Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
analiza bilansu | uchwalanie budżetu gminy | plan promocji | pomiar ryzyka | strategia reklamy | negocjacje w biznesie | macierz GE | credit scoring |

Rodzaje zapasów w przedsiębiorstwie

Rodzaje zapasów w przedsiębiorstwie można podzielić ze względu na kilka kategorii. Skupmy się na najpopularniejszych.

Ogólny podział zapasów w firmie:

1. zapasy bieżące – zużywane na bieżąco do produkcji
2. zapasy cykliczne (sezonowe) – te, na które jest popyt sezonowy
3. zapasy bezpieczeństwa – gromadzone ze względu na możliwość wystąpienia jakichś nieprzewidzianych okoliczności dla utrzymania tempa produkcji
4. zapasy spekulacyjne (nadmierne) - tworzone z wyprzedzeniem ze względów finansowych lub zaopatrzeniowych

Oprócz wymienionych rodzajów zapasów w przedsiębiorstwie, istnieją również inne kategorie, które są istotne w zarządzaniu logistycznym i magazynowym.

Oto kilka dodatkowych rodzajów zapasów:

Zapasy dostępne (rezerwowe) - Zapasy dostępne są utrzymywane w celu natychmiastowego reagowania na nieoczekiwane zmiany w popycie, awarie w produkcji lub dostawach. Są to zapasy gotowe do użycia, które pomagają zminimalizować zakłócenia w procesie produkcyjnym.

Zapasy zamrożone - To są zapasy, które nie są obecnie używane i są trzymane jako rezerwa, ale są trudne do zbycia lub mają ograniczone możliwości ponownego wykorzystania. Mogą obejmować przestarzałe produkty, których już się nie produkuje.

Zapasy w transporcie - Zapasy mogą być również przechowywane w trakcie transportu, zarówno na etapie dostaw od dostawców, jak i w trakcie przemieszczania się towarów między lokalizacjami wewnętrznymi przedsiębiorstwa.

Zapasy w trakcie produkcji (work in progress - WIP) - Obejmuje surowce i półprodukty, które są już rozpoczęte w procesie produkcyjnym, ale nie zostały jeszcze ukończone. Zapasy WIP są w trakcie przekształcania się w gotowe produkty.

Zapasy do przeglądu lub testowania - W niektórych branżach, zwłaszcza w produkcji sprzętu elektronicznego czy farmaceutycznego, mogą istnieć zapasy przeznaczone do testowania, kontroli jakości lub przeglądu przed dostawą na rynek.

Zapasy jednostkowe - Dotyczą sytuacji, gdy przedsiębiorstwo przechowuje jednostkowe egzemplarze produktów, które są dostępne na życzenie klienta. Jest to typowe w przypadku produktów o wysokiej wartości, na przykład w branży jubilerskiej.

Skuteczne zarządzanie różnymi rodzajami zapasów jest kluczowe dla utrzymania płynności produkcji, zminimalizowania kosztów magazynowania i zapewnienia dostępności produktów zgodnie z zapotrzebowaniem rynku.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Sterowanie zapasami - opracowanie z przykładem
12 stron(-y)
Zarządzanie produkcją - zagadnienia
19 stron(-y)
Logistyka - ściąga z zagadnień
1 stron(-y)
Podstawy logistyki
22 stron(-y)
Ściąga z logistyki
5 stron(-y)
Łańcuchy logistyczne w przedsiębiorstwie (⭐bibliografia ⭐przypisy)
14 stron(-y)
Podstawowa analiza finansowa firmy budowlanej
14 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Logistyka » Rodzaje zapasów w przedsiębiorstwie

Rodzaje zapasów w przedsiębiorstwie
Ocena: 9.7 / 10
Liczba głosów: 141 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii