Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
podstawy ekonometrii | krzywa Phillipsa | sponsoring | ocena ryzyka | marketing wyborczy | krańcowa stopa substytucji | elastyczność krzyżowa | macierz BCG |

Rzadkość ekonomiczna

Jest to pojęcie dotyczące skończonej ilości zasobów ludzkich i rzeczowych, które za pomocą najlepszej osiągalnej wiedzy technicznej można wykorzystać do wytworzenia jedynie ograniczonych (ale maksymalnych w danym czasie) ilości dóbr ekonomicznych.

Dobra ekonomiczne to dobra rzadkie. Społeczeństwo musi dokonywać wyboru dóbr, bo nie można zaspokoić wszystkich potrzeb i pragnień.

Przy danych zasobach ekonomicznych i danej technologii, wybory produkcyjne stojące przed danym krajem można przedstawić za pomocą krzywej możliwości produkcyjnych. Przyjmuje się uproszczone założenia, że istnieją dwa dobra – między którymi trzeba dokonać wyboru.
Krzywa pokazuje w jakim stopniu można dokonać transformacji jednego dobra na inne przenosząc zasoby z produkcji jednego dobra, do produkcji drugiego dobra.

Produkcja jest efektywna wtedy, gdy wytworzonej ilości jednego dobra nie można zwiększyć bez zmniejszenia produkcji drugiego dobra  (punkty A - F). Gospodarka efektywna znajduje się na krzywej możliwości produkcyjnych.
Krzywa możliwości produkcyjnych jest graficznym przedstawieniem różnych kombinacji dóbr, które mogą być wytworzone przez jakąś jednostkę, społeczność, kraj w warunkach, gdy wszystkie zasoby są w pełni efektywnie wykorzystane.
KMP obrazuje wszystkie możliwe kombinacje (zestawienia produkcyjne) wykorzystania dostępnych zasobów w racjonalny sposób, przy pomocy najlepszej technologii.

Dowolny punkt na KMP oznacza, że wszystkie zasoby są w pełni wykorzystane i dzięki nim wyprodukuje się największe ilości takich dóbr i usług, na które znajdą się nabywcy.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Potrzeby ludzkie i ich zaspokajanie - referat (⭐bibliografia)
7 stron(-y)
Zagadnienia z geografii turystycznej
23 stron(-y)
Analiza ekonomiczna firmy
38 stron(-y)
Przykładowy test z analizy ekonomicznej
6 stron(-y)
Ściąga z gospodarki przestrzennej
2 stron(-y)
Analiza ekonomiczna salonu samochodowego (autosalonu) Toyota
28 stron(-y)
Geografia fizyczna - ściąga
22 stron(-y)

Podobne tematy w Kompendium

1. Zjawisko rzadkości (0.1 stron)
2. Efektywność ekonomiczna (0.4 stron)
3. Funkcje ubezpieczeń (0.1 stron)
4. Gospodarka liberalna (0.5 stron)
5. EVA - wzór (0.1 stron)
6. Analiza techniczno-ekonomiczna (0.2 stron)
7. Rzadkość (0.5 stron)
8. Co to jest proces podejmowania decyzji na poziomie strategicznym (0.3 stron)
9. Optimum Pareta (0.2 stron)
10. Ścieżka ekonomiczna (0.3 stron)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Mikroekonomia » Rzadkość ekonomiczna

Rzadkość ekonomiczna
Ocena: 9.5 / 10
Liczba głosów: 146 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii