Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
wykłady z zarządzania zasobami ludzkimi | marketing usług | weryfikacja istotności parametrów modelu | rachunek kosztów | wykłady z zarządzania kadrami | marketing mix | teoria użyteczności | strategia produktu |

Brzytwa Ockhama - definicja i przykłady

Brzytwa Ockhama to taka myślowa zasada, która mówi nam, że proste wyjaśnienia są zazwyczaj lepsze niż te skomplikowane. Innymi słowy, kiedy mamy kilka możliwych wyjaśnień dla jakiegoś zjawiska, powinniśmy wybierać to, które jest najmniej skomplikowane i wymaga najmniejszej liczby założeń.

Pomyśl o tym jak o wyborze między dwoma różnymi wyjaśnieniami tego, dlaczego Twój pies zjadł ciastko ze stołu. Pierwsze wyjaśnienie mówi, że Twój pies podszedł do stołu, skoczył na krzesło, przeleciał przez stół, zjadł ciastko i spadł na podłogę. Drugie wyjaśnienie mówi, że Twój pies po prostu wskoczył na stołek i zjadł ciastko.

Brzytwa Ockhama mówi nam, że drugie wyjaśnienie czyli to, że pies po prostu wskoczył na stołek, jest prostsze, bardziej wiarygodne i nie wymaga tylu skomplikowanych kroków. To jest właśnie idea brzytwy – wybieramy to, co prostsze, bo zazwyczaj jest to bardziej prawdopodobne i mniej skomplikowane.

Teraz możemy to zastosować do nauki. Załóżmy, że masz dwie teorie na temat tego, dlaczego liście na drzewach zmieniają kolor jesienią. Pierwsza teoria mówi, że liście zmieniają kolor z powodu skomplikowanych reakcji chemicznych w ich komórkach. Druga teoria mówi, że liście zmieniają kolor, bo drzewa chcą przygotować się na zimę i gromadzą energię.

Zgodnie z Brzytwą Ockhama wybór drugiej teorii jest bardziej sensowny, bo jest prostsza. Nie wymaga skomplikowanych reakcji chemicznych. To tylko naturalny proces dostosowania się drzew do zmiany pór roku.


Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Psychologia » Brzytwa Ockhama - definicja i przykłady

Brzytwa Ockhama - definicja i przykłady
Ocena: 8.6 / 10
Liczba głosów: 30 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii