Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
socjologia | prognozowanie | krzywa Phillipsa | wykłady z mikroekonomii | integracja europejska | majątek przedsiębiorstwa | dobra komplementarne | doskonalenie pracowników |

Znaczenie analizy wskaźnikowej

Rozwinięciem wstępnej analizy sprawozdań finansowych jest  analiza  
wskaźnikowa , która pomocna jest w wyszukiwaniu i ocenie relacji pomiędzy różnymi wielkościami finansowymi. Powinna ona być elementem każdej kompleksowej oceny przedsiębiorstwa, gdyż pozwala w szybki sposób ustalić stan wybranych obszarów działalności przedsiębiorstwa.

Analiza ta w odniesieniu do badania sprawozdań finansowych umożliwia obliczanie wskaźników finansowych, zestawianych na podstawie danych z bilansu oraz rachunku zysków i strat, i porównanie ich wielkości w czasie z wielkością z wielkością wzorcową lub pomiędzy różnymi jednostkami gospodarczymi.

Wachlarz wskaźników, jakie mogą być obliczane na podstawie sprawozdań finansowych, jest szeroki. Można za ich pomocą syntetycznie charakteryzować różne aspekty ekonomiczne działalności przedsiębiorstwa. W krajach o gospodarce rynkowej stosuje się pewne zestawy, bardzo zbliżonych pod względem treści, wskaźników ekonomicznych. Dzięki ujednoliceniu tych wskaźników mogą one być jednoznacznie interpretowane nie tylko przez menedżerów, ale również przez kredytobiorców i udziałowców firmy. W zależności od potrzeb i zainteresowań, poszczególne grupy odbiorców analizy wskaźnikowej ograniczają zakres wskaźników wykorzystywanych w analizie.

Najszerszy wachlarz wskaźników ekonomicznych, możliwy do ustalenia na podstawie sprawozdań finansowych, jest wykorzystywany przez menadżerów podejmujących szereg różnych decyzji dotyczących sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Uwaga menadżerów będzie się koncentrować głównie na płynności finansowej, zapotrzebowaniu na kapitał obrotowy oraz zyskowności firmy. Kredytobiorcy będą koncentrować swoje zainteresowania na zdolności firmy do samofinansowania, czyli wielkości cash flow gwarantującej spłatę długoterminowych zobowiązań, zaś banki udzielające kredytów krótkoterminowych na uzupełnienie kapitału obrotowego będą oceniać płynność finansową wyrażoną odpowiednimi relacjami środków obrotowych do zobowiązań krótkoterminowych. Akcjonariuszy przedsiębiorstwa zainteresuje natomiast wielkość dywidendy oraz relacja zysku do ceny rynkowej akcji.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa
16 stron(-y)
Analiza FMEA
17 stron(-y)
Analiza finansowa przedsiębiorstwa (⭐bibliografia)
25 stron(-y)
Ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz przewidywanie bankructwa dzięki analizie finansowej (⭐bibliografia ⭐przypisy)
31 stron(-y)
Istota i metody analizy finansowej - prezentacja
61 stron(-y)
Przykładowy test z analizy ekonomicznej
6 stron(-y)
Sprawozdanie z badania ankietowego - projekt
16 stron(-y)

Podobne tematy w Kompendium

1. Istota analizy wskaźnikowej (1.1 stron)
2. Model du Ponta (0.3 stron)
3. Wskaźniki finansowe (0.7 stron)
4. Analiza wskaźnikowa (1.4 stron)
5. Przedmiot i zakres analizy finansowej (1.9 stron)
6. Szereg pozycyjny (1.1 stron)
7. Systemy GIS (0.2 stron)
8. Analiza ABC - zasada Pareto (0.8 stron)
9. Ocena spółek notowanych na giełdzie (0.7 stron)
10. Zasady analizy strategicznej (1.2 stron)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Analiza finansowa » Znaczenie analizy wskaźnikowej

Znaczenie analizy wskaźnikowej
Ocena: 9 / 10
Liczba głosów: 135 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii