Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
planowanie marketingowe | rynek | oligopol | teorie potrzeb | prezentacje z analizy finansowej | strategia ceny | corporate identity | franczyza |

Zalety faktoringu część 2

Na drodze faktoringu może dojść także do znacznego odciążenia firmy od wielu, kosztownych nieraz czynności połączonych ze ściąganiem swych należności od dłużników, z prowadzeniem ksiąg handlowych i rachunkowych, czy związanych z działalnością reklamową i marketingową.

Faktoring ma jeszcze jedną ogromną zaletę. W przypadku podpisania przez bank umowy o faktoring właściwy-niweluje się ryzyko przedsiębiorcy dotyczące wypłacalności jego odbiorców. Niestety w Polsce rzadko udaje się wpisać do umowy taką zasadę. Większość banków oferuje faktoring niewłaściwy, a więc nie chce na siebie brać ryzyka. Ponieważ umowa faktoringu jest umową dwustronną, a pośrednio nawet trójstronną, korzyści z tej umowy mają również pozostałe strony transakcji faktoringowej.

Bank czy instytucja faktoringowa zdobywa nowych klientów. Świadcząc usługi dodatkowe faktor ma ścisłą kontrolę nad faktorantem i jego wierzytelnościami, co pozwala na obniżenie ryzyka banku. Poza tym w przypadku zahamowania akcji kredytowej, świadczenie usług faktoringowych pozwala na efektywne zagospodarowanie środków pieniężnych będących w posiadaniu banku, a tym samym na zwiększenie zysków. Bank, powiększają swą ofertę o usługi faktoringowe staje się bardziej konkurencyjny, co wpływa na umocnienie jego pozycji na rynku finansowym.

Nie bez korzyści pozostaje również dłużnik faktoranta. Może on bowiem negocjować korzystniejsze warunki zakupu, poprzez wydłużenie terminu płatności, co zmniejsza ryzyko utraty płynności.

Naturalnie faktoring nie stanowi panaceum na wszelkie kłopoty i niedostatki przedsiębiorstw. Dlatego, jeszcze raz podkreślenia wymaga konieczność poprzedzenia decyzji o podpisaniu umowy faktoringowej stosownym rachunkiem ekonomicznym.

Przedsiębiorca nie może traktować faktoringu jako koła ratunkowego. Skorzystanie z niego daje dobre efekty pod warunkiem, że firma:
- produkuje towar powszechnego użytku, na które popyt jest w miarę sztywny i nie podlega modzie
- zamierza zwiększyć obroty i potrzebuje w związku z tym dodatkowych środków
- ma rozbudowaną sieć stałych odbiorców-faktorzy nie podejmują się z reguły finansowania pojedynczych transakcji

Na zakończenie tych rozważań warto zacytować opinię na temat faktoringu pana S. Wojciechowskiego, stypendysty w Arkus School of Business: Faktoringowi nie przysparza zwolenników teza, że jest to usługa droga. Owszem, jest on drogi, ale tylko gdy finansuje recesję i stagnację. W warunkach rozwoju realny koszt faktoringu okazuje się niski (niższy od kredytu), bowiem eliminuje dodatkowe koszty związane z procedurą ściągania należności, ogranicza koszty administracyjne a zapewnia komfort w zarządzaniu, swobodę działania i bezpieczeństwo.

Jak widać jest to wypowiedź bardzo jednostronna i trudno zgodzić się z nią w całej rozciągłości. Niezaprzeczalnie faktoring nie stanowi drogi do wyjścia z recesji lub stagnacji. Jednak stwierdzenie, że realny koszt faktoringu w warunkach rozwoju jest niski należałoby poddać dyskusji, bowiem w wypadku gdy bank świadczy usługi dodatkowe takie jak windykacja należności, prowadzenie ksiąg rachunkowych itd. pobiera za to dodatkowe opłaty.

W dobie rozkwitu elektroniki komputerowej, informatyki, koszty administracyjne o jakich wspomina pan Wojciechowski są marginalne. Jeżeli chodzi natomiast o gwarancje bezpieczeństwa, to jak już wspomniano wielokrotnie w niniejszej pracy, ma ona miejsce wyłącznie w wypadku faktoringu właściwego, który nie cieszy się dużym powodzeniem wśród oferentów faktoringu.

W przypadku faktoringu międzynarodowego korzyści dla firmy korzystającej z usługi są ewidentne-eksporter całkowicie pozbywa się ryzyka, (Problem typowej windykacji nie występuje w faktoringu międzynarodowym. Całe ryzyko bierze na siebie faktor, który wcześniej sprawdzał wiarygodność odbiorcy towaru.) importer może liczyć na wydłużony termin płatności.

Taka sytuacja sprawia, że dużo bezpieczniejszy, z punktu widzenia firm faktoringowych działających na terenie naszego kraju, jest faktoring eksportowy. Brak wiarygodnych informacji o polskich firmach powoduje, że faktorzy dużo ostrożniej zajmują się faktoringiem importowym związanym z dużo większym ryzykiem.

Reasumując, faktoring nie jest usługą tanią, ale w wielu sytuacjach stanowi efektywną metodę finansowania.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Model ekonometryczny - przyrost naturalny (przykład) (⭐bibliografia)
13 stron(-y)
Rynek i mechanizm rynkowy - definicje wykresy i testy
29 stron(-y)
Struktura organizacyjna przedsiębiorstwa - rodzaje struktur oraz ich wady i zalety
12 stron(-y)
Analiza strategiczna przedsiębiortwa - prezentacja
27 stron(-y)
Analiza portfelowa produktów dla celów określenia pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa (⭐bibliografia ⭐przypisy)
77 stron(-y)
Analiza koniunktury i badanie rynku
10 stron(-y)
Sponsoring - referat (⭐bibliografia ⭐przypisy)
14 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Finanse przedsiębiorstwa » Zalety faktoringu część 2

Zalety faktoringu część 2
Ocena: 8.7 / 10
Liczba głosów: 50 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować