Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
wskaźniki płynności finansowej | bilans | modele zachowań konsumenta | niewidzialna ręka rynku | marketing usług medycznych | marka | motywatory | bancassurance |

Zasady systemu HACCP

Na system HACCP składa się siedem podstawowych zasad:

Zasada l
Przeprowadzenie analizy zagrożeń związanych z produkcją żywności na wszystkich jej etapach, począwszy od miejsca produkcji surowców, tj. gospodarstwa, poprzez przetwórstwo i obrót, aż do miejsca jej spożycia. Określenie prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożeń i stopnia ryzyka oraz określenie środków zapobiegawczych celem ich kontroli.

Zasada 2
Określenie etapów (punktów) procesów, które będą eliminować lub minimalizować prawdopodobieństwo występowania zagrożeń. Będą to tzw. Krytyczne Punkty Kontroli, które mogą być zawarte  w każdej fazie produkcji żywności, włączając w to gospodarstwo rolne, przetwórstwo i obrót. Niektóre źródła wyróżniają CCP - I stopnia (CCP1) - co oznacza etap, miejsce lub operację, w którym zagrożenia mogą być wyeliminowane oraz CCP - II stopnia(CCP2) - co oznacza etap, miejsce lub operację, w którym zagrożenie można minimalizować do akceptowalnego z punktu bezpieczeństwa zdrowotnego poziomu. Obecnie przy określaniu CCP nie   stosuje się różnicowania na CCP l i CCP 2.

Zasada 3
Określenie dla każdego CCP wartości krytycznych, a więc wartości minimalnych lub maksymalnych, np., wysokości temperatury  obróbki cieplnej, czasu procesu,  pH itp., gwarantujących eliminację lub redukcję zagrożeń w określonych CCP.

Zasada 4
Ustanowienie i uruchomienie systemu monitoringu w poszczególnych CCP. Prowadzenie regularnych obserwacji i pomiarów przyjętych wartości krytycznych zapewnia panowanie nad danym procesem, czyli jego kontrolę w poszczególnych punktach CCP.

Zasada 5
Określenie działań korygujących (naprawczych) niezbędnych do przedsięwzięcia w przypadku gdy wynik badania monitoringowego wykaże, że dany Krytyczny Punkt Kontroli "wymknął się" spod kontroli.

Zasada 6
Opracowanie procedur weryfikacyjnych (sprawdzających), łącznie z podaniem dodatkowych testów i procedur, których przeprowadzenie może potwierdzić, że system HACCP działa efektywnie i zgodnie z opracowanym programem.

Zasada 7
Opracowanie dokumentacji dla programu HACCP oraz systemu rejestracji wyników, prowadzenia zapisów i przechowywania danych, niezbędnych do kontroli zagrożeń w określonych CCP.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Rola systemu informacji marketingowej w procesie podejmowania decyzji (⭐bibliografia)
7 stron(-y)
Reforma systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce (⭐bibliografia)
20 stron(-y)
Międzynarodowy system walutowy - referat (⭐bibliografia)
8 stron(-y)
Ocena pracowników (⭐bibliografia ⭐przypisy)
15 stron(-y)
Wykłady z zarządzania kadrami - teoria
27 stron(-y)
Ocena pracowników - jako podsystem zarządzania kadrami (⭐bibliografia)
12 stron(-y)
Controlling w zarządzaniu przedsiębiorstwem
50 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Zarządzanie produkcją » Zasady systemu HACCP

Zasady systemu HACCP
Ocena: 9.8 / 10
Liczba głosów: 120 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii