Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
cykl życia projektu | deficyt budżetowy | cele marketingowe | misja przedsiębiorstwa | analiza strategiczna | benchmarking | analiza finansowa | fazy cyklu koniunkturalnego |

Centra logistyczne - definicja i zadania

Pojęcie centrów logistycznych w ostatnich kilku latach stało się w Polsce bardzo popularne i jest coraz powszechniej używane. Można stwierdzić, że jest ono nawet nadużywane, jeśli stosowane jest jako synonim do takich określeń jak: centrum dystrybucji, centrum magazynowo - dystrybucyjne, terminal przeładunkowy, magazyn centralny, baza magazynowa czy platforma logistyczna. Stosowne użycie odpowiedniego pojęcia zależy przede wszystkim od definicji oraz kryteriów stosowanych do klasyfikacji centrów logistycznych.

Trudno sprecyzować jednoznaczną definicje centra logistycznego, dlatego też w literaturze spotykamy ich wiele. Przykładowo prof. M. Ciesielski przyjmuje, że centrum logistyczne jest to węzeł logistyczny, który skupia dużą liczbę różnych oferentów usług logistycznych. Natomiast według prof. E. Gołembskiej, centrum logistyczne jest to międzyregionalna jednostka gospodarcza, w której koordynuje się usługi magazynowania, transport na małe i wielkie odległości, wraz z przepływem informacji i systemem kontroli tej działalności.

EJ. Dauber definiuje centrum logistyczne jako regionalny ośrodek zajmujący się koordynacją logistycznych usług i transportu na krótkie i dalekie odległości (np. transport kontenerowy, samochodowo-kolejowy, wodny, drogowy). Zintegrowane połączenia transportowe polegają na koordynowaniu wszystkich gałęzi transportu,

Z punktu widzenia przewozów od producenta do konsumenta. Centra te są niezależnymi przedsiębiorstwami działającymi w obrębie danego regionu ekonomicznego.

W literaturze niemieckiej pod pojęciem centrum logistycznego rozumie się centrum gospodarcze, w którym jedno lub wiele przedsiębiorstw oferuje, oprócz świadczeń transportowych szerokie spektrum usług logistycznych, często uzupełniane dodatkowymi świadczeniami. Jak widać powyższe definicje oddają w pełni skalę i zakres funkcjonowania centrów logistycznych. Na ich podstawie można stwierdzić, że centrum logistyczne charakteryzuje szereg specyficznych cech, a przede wszystkim to, że są to obiekty położone na skrzyżowaniu największych szlaków komunikacyjnych z dostępem do możliwie największej liczby gałęzi transportu, wyposażone w infrastrukturę telekomunikacyjną, oferujące pełen pakiet usług logistycznych poprzez zlokalizowanie przedsiębiorstw transportowych, usługodawców logistycznych i korzystających intensywnie z usług logistycznych przedsiębiorstw przemysłowych i handlowych na terenie jednego lub wielu parków czy obszarów przemysłowych i handlowych.

W Europie znanych jest kilka podstawowych koncepcji centrów logistycznych:
1) brytyjska "Freight Villages"
2) francuska "Plate Forme Logistique' oraz 'Plate Forme multimodales"
3) niemiecka "Güterverkehrszentrum" (GVZ)
4) włoska "Interporto"
5) holenderska 'Rail Service Centre' (RCS)
6) duńska 'Transport Center'

Różnice występują nie tylko w nazwach, ale i w istocie koncepcji oraz w wielu rozwiązaniach szczegółowych. Niemieckie koncepcje bazują na założeniu racjonalizacji przestrzennego i funkcjonalnego układu aglomeracji miejskich. Francuskie i brytyjskie rozwiązania są inspirowane chęcią ułatwienia w powstających centrach transferu innowacji technologicznych i umiejętności zawodowych w zakresie posługiwania się techniką informatyczną i telekomunikacyjną. Rozwiązania włoskie są powiązane ze strategią liberalizacji usług portowych i wzrostu konkurencji między portami w celu promowania włoskiego eksportu i tranzytu przez włoskie porty.

Do najważniejszych zadań realizowanych przez centra logistyczne zaliczyć należy: dyspozycyjność świadczenia usług logistycznych, planowanie czasu i warunków przewozu w łańcuchu transportowym z optymalnym wykorzystywaniem ładowności urządzeń, a także prowadzenie i kontrola procesu zamówień oraz bieżącej kontroli zapasów magazynowych. Kolejnym zadaniem jest utrzymywanie w gotowości technicznej infrastruktury transportu i magazynowania oraz parku urządzeń transportu poziomego i pionowego, dzierżawionego zgodnie z potrzebami zamawiających.

Do równie istotnych zadań zaliczyć należy prowadzenie doradztwa ekonomicznego i prawnego, prowadzenie banku informacji dotyczących wielkości struktury zamówień, poziomu zapasów magazynowych, wolnej powierzchni magazynowej oraz systematyczne przekazywanie tych informacji poprzez sieć komputerową dla każdego ogniwa systemu logistycznego oraz świadczenia usług socjalno-bytowych i celnych.

Kształt centrum logistycznego i rozmieszczenie infrastruktury terminalowej i magazynowej zależą od warunków terenowych, w których powstaje centrum. Są dwa zasadnicze rodzaje lokalizacji:
- na wolnych gruntach - wówczas inwestor może w dowolny sposób kształtować wygląd centrum logistycznego i rozmieszczenie poszczególnych obiektów.
- w istniejącej zabudowie - wówczas swoboda projektowania jest ograniczona przez istniejącą infrastrukturę, część obiektów zmienia funkcje. Inne są likwidowane, a kształt centrum logistycznego dostosowuje się do istniejących realiów wewnątrz lokalizacji i w jej otoczeniu.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Efekty zarządzania logistycznego (⭐bibliografia)
13 stron(-y)
Eurosystem logistyczny
31 stron(-y)
Controlling logistyczny (⭐bibliografia)
7 stron(-y)
Logistyczna obsługa klienta
17 stron(-y)
Controlling w zarządzaniu przedsiębiorstwem
50 stron(-y)
Charakterystyka nowoczesnej koncepcji logistyki (⭐bibliografia)
17 stron(-y)
Logistyka - ściąga z zagadnień
1 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Logistyka » Centra logistyczne - definicja i zadania

Centra logistyczne - definicja i zadania
Ocena: 9.2 / 10
Liczba głosów: 42 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii