i importu; oraz zwiększenie wolumenu importu przy tych samych rozmiarach eksportu.

Poprawa terms of trade powiększa dobrobyt kraju, podczas gdy pogorszenie się terms of trade pomniejsza jego dobrobyt.

Wzrost gospodarczy z tendencją eksportową (rozwijający w większym stopniu możliwości gospodarki w zakresie wytwarzania dóbr, które wyjściowo stanowiły przedmiot eksportu, niż w zakresie wytwarzania produktów konkurujących z importem) pogarsza term sof trade. I odwrotnie, wzrost z tendencją importową, nieproporcjonalnie powiększając możliwości wytwarzania produktów konkurujących z importem, poprawia krajowe terms of trade.

Międzynarodowe transfery dochodu, takie jak reparacje wojenne i pomoc zagraniczna mogą oddziaływać na krajowe term sof trade. Jeśli kraj, na rzecz którego dokonano transferu, wydatkuje większą część powiększonego dochodu na swe dobra eksportowe niż kraj transferujący, to transfer ten podnosi światowy popyt na dobra eksportowe kraju uzyskującego transfer i w ten sposób poprawia się jego terms of trade.

Większość krajów wydatkuje większą część dochodu na dobra wytwarzane w kraju niż cudzoziemcy. Wiele dóbr nie podlega wymianie. Jeśli dobra niewymieniane konkurują o zasoby z eksportem, to transfery poprawiają ter sof trade krajów je otrzymujących.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
GATT - referat ( bibliografia)
6 stron(-y)
CEFTA - referat ( przypisy)
34 stron(-y)
Istota i metody analizy finansowej - prezentacja
61 stron(-y)
Analiza wskaźnikowa i analiza du Ponta - prezentacja
17 stron(-y)
Wpływ powstania CEFTA na dynamikę obrotów w Europie Środkowej
17 stron(-y)
Przykładowa analiza finansowa przedsiębiorstwa usługowego
30 stron(-y)
Analiza finansowa spółki branży edukacyjnej
18 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Międzynarodowe stosunki gospodarcze » Wskaźnik terms of trade

Wskaźnik terms of trade
Ocena: 8.6 / 10
Liczba głosów: 50 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii