Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
fucje i przejęcia | niezależność banku centralnego | budżet gminy | stopa bezrobocia | szacowanie parametrów strukturalnych | zarządzanie relacjami z klientami | szczeble zarządzania | zarządzanie produkacją |

Historia polskiej złotówki

W końcu XVIII w. Rzeczpospolita wpada w ogromne trudności finansowe i gospodarcze, głównie wskutek dokonanych przez państwa ościenne rozbiorów. Handel i przemysł zamiera z powodu braku w obiegu dostatecznej ilości pieniędzy, a także kruszcu, z którego można byłoby je wybijać. Koniecznością staje się wprowadzenie do obiegu i powszechnego użytku pieniędzy papierowych.

Jednym z pierwszych drukowanych projektów ustanowienia waluty papierowej w Polsce jest projekt z 1777 roku, wykonany anonimowo u znanego w Warszawie drukarza Düfeura. Nieco później podobny projekt przedstawia Komisji Skarbowej kasztelan czerski Ostrowski.

Podstawową walutą w kraju po 1923 r. były bilety kasowe, emitowane przez Bank Polski. Pokryte one były 30% złotem, walutami i dewizami, nie podlegającymi znacznym wahaniom kursowym. Przyjęcie pokrycia w dewizach oznaczało stworzenie systemu waluty dewizowo – złotej.

Bilety kasowe Królestwa Polskiego dzielą się na cztery klasy oznaczone dużymi literami dla poszczególnych wartości klasa A dla 5 złotych, klasa B dla 10 złotych, klasa C dla 50 złotych, klasa D dla 100 złotych. Na wszystkich biletach kasowych podpisy faksymilowe komisarzy królewskich wyciskano gryfami.

Na wszystkich biletach kasowych znajdują się wyciśnięte dwa suche owalne stemple. Pierwszy stempel wypukły wyciśnięty jest z lewej strony nad wyrazem Ukazicielowi, zawiera cyfrę i napis nominału 5 zł:, na wyższych nominałach: 10 Zło, 50 Zło, 100 Zło, pod cyframi i napisami znajdują się dwie złączone gałązki - laurowa i dębowa. Drugi stempel wklęsły wyciśnięty jest z prawej strony nad wyrazem stosownie i zawiera herb Królestwa, nad nim napis Bilet Kass: a pod nim Króle: Polsk.

Bilety kasowe podpisywało zawsze dwóch komisarzy. W zależności od zajmowanych pozycji w hierarchii państwowej zasadą było, że osoba stojąca w hierarchii wyżej podpisywała bilet z lewej strony, a stojąca niżej z prawej strony.

Bilet jednozłotowy, wydrukowany i wprowadzony do obiegu zgodnie z obowiązującymi ustawowymi przepisami był kolejną zaplanowaną emisją Banku Polskiego. Ponieważ wykonanie tego biletu i jego emisja wypada w okresie powstania listopadowego, uznany został przez rosyjskie władze w Petersburgu za bilet rewolucyjny. Szczególnie carskie władze miały zastrzeżenia do użytego herbu - Orzeł i Pogoń zwieńczone polską królewską koroną, z pominięciem godła Rosji. Wycofane z obiegu powstańcze jednozłotówki komisyjnie spalono. Jednozłotówkę w  Warszawie i okolicy nazywano potocznie minhejmerówką, od nazwiska projektanta i głównego rytownika Banku Polskiego Jana Minheymera.

W 1924 roku określono parytet, czyli wartość jednego złotego, która odpowiadała wartości 0.222168 grama czystego złota. W Polsce powojennej przejęto wcześniej obowiązujący system złotowy.

Pod koniec XX wieku hiperinflacja (zjawisko gwałtownego wzrostu cen) doprowadziła do znacznej dewaluacji polskiej waluty, czyli utraty jej wartości. Aby uporządkować sytuację, 1 stycznia 1995 roku Narodowy Bank Polski zdenominował polską walutę, wprowadzając w miejsce starego' złotego (kod międzynarodowy PLZ) nowego złotego (PLN), odpowiadającego 10.000 PLZ.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Rewolucja przemysłowa na ziemiach polskich w XIX wieku (⭐przypisy)
19 stron(-y)
Wielki kryzys gospodarczy w Polsce w latach 1929 - 1935 (⭐bibliografia)
11 stron(-y)
Idea merkantylizmu
5 stron(-y)
Merkantylizm - opracowanie
8 stron(-y)
CRM - Customer Relationship Management
13 stron(-y)
Rewolucja przemysłowa w Angii i Niemczech - referat (⭐bibliografia)
9 stron(-y)
Merkantylizm w organizacji i zarządzaniu (⭐bibliografia)
22 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Ekonomia » Historia polskiej złotówki

Historia polskiej złotówki
Ocena: 10 / 10
Liczba głosów: 43 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii