Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
ryzyko kredytowe | ROA | analiza space | metody walki z inflacją | definicje z psychologii | Customer Relationship Management | obsługa klienta | prekursorzy socjologii |

Walt Disney (życiorys i ciekawostki) - człowiek który zmienił świat w bajkę

Walt Disney nie wymyślił filmu animowanego. Historia filmu rysunkowego rozpoczęła się wraz z wynalezieniem przez Niemca Oskara Messtera techniki poklatkowej. W roku 1897 sfilmował on rozkwitający i więdnący kwiat. Rok później w nowojorskiej wytwórni Vitagraph Co. Albert E. Smith zastosował technikę Messtera i nakręcił pierwszy film animowany "The Humpty Dumpty Circus", używając figurek cyrkowców i zwierząt pożyczonych od swojej córki.

Pierwszym filmem rysunkowym były "Humorous Phases of Funny Faces" Jamesa Stuarta Blacktona (również z Vitagraph Co.) z roku 1906. Autor pokazał w nim kilka prostych scenek: psa skaczącego przez obręcz, mężczyznę palącego cygaro i puszczającego kłęby dymu na przewracającą oczami kobietę.

Dwa lata później Francuz Emile Cohl nakręcił dwuminutowy film "Fantasmagorie" - była to pierwsza kreskówka fabularna. Natomiast 12 czerwca 1913 oficjalnie pokazano pierwszy film rysunkowy. Fabuła była prosta: pies jadł kiełbasę tak długo, aż pękł.

Czym wobec tego wsławił się pan Walt Disney? Przede wszystkim tym, że poświęcił życie kreskówkom. Walt Disney urodził się 5 grudnia 1901 roku w Chicago, w stanie Illinois jako syn Eliasa Disneya i Flory Call Disney. Imiona otrzymał po ojcu i jego bliskim przyjacielu -  Walterze Parr’u - kaznodziei Kościoła Świętego Pawła. Był czwartym z pięciorga rodzeństwa, miał trzech starszych braci i młodszą siostrę. W roku 1906 rodzina Disney’ów przeniosła się na farmę w pobliżu miasta Marceline, w stanie Missouri. Farmę sprzedali w roku 1909 i zamieszkali w wynajętym domu.

W 1910 roku przeprowadzili się do Kansas City. Walt ukończył Benton School 18 czerwca 1917 roku. Podjął naukę w Kansas City Art School, lecz opuścił szkołę w wieku szesnastu lat, aby zostać ochotniczym kierowcą ambulansu w I-szej wojnie światowej. W tym celu sfałszował swój rok urodzenia, podając rok 1900. Był członkiem American Red Cross Ambulance Force do roku 1919.

Disney bardzo szybko dał się poznać jako utalentowany rysownik. Często sprzedawał swoje rysunki sąsiadom, aby trochę zarobić. W wieku 20 lat, mając jedynie kilka dolarów w kieszeni opuścił swoją rodzinę i wyruszył na podbój Hollywood.

Początkowo rysował głównie do gazet by 16 października 1923 roku wraz z bratem założy wytwórnię Disney Brothers Studios.

Jeden z najbardziej popularnych "aktorów" filmów kreskówkowych jest pochodząca
z wytwórni Walta Disneya Myszka Miki. Współtwórcą Miki'ego był wspólnik Walta -  Ub (Ubbe) Iwerks. Nieśmiertelna postać najsłynniejszego bohatera kreskówek została naszkicowana po raz pierwszy w lutym 1928 roku. Mickey Mouse pojawił się w pociągu, jako rysunek dla zabicia czasu. Pierwsze dwa filmiki z jego udziałem były nieme i nie udało się ich sprzedać.

20 września 1928 roku oficjalnie narodziła się Myszka Miki w pierwszej oficjalnej kreskówce pt. "Stemboat Willie" (Willi z parowca). Jej oficjalna premiera miała miejsce 18 listopada 1928. Był to pierwszy wielki sukces Disneya i pierwszy film rysunkowy z głosem. Wytwórnia zdobyła sławę w Hollywood.

Wczesne filmy z wytwórni braci Disney były dziełem czterech osób: rysowali Walt i Ub Iwerks, a kontury zaciemniały żona i szwagierka Walta. Miki kilka razy
w swym życiu przechodził lifting. Najpierw tył, potem jego oczy zrobiły się większe, słowem nabierał cech zwierzątka-niemowlęcia. Walt Disney pisał scenariusze filmów z Mikim i przez siedem lat podkładał jego głos.

W roku 1929 wytwórnia zaprezentowała pierwszy film z serii "Silly Symphonies". Seria była produkowana przez 10 lat, a w roku 1932 Walt Disney otrzymał Oscara za jeden z jej odcinków pod tytułem "Kwiaty i drzewa". Była to zarazem pierwsza kolorowa kreskówka w historii kina.

W 1934 roku Walt podejmuje decyzję o nakręceniu "Królewny Śnieżki i Siedmiu Krasnoludków", pierwszego pełnometrażowego filmu animowanego w historii. Pomysł animacji w pełnym metrażu przyjęty został sceptycznie - wielu wyśmiewało się
z Disneya, wróżąc mu klapę i bankructwo. Trzy lata pracy i 2 miliony rysunków nie poszło jednak na marne. Film "Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków" pojawił się na ekranach amerykańskich kin w 1938 roku i odniósł ogromny sukces. Krasnoludki, bohaterka o białym licu i kruczych włosach oraz zła królowa stały się wzorcami podobnych postaci w innych bajkach, a wpływy siedmiu krasnoludków widać obecnie choćby u smerfów.

Oprócz już wymienionej nagrody za pierwszy kolorowy film animowany, Walt Disney uzyskał w roku 1931 honorowego Oskara za stworzenie postaci Myszki Miki, a kolejnego, także honorowego w 1938 za osiągnięcia przy tworzeniu filmu "Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków". W 1941 r. honorowego Oskara uzyskali: Walt Disney, technicy dźwięku wraz z RCA Manufacturing Company za realizację pełnometrażowego filmu animowanego "Fantasia". Był to jedyny artystyczny film Disneya, w którym zafascynowany dźwiękiem autor zamieścił utwory Czajkowskiego, Strawińskiego, Paula Dukakisa i innych wielkich kompozytorów.

Jednak honorowe Oskary to nie wszystko. W samym tylko roku 1953 studio Disneya otrzymało aż cztery sztuki tych najbardziej liczących się nagród: za pełnometrażowy film dokumentalny "The Living Desert", za krótkometrażowy film dokumentalny "The Alaskan Eskimo", za krótki film animowany "Toot, Whistle, Plunk and Boom" i za krótki film przyrodniczy (na dwóch rolkach) "Water Birds".

To właśnie Walt Disney jako pierwszy przenosił napisane opowieści z kartek papieru na ekran. Oprócz wspomnianej już bajce o 'Królewnie Śnieżce i Siedmiu Krasnoludkach' możemy zobaczyć także inne, mniej lub bardziej klasyczne bajki. W połowie lat 30-tych Walt Disney powołał do życia Trzy Świnki, później były takie znane nam dobrze historie jak 'Pinokio' (1940), 'Dumbo, słoń który latał' (1941), 'Bambi' (1942), 'Kopciuszek', 'Alicja w Krainie Czarów', 'Piotruś Pan', 'Robin Hood', '20 000 mil podmorskiej żeglugi' Verne’a, 'Zakochany Kundel' (pamiętna scena ze spaghetti), '101 Dalmatyńczyków', 'Kubuś Puchatek', 'Księga Dżungli' (w czasie jej tworzenia Walt Disney zmarł) i wiele, wiele innych.

Wytwórnia pod nazwą Walt Disney Studios stworzyła również wiele filmów dokumentalnych i przygodowych. Disney przygotowywał także popularne programy telewizyjne: "Klub Myszki Miki" oraz "Cudowny świat Walta Disneya".

Miki stał się jednym z symboli Stanów Zjednoczonych, ale on i Krasnoludki nie są jedynymi sławnymi postaciami, które powstały w disneyowskiej 'Fabryce Snów'. Walt Disney wymyślił także Kaczora Donalda (w 1927 roku), psa Pluto, wiewiórki Chip i Dale, Goofiego, których wygląd i zachowanie, podobnie jak
u Miki zmieniały się z biegiem lat.

Wielu z nich podkładał głos. We własnej firmie był człowiekiem od wszystkiego: rysownikiem, scenarzystą, reżyserem, aktorem, producentem i menadżerem. Przy pomocy jego wyobraźni powstała także Mary Poppins - bohaterka musicalu z 1964 roku, łączącego grę aktorów z elementami animowanymi. Przez wielu film ten uważany jest za szczytowe osiągnięcie Walta Disneya. Musical zdobył kolejne Oskary dla wytwórni Disney'a, tym razem sześć (w tym dla debiutującej w roli niani-czarodziejki Julie Andrews), a nominowany był do kolejnych ośmiu.

Należy wspomnieć także o 'Zamkach dobrych i złych książąt i królowych' - fantastycznych, przeczących prawom fizyki, z wieżyczkami pączkującymi w najmniej spodziewanych momentach. Były jednym z najbardziej wpadających w pamięć elementów scenografii 'Królewny Śnieżki i Siedmiu Krasnoludków'. Wzorowane na zamkach budowanych w połowie XIX wieku w Bawarii przez Ludwika Szalonego. Zamki stanowiące dziś logo dystrybutora Disneya, Buena Vista International, stały się też bramą do Disneylandu.

W latach 50 i 60 Disney zauważył, że rynek jest nastawiony na dzieci jako odbiorców i postanowił wykorzystać ten fakt. W 1954 roku udało mu się również podpisać umowę z ABC TV na produkcję cotygodniowych programów, wraz z pomocą finansową ze strony telewizji. Założył pododdział Beuna Vista Distribution Company, którego zadaniem jest rozprowadzanie po świecie filmów nakręconych w studiu jego imienia.

Także w latach 50 Walt Disney zaczął planować budowę ogromnego parku rozrywki dla dzieci i dorosłych. Nie było mu łatwo. Mimo że jego filmy były popularne, Disney był bankrutem, stale się zapożyczał, aby finansować następne przedsięwzięcia. Disney zaplanował piękny park zabaw z wielką repliką Matterhornu przykrytego czapą śniegu, postacie z jego filmów witające dzieci przy wejściu, ogromną ilość wspaniałych, futurystycznych atrakcji. Jednak kiedy zwrócił się z tą prezentacją do banków prosząc o pożyczkę na budowę Disneylandu w Kalifornii, ponad trzystu bankierów odmówiło mu kredytu, śmiejąc mu się niemal w twarz.

Disney znalazł jednak chętnego inwestora i pierwszy park rozrywki powstał w roku 1954 w Burbank w Kalifornii. Miejsce to wybrano w oparciu o badania demograficzne, które przewidywały, że w ciągu 10 lat powstanie na tym terenie wielkie skupisko ludności. Demografowie nie pomylili się.

Disney, zauważając związek między filmami, telewizją i parkami rozrywki, a także produktami codziennego użytku, zaczął sprzedawać licencje na wykorzystywanie animowanych postaci Myszki Miki, Kaczora Donalda i Pluto do produkcji przeróżnych wyrobów. Wprowadził specjalne systemy szkoleń pracowniczych, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. Specjalne czterodniowe kursy objęły nawet sprzątaczy. Kurs miał na celu nauczenie pracowników sposobu odpowiadania na pytania, które mogły zostać zadane przez wizytujących park rozrywki. Pracujący w parku w przebraniach znanych postaci z kreskówek przechodzą wielodniowe szkolenia, zanim zaczną występować w roli parkowej atrakcji. Animatorzy odpowiedzialni za tworzenie nowych "kreskówek" są uczeni pracy nad nowymi technikami animacji i sposobem podejścia do pracy, który pozwala urzeczywistnić ich szalone pomysły. To między innymi dzięki Waltowi Disneyowi powstają teraz takie filmy jak "Toy Story" czy "Mrówka Z".

W 1965 roku Walt założył Uniwersytet Imienia Disneya, który umieścił
w Disneylandzie. Od początku istnienia przekazywał młodym ludziom idee tworzenia usług rozrywkowych. Uniwersytet został utworzony zarówno dla ludzi młodych, jak i dla osób, które zdobyły już doświadczenie zawodowe, ale chcą pracować dla Disneya.

Disneyland zarobił dużo pieniędzy, które postanowiono zainwestować w następny lunapark. W 1971 roku otworzono drugi wielki park rozrywki: "Walt Disney World Resort" na Florydzie. Jego budowę dokończył brat Disneya - Ron, gdyż Walt już tej chwili nie dożył. Obecnie doczekaliśmy się też EuroDisneylandu, który znajduje się w Paryżu. Disneyland powstał także w Tokyo.

Walt Disney zmarł na raka 15 grudnia 1966 roku. O jego śmierci poinformowano oficjalnie dopiero po pogrzebie, by mógł się on odbyć w kameralnej, rodzinnej atmosferze.

Niedługo przed śmiercią Walt przygotował film animowany dla ścisłego kierownictwa Disney Company, w którym zwracał się po imieniu do każdego członka zarządu, przekazując swoje życzenia co do przyszłości firmy. Film kończył się ujęciem Disneya mówiącego "I'll be seeing you".

Chyba każdy słyszał, iż Walt Disney nakazał się po śmierci zamrozić w oczekiwaniu na postęp nauki, która kiedyś przywróci go do życia. Podobno jednak jego ciało zostało spalone i pochowane w Forest Lawn Memorial Park Glendale w Kaliforni - na ścianie jednego z dwóch prywatnych fragmentów tego cmentarza, po lewej stronie od wejścia, widnieje tabliczka z jego nazwiskiem.

W następnych dekadach firma Disneya napotkała wiele poważnych problemów. Na początku lat 80-tych stała na skraju bankructwa. Cena giełdowa spadła o ponad 50% z 84 USD w 1983 roku do 45 USD na początku roku 1984. Saul Steinberg, prezes firmy Reliance Insurance Conglomerate próbował wtedy przejąć Disneya. Zaostrzyła się walka między Royem Eisnerem Disneyem (wnuczkiem Walta), a Ronem Millerem. W 1984 roku dyrektorem naczelnym i prezesem został jednak Eisner. Wprowadził on zasadnicze zmiany w celu przejęcia rynku rozrywki. Zdecydował się na ponowne wydanie największych dzieł swojego dziadka Walta - najpierw w kinach, później w telewizji Disneya, a w końcu na kasetach VHS. Zreformował także proces wytwórczy produktów Disneya. Tworzenie pełnometrażowych filmów animowanych skrócił do roku (zamiast 3 lub 4 lat). Próbował też zacieśnić kontakty między członkami zespołu.

Walt Disney jest taką samą ikoną popkultury jak najsłynniejsza postać przez niego stworzona - Myszka Miki. Disney niezmiennie zajmuje pierwsze miejsce we wszelkich rankingach najbardziej wpływowych producentów w historii kina: nikt poza nim nie odniósł tak spektakularnego sukcesu kojarzonego z jednym nazwiskiem. W sumie zdobył 19 Oskarów, w tym trzy honorowe.

Ptaszki, Myszka Miki, pies Pluto, jelonek Bambi, słonik Dumbo, zakochany kundel i śliczna Lady, fantastyczne zwierzęta spotkane przez Alicję w krainie czarów, 101 dalmatyńczyków, świerszcz - sumienie Pinokio: wszystkie te zwierzątka są słodkie, rozkoszne, rozczulające, budzą chęć przytulenia albo zabawy z nimi, mają śliczne pyszczki, uczą współczucia, radości życia i innych ważnych cech, które poprzez filmy animowane Walt Disney starał się wpajać najmłodszym. Potrafił stworzyć coś z niczego; od serii kreskówek, przez pełen metraż przeszedł do realizacji filmów aktorskich, filmów przyrodniczych, seriali telewizyjnych, parków rozrywki i wysoce rozwiniętego przemysłu gadżetowego.

Disney powtarzał: "Wolę bawić i mieć nadzieję, że ludzie się przy okazji czegoś nauczą, niż uczyć i mieć nadzieję, że się będą przy tym bawić". Ale jego filmy były wykorzystywane nie tyko do edukacji - podczas II wojny światowej stały się narzędziem propagandy antyhitlerowskiej, jak na przykład film z roku 1942 z udziałem Kaczora Donalda 'Der Fuerer's Face'.

Nikt z branży nie odniósł i raczej już nie odniesie takiego sukcesu w dziedzinie filmów dla dzieci, jaki odniósł Walt Disney. Nie przebili go ani Hanna-Barbera ze swoim Jaskiniowcami, ani bracia Warner z Królikiem Bugsem, ani też świętej pamięci Jim Henson i jego potwory z Muppetshow i Ulicy Sezamkowej, nie mówiąc już o Smerfach pana Peyo. Disney odszedł, ale jego czary trwają dalej: co roku nowa pełnometrażowa animacja, niezliczone seriale kreskówkowe, gadżety w McDonalds’ie. Lubił rysować, kochał dzieci i mimo że pochodził z biednej rodziny, odniósł światowy sukces.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Analiza SWOT fabryki snów Walta Disneya i Disneylandu (⭐bibliografia)
6 stron(-y)
Selekcja pracowników (⭐bibliografia)
25 stron(-y)

Najczęściej pobierane pliki (.doc i .pps)

1. Selekcja pracowników (25 stron A4)
2. Człowiek w procesie pracy (21 stron A4)

Podobne tematy w Kompendium

1. Alianse na rzecz konkurencji (0.5 stron)
2. Potrzeba (0.5 stron)
3. Abraham Harold Maslow (1.2 stron)
4. Koncepcja psychologiczna (0.1 stron)
5. Przykładowe atrybuty marek znanych na rynku (2 stron)
6. Typy osobowości (1 stron)
7. Człowiek w TQM (0.7 stron)
8. Koncepcja poznawcza (0.5 stron)
9. Zadania działu zaopatrzenia (0.3 stron)
10. Technika delficka (0.8 stron)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Branding » Walt Disney (życiorys i ciekawostki) - człowiek który zmienił świat w bajkę

Walt Disney (życiorys i ciekawostki) - człowiek który zmienił świat w bajkę
Ocena: 8.6 / 10
Liczba głosów: 34 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii