Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
IRR | zarządzanie marketingowe | analiza konkurencyjności | koszty w mikroekonomii | prace magisterskie z marketingu | analiza rentowności | finansowanie przedsiębiorstwa | fucje i przejęcia |

Co to jest analiza finansowa?

Analiza finansowa formułuje sytuację majątkowo-kapitałową, płynność środków, efektywność działania (rentowność), dając podstawę do dalszego wgłębiania się w otoczenie, sytuację przedsiębiorstwa oraz rację jego bytu na rynku. Przez co powinna poprzedzać pozostałe analizy.

Zadanie analizy finansowej

Zadaniem analizy finansowej jest przetworzenie szeregu informacji pochodzących ze sprawozdań finansowych (bilanse, rachunki zysków i strat) oraz wewnętrznych danych ewidencji księgowej w taki sposób, aby były one przejrzyste, spójne i odpowiednio ograniczone. Jej zakresem i podstawowym celem jest określenie struktury majątku, obrót środków, polityka inwestycyjna i umorzeniowa, zmiany kapitału, pochodzenie kapitału, struktura pasywów, terminowość spłaty zobowiązań, bezpieczeństwo finansowe, zdolność płatnicza, upłynnianie majątku, pokrycie majątku kapitałem oraz rentowność.

Analiza wewnętrzna i zewnętrzna

Brak pełnej dostępności informacji, stopnia szczegółowości danych oraz w zależność od jednostki prowadzącej ocenę, przedmiot i zakres analizy finansowej nie ma jednolitego charakteru dzieląc się na:
- analizę zewnętrzną
- analizę wewnętrzną

Analiza zewnętrzna


Analiza zewnętrzną opierając się sprawozdaniach przekazywanych do publicznej wiadomości tj. bilans, rachunek zysków i strat oraz sprawozdania z przepływy środków pieniężnych, skazana jest na ograniczony zakres informacyjny. Jednakże informacje te powinny być wystarczające dla ewentualnych inwestorów lub kredytodawców, ponieważ dzięki nim potencjalni kontrahenci czy przyszli współudziałowcy muszą mieć rzetelny, a zarazem ogólny obraz sytuacji przedsiębiorstwa.

W analizach zewnętrznych operuje się standardowymi wskaźnikami finansowymi, a główne ich cele koncentruje się na ocenie:
- efektywności gospodarowania – rentowności
- płynności finansowej
- pewności finansowej (położenia finansowego) firmy

Analiza wewnętrzna


Odmienny charakter a zarazem dużo szerszy cel i zakres ma analiza wewnętrzna opierając się nie tylko na sprawozdania finansowych, ale również szczegółowych danych ewidencji księgowej, planistyce i statystyce wewnątrz zakładowej. Jej głównym celem jest wykreowanie takiego obrazu przedsiębiorstwa na podstawie, którego można nim zarządzać.

W ujęciu syntetycznym może ona obejmować następujące cele:
- uogólnienie informacji
- szukanie prawdziwego obrazu firmy
- ocenę informacji
- ustalenie decyzji wynikających z przeprowadzonej analizy

Analiza porównawcza i przyczynowa

Przyjmując różny stopień pogłębiania wykorzystywanych w analizie finansowej wskaźników, wyodrębnia się:
- analizę porównawczą
- analizę przyczynową

Analiza porównawcza określa związki kształtujące się między wskaźnikami ekonomicznymi, co pozwala ustalić różnice i na ich podstawie dokonać ogólnej oceny.

Analiza przyczynowa poza określeniem zmian zachodzących w przedsiębiorstwie stara się wyjaśnić, co było przyczyną tych zmian, a w rezultacie pozwala lepiej zaplanować przeszłe działania – kontynuując lub zaprzestając.

Dla kogo przygotowuje się analizę finansową

Jednakże podstawowym problemem określenia przebiegu analizy jest określenie osoby, dla której, czy też przez którą ma ona być zrobiona. Ustalenie głównych celów analizy jest uzależnione przede wszystkim od osoby oceniającej:
- właściciel mając większy dostęp do informacji będzie starał się odpowiedzieć sobie na pytania czy wykonane działania są zgodne z wyznaczonym zadanie przedsiębiorstwa oraz ustalenie planu na przyszłość
- akcjonariusze korzystając z informacji przekazanych do publiczne wiadomości będą badali, jaka jest opłacalność zaangażowanego kapitału,
- wierzyciele koncentrować się będą na ocenie płynności finansowej oraz wypłacalności
- banki badają ryzyko finansowe związane z udzielaniem kredytu i jego zabezpieczeniem

W zależności od osoby badającej sytuację przedsiębiorstwa lub, dla której jest przeprowadzana analiza spełnia ona różne funkcje, jej jakość zależna jest od posiadanych informacji. Analiza finansowa jest bardzo ważnym ogniwem w podejmowaniu przez przedsiębiorców decyzji związanych z planowaniem, inwestowaniem oraz zarządzaniem.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Podstawowa analiza finansowa
17 stron(-y)
Analiza finansowa banku - praca teoretyczna (⭐bibliografia)
28 stron(-y)
Dźwignia finansowa - referat (⭐bibliografia)
10 stron(-y)
Analiza ekonomiczna salonu samochodowego (autosalonu) Toyota
28 stron(-y)
Analiza wskaźnikowa banku (⭐bibliografia)
28 stron(-y)
Przykładowa analiza finansowa przedsiębiorstwa usługowego
30 stron(-y)
Wycena przedsiębiorstwa
17 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Analiza finansowa » Co to jest analiza finansowa?

Co to jest analiza finansowa?
Ocena: 8.9 / 10
Liczba głosów: 4 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii