Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
zarządzanie kadrami | wynagrodzenia | metody amortyzacji | prace magisterskie z analizy finansowej | funkcja regresji | ERP II | algorytm transportowy | gotowy biznes plan |

Zalety faktoringu

Główną wadą faktoringu są dodatkowe koszty jakie faktorant musi ponieść przedstawiając fakturę do wykupu przez bank. Nie można oprzeć się twierdzeniu, że koszt faktoringu jest porównywalny z kosztem zaciągania kredytu. Jednak w wielu publikacjach dotyczących faktoringu jest on nazywany 'produktem przyszłości' oraz wskazuje się tam na duże znaczenie faktoringu w praktyce gospodarczej.

Zwolennicy faktoringu uważają, że korzystanie z tej instytucji prawnej łączy się z poważnymi pożytkami dla przedsiębiorców. Bezsprzecznie faktoring, jako sposób finansowania ma sporo zalet, które powodują, że w wielu sytuacjach gospodarczych, staje się ta usługa atrakcyjniejsza od kredytu.

Spośród pozytywnych atrybutów faktoringu na pierwsze miejsce wysuwa się fakt ułatwienia w zakresie szybszego uzyskiwania środków pieniężnych za dostarczone przez dane przedsiębiorstwo surowce, produkty czy usługi. Następnie więc szybsze zwiększenie ilości środków w obrocie. Każdy producent musi się liczyć z tym, iż wysyłając swój towar do potencjalnego kontrahenta, nie otrzyma od razu zapłaty za swoją dostawę.

W warunkach gospodarki rynkowej, charakteryzującej się dużą konkurencyjnością, nie tylko niska cena i dobra jakość zapewniają producentom zbyt ich wyrobów, coraz większe znaczenie zaczyna odgrywać czas, jaki daje się nabywcy towarów na uregulowanie rachunku-wydłużanie tego czasu działa bardzo zachęcająco.

Jeśli producent decyduje się na stosowanie takiej zachęty, ma do wyboru kilka rozwiązań aby zapobiec ujemnym skutkom, które może wywołać brak równowagi majątkowej między wartością dostarczonych towarów (wykonanych usług) a spodziewaną zapłatą ceny sprzedaży:
- może wymusić na swoich dostawcach wydłużenie terminu płatności
- może zaciągnąć w banku kredyt obrotowy, dzięki któremu sfinansuje zapotrzebowanie na środki płynne
- może skorzystać z faktoringu

Każda z tych metod ma swoje dobre i złe strony. O ujemnych cechach faktoringu, związanych z wysokim kosztem tej usługi, mowa była we wcześniejszym podrozdziale, jeżeli chodzi o pozostałe dwie wyżej wspomniane alternatywy, to nie zawsze udaje się namówić dostawców na korzystniejszy cykl płatności, natomiast z zaciągnięciem kredytu obrotowego bywają trudności, zwłaszcza jeśli firma nie ma majątku, który mogłaby zaproponować jako zabezpieczenie lub majątek ten zastawiła już biorąc kredyt inwestycyjny.

Znana jest sytuacja jednej ze spółek giełdowych, którą warto przytoczyć na potwierdzenie powyższych rozważań. W 1992 roku w momencie przekształcania Chemiskóru w spółkę akcyjną wydzierżawiono od Skarbu Państwa majątek byłego przedsiębiorstwa państwowego za 8 mld PLN. Raty leasingowe spółka będzie spłacać do 2002 roku. Chemiskór nie może jednak pod zastaw dzierżawionego majątku zaciągać kredytów bankowych. Stąd niska płynność firmy oraz kłopoty ze znalezieniem odpowiednich środków na inwestycje. W styczniu b.r. spółka zaciągnęła 200 tys. zł. bankowego kredytu odnawialnego i 100 tys. zł. kredytu faktoringowego. W drugim przypadku bank wypłaci spółce pieniądze na podstawie wystawionych odbiorcom faktur. Wynika to z faktu, że część odbiorców płaci Chemiskórowi dopiero po miesiącu od momentu odbioru towarów. Tak więc czasami faktoring bywa jedyną szansą szybkiego pozyskania środków pieniężnych.

Poza tym producent współpracujący z wieloma odbiorcami i planujący pozyskanie nowych kontrahentów uzna, że faktoring jest dla niego atrakcyjny. Bank (czy inna firma oferująca tego typu usługi) wypłaci 70-80% wartości faktury po kilku dniach od jej wystawienia. Poza tym firma regulując opłaty za korzystanie z faktoringu nie musi spłacać rat kapitałowych obciążających zysk a wszystko zalicza w koszty.

Najważniejsze jest jednak, że zwiększa się ilość środków w obrocie. Ten aspekt faktoringu stymuluje, bowiem powstanie efektu 'śnieżnej kuli'. Dzięki uzyskaniu kwot pieniężnych od banku faktoringowego producent może nawiązać kontakty z nowymi odbiorcami, zaoferować im konkurencyjne terminy płatności i niższe ceny, pod warunkiem, że nie będzie mu zależało na windowaniu jednostkowego zysku, tylko zadowoli się maksymalizacją obrotów. Przedsiębiorca intensyfikując obroty oczywiście zwiększa swój zysk. Poza tym, dzięki wcześniejszemu uzyskaniu kwot od banku, przedsiębiorca może zlikwidować ewentualne zatory płatnicze, zmniejszyć zobowiązania bieżące.

Faktoring pozwala przedsiębiorcy - faktorantowi na wzrost stosunku aktywów bieżących do pasywów bieżących rosną środki na rachunku bankowym a maleją zobowiązania bieżące-taka sytuacja powoduje poprawę wskaźników płynności danej firmy, które stanowią istotną informację dla kredytodawców, pożyczkodawców i dostawców. Oprócz tego, w wyniku korzystania z faktoringu, ma miejsce większy udział kapitałów własnych w sumie bilansowej poprzez wzrost samofinansowania.

Poza tym, przedsiębiorca wykorzystując środki uzyskane w drodze umowy faktoringowej może płacić swym dostawcom gotówką, co często wiąże się z korzystaniem ze skont i rabatów. Przedsiębiorca taki, może także liczyć na uzyskanie w banku faktoringowym określonych kredytów powiązanych z faktoringiem.

[Przeczytaj również część 2]

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Struktura organizacyjna przedsiębiorstwa - rodzaje struktur oraz ich wady i zalety
12 stron(-y)
Analiza strategiczna przedsiębiortwa - prezentacja
27 stron(-y)
Analiza koniunktury i badanie rynku
10 stron(-y)
Sponsoring - referat (⭐bibliografia ⭐przypisy)
14 stron(-y)
Struktury organizacyjne - ich typy, cechy, zalety i wady
12 stron(-y)
Negocjacje zbiorowe - referat (⭐bibliografia)
22 stron(-y)
Franchising a kanały dystrybucji (⭐bibliografia)
23 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Finanse przedsiębiorstwa » Zalety faktoringu

Zalety faktoringu
Ocena: 9 / 10
Liczba głosów: 52 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii