Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
doskonalenie pracowników | podstawy psychologii | kryzys gospodarczy | system produkcyjny | konsument na rynku | analiza rentowności | biznesplan | outsourcing |

Zarządzanie logistyczne

Logistyka przenika niemal wszystkie aspekty aktywności gospodarczej. Tworzy siatkę, na której wspiera się nasze codzienne życie. Cechą rozwiniętej gospodarki jest, że jedna trzecia dochodu narodowego pochodzi z działań dystrybucji.

Na podstawie badań ustalono, że na dystrybucje przypada w Wielkiej Brytanii 32,5% dochodu narodowego brutto. Badania przeprowadzone w innych krajach wskazują na podobną skalę tego zjawiska. Rozpatrywane od kosztów, działania logistyczne stanowią znaczną część wydatków ponoszonych przez gospodarkę narodową.

Wynika z tego, że każde podniesienie produktywności osiągnięte w dowolnej części systemu logistycznego mogłoby przyczynić się do wyzwolenia rezerw, które z kolei mogą być użyte w innym miejscu gospodarki. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych na zlecenie Narodowej Rady Zarządzania Dystrybucją (National Council of Physical Distribution Menagement) wskazuje, że programy efektywnej poprawy produktywności w logistyce prowadzą do redukcji ogólnych kosztów w przybliżeniu od 10% do 20%.

Fakt ten silnie przemawia za tym, że podobne oszczędności są potencjalnie niemożliwe do osiągnięcia także w innych rozwiniętych gospodarkach, w niektórych przypadkach oszczędności mogłoby być znacznie wyższe. Nie należy jednak sądzić, że działalność logistyczna przysparza jedynie wydatków i że w związku z tym powinna być redukowana. Wprost przeciwnie, logistyka pozytywnie wpływa na wzrost bogactwa narodowego. Umożliwia ona sprawny przebieg procesu ekonomicznego i na wiele sposobów stanowi źródło jego napędu.

Orientacja logistyczna polega na kompleksowym zarządzaniu wszystkimi powiązanymi działaniami przepływu dóbr do źródeł zaopatrzenia do użytkownika wyrobów gotowych w celu poprawy działań systemu (mierzonej przy pomocy kosztowej efektywności obsługi odbiorców). Określone w powyższy sposób rozumienie logistyki obliguje do radykalnego przekształcenia sposobu w jaki przedsiębiorstwo realizuje potrzebny udział w rynku poprzez przebudowę całego zarządzania operacyjnego.

To nowe podejście oznacza rozpoznanie potrzeb w zakresie serwisu odbiorców i zrównoważenie go przy pomocy zarządzania wewnętrznymi zasobami przedsiębiorstwa. Integracyjna natura zadań logistycznych polega na zapełnieniu luki operacyjnej między źródłem zaopatrzenia a finalnym popytem.

Pojęcie zarządzania logistycznego jest analogiczne do pojęć zarządzania materiałami i dystrybucją . Nasuwa się tu spostrzeżenie, że logistyka stanowi raczej planistyczne bramy biznesu, aniżeli jego funkcje. Innymi słowy rodzaj zarządzania właściwy dla logistyki w mniejszym stopniu dotyczy zarządzania przepływami materiałów, bardziej zaś związany jest z ustaleniem obiektywnych celów i strategii w obrębie, których mogą mieć miejsce dzień po dniu wykonywane czynności zarządzania materiałami i zarządzania dystrybucją.

Logistyka powinna być traktowana przez zarządzających jako całościowa orientacja planistyczna w biznesie. Ma ona wpływ na wykorzystywanie zasobów i jest ośrodkiem działalności w zakresie koordynacji zaopatrzenia, wytwarzania i dystrybucji.

Głównym zadaniem menedżerów logistycznych stało się zaplanowanie, wprawienie w ruch i stałe kontrolowanie takiego systemu logistycznego, który ma optymalny wpływ na sytuację finansową i konkurencyjność firmy, na jego bilans czy rachunek zysków i strat. Takie podejście do zarządzania ma wpływ na wykorzystanie zasobów firmy i staje się znaczącym  ogniwem w procesie koordynacji zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji, a więc w istocie rzeczy funkcjonowania całej firmy.

W sytuacji takiej zmienić się musi podejście do oceny efektywności działań logistycznych i samego systemu zarządzania logistycznego w firmie. Jeśli zarządzanie to ma wpływ na prawie wszystkie aspekty związane z konkurencyjnością firmy na rynku, na wielkości jej przychodów i kosztów, na rozmiary zaangażowania zasobów, to należy odejść od ceny systemu logistycznego poprzez pryzmat generowanych przezeń kosztów.

Najtrafniejszym narzędziem oceny efektywności systemu logistycznego firmy stają się w takiej sytuacji wskaźniki rentowności kapitału (np. ROI, ROA, czy też ROE), które w syntetyczny sposób poddają ewaluacji zarówno system logistyczny jak i zarządzanie nim w danej firmie.

System logistyczny był zawsze postrzegany w kategoriach wpływu na koszty firmy. Zarządzanie logistyczne miało wpływ na racjonalizację i obniżkę kosztów przedsiębiorstwa, osiągane zarówno przez sprawne i efektywne zarządzanie poszczególnymi czynnościami logistycznymi (np. transportem, zapasami, składami czy realizacją zamówień), jak i przede wszystkim kompleksem tych wzajemnie powiązanych ze sobą czynności traktowanych jako swoisty mix i postrzegany w kategoriach kosztów globalnych.

Zarządzanie ma bezpośredni wpływ na kolejny element modelu rentowności firm – przychody ze sprzedaży. Jeśli przyjmie się, że produkty oferowane przez daną firmę – dobre czy nawet doskonałe są w istocie rzeczy zbliżone w większości branż do produktów konkurencji i proponowane klientom po podobnych, konkurencyjnych cenach, to nie trudno dostrzec , iż określona decyzja wyboru klienta coraz częściej zależy od tego, jaki pakiet obsługi zostanie zaproponowany wraz z produktem.

Wypada jeszcze podkreślić szczególną rolę, jaką odgrywa zarządzanie logistyczne w zarządzaniu zapasami. Mądre zarządzanie przyczynia się do spadku poziomu zapasów utrzymanych przez firmę, a w konsekwencji do zmniejszenia kapitału obrotowego zamrożonego w tych aktywach.

Podsumowując, trudno byłoby znaleźć inną sferę działalności firmy, która dawałaby tak olbrzymie możliwości poprawy rentowności firmy jak logistyka. Pomaga ona zwiększyć sprzedaż i przychody firmy, zmniejszyć jej koszty, redukować kapitał zamrożony w majątku trwałym i obrotowym, w konsekwencji zaś zwiększać zysk netto i obniżać aktywa, wpływając tym samym na poprawę wskaźnika rentowności kapitału.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Efekty zarządzania logistycznego (⭐bibliografia)
13 stron(-y)
Controlling logistyczny (⭐bibliografia)
7 stron(-y)
Ściąga z logistyki
5 stron(-y)
Charakterystyka nowoczesnej koncepcji logistyki (⭐bibliografia)
17 stron(-y)
Łańcuch dostaw oraz wartość dodana w logistyce
22 stron(-y)
Logistyczna obsługa klienta
17 stron(-y)
Zarządzanie logistyką - wykłady
22 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Logistyka » Zarządzanie logistyczne

Zarządzanie logistyczne
Ocena: 9 / 10
Liczba głosów: 68 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii