Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
dźwignia operacyjna | handel zagraniczny | koszty w logistyce | strategia reklamy | ilościowa teoria pieniądza | teoria użyteczności | majątek obrotowy | restrukturyzacja |

Hipoteka

W celu zabezpieczenia wierzytelności banku z tytułu udzielonego kredytu w kwocie z góry oznaczonej, można obciążyć nieruchomość z tym skutkiem, że przy dochodzeniu swej należności bankowi służy pierwszeństwo zaspokojenia swej wierzytelności przed wierzycielami osobistymi każdoczesnego właściciela nieruchomości, z wyjątkiem wierzytelności uprzywilejowanych z mocy szczególnych przepisów prawa.

Przedmiotem hipoteki może być: cała lub część nieruchomości, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, praw do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, użytkowanie wieczyste.
Do ustanowienia hipoteki potrzebna jest umowa pomiędzy bankiem a właścicielem nieruchomości oraz dokonanie wpisu do księgi wieczystej nieruchomości. Przed złożeniem wniosku o wpis do hipoteki bank powinien z reguły zażądać ubezpieczenia nieruchomości i dokonać cesji polisy ubezpieczeniowej.

Podstawowe rodzaje hipoteki to: zwykła, kaucyjna, morska, przymusowa, ustawowa.

Hipoteka wygasa w przypadku: spłaty kredytu lub jego umorzenia, zrzeczenia się hipoteki przed bank oraz wykreślenie jej z księgi wieczystej, przejścia na własność banku nieruchomości obciążonej hipoteką, wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej bez wyraźnej podstawy prawnej (po 10 latach), nabycia nieruchomości w toku postępowania egzekucyjnego, z chwilą odnowienia kredytu, jeżeli hipoteka zabezpieczająca spłatę tego kredytu była ustanowiona na nieruchomości stanowiącej własność osoby trzeciej, gdy wierzytelność zabezpieczona hipoteką jest wymagalna, a wierzyciel zwleka ze spłatą, przejęcie długu, w przypadku hipoteki ustanowionej na nieruchomości będącej własnością kredytobiorcy.

Hipoteka nie ulega przedawnieniu. Po wygaśnięciu hipoteki, bank zobowiązany jest wydać właścicielowi nieruchomości odpowiednie oświadczenie celem dokonania wpisu o wykreśleniu hipoteki.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Test na egzamin z bankowości
24 stron(-y)
Kredyt hipoteczny - referat (⭐bibliografia)
21 stron(-y)
Wykłady z bankowości - opracowanie
30 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Nieruchomości » Hipoteka

Hipoteka
Ocena: 8.6 / 10
Liczba głosów: 149 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii