Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
siatka kierownicza | zadania z rozwiązaniami | wpływ reklamy | model CAPM | majątek trwały | mikrootoczenie | wzory statystyczne | łańcuch logistyczny |

Zdolność kredytowa podmiotu prawnego

Banki udzielają kredytów podmiotom gospodarczym posiadającym zdolność kredytową, tzn. takim które posiadają zdolność do spłaty zaciągniętych kredytów wraz z odsetkami w umownych terminach płatności. Zdolność kredytową mają podmioty gospodarcze, których bieżące i przewidywane wyniki finansowe oraz stan majątkowy zapewniają wypłacalność. Banki oceniają zdolność kredytową w okresie do upływu terminu zwrotu kredytu, uwzględniając zasady systemowe oraz wewnętrzne i zewnętrzne uwarunkowania ekonomiczne.

W momencie przyznania kredytu nie kończy się proces obserwowania i analizowania sytuacji finansowej kredytobiorcy, wręcz przeciwnie – przez cały czas trwania stosunku kredytowego banki dokonują oceny zdolności kredytowej jednostek gospodarczych korzystających z kredytu. Celem badania zdolności kredytowej przez bank jest stwierdzenie, czy kredytobiorca będzie w stanie zwrócić zaciągnięty kredyt wraz z należnymi odsetkami w terminie ustalonym w umowie.

Zdolność kredytową posiadają przedsiębiorstwa, których efektywność gospodarowania oraz stan majątkowy zapewniają wypłacalność. Efektywność finansowa działalności gospodarczej powinna zapewnić prawidłową działalność eksploatacyjną, a stan majątkowy powinien reprezentować taki stopień płynności składników majątkowych, aby mogły być one w razie potrzeby zamienione na pieniądz.

Badanie zdolności kredytowej ma na celu określenie w każdym postępowaniu o przyznaniu kredytu stopnia ryzyka, na jakie narażony jest bank. Bank przy udzielaniu kredytu narażony jest na dwa rodzaje ryzyk:
1) aktywne:
a) straty
b) utraty płynności
c) utraty ubezpieczenia

2) pasywne:
a) zmiany procentu
b) zmiany kursu walutowego
c) zmiany wartości pieniądza

Ryzyko pasywne jest w dużym stopniu niezależne od banku i w większości przypadków nie może być przez bank skompensowane. Natomiast ryzyko aktywne wynika z niepewności, czy przyszły kredytobiorca jest potencjalnie zdolny do spłaty kredytu wraz z procentami.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Metody określania zdolności kredytowej (⭐przypisy)
32 stron(-y)
Działalność kredytowa banku - opracowanie (⭐przypisy)
18 stron(-y)
Ocena zdolności kredytowej przedsiębiorstwa (⭐przypisy)
20 stron(-y)
Credit scoring - jako metoda oceny zdolności kredytowej (⭐bibliografia ⭐przypisy)
15 stron(-y)
Podstawy bankowości - wykłady
33 stron(-y)
Ryzyko kredytowe (⭐bibliografia)
16 stron(-y)
Analiza pionowa i pozioma bilansu (aktywów i pasywów)
14 stron(-y)

Podobne tematy w Kompendium

1. Zdolność kredytowa (1 stron)
2. Zdolność kredytowa przedsiębiorcy (0.4 stron)
3. Pojęcie makro i mikrootoczenia. (0.3 stron)
4. Zasada elastyczności (0.2 stron)
5. Bankructwo (0.2 stron)
6. Linia kredytowa (0.3 stron)
7. Karta kredytowa (0.7 stron)
8. Podział celów wg kryterium funkcji przedsiębiorstwa (0.4 stron)
9. Funkcje ubezpieczeń (0.1 stron)
10. Usługa ubezpieczeniowa (0.2 stron)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Bankowość » Zdolność kredytowa podmiotu prawnego

Zdolność kredytowa podmiotu prawnego
Ocena: 9.9 / 10
Liczba głosów: 232 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii