Top strony
Wyszukiwarka serwisu
Mapa tagów
dźwignia operacyjna | bancassurance | rentowność aktywów | CEFTA | negocjacje cenowe | analiza fundamentalna | restrukturyzacja przedsiębiorstw | bezrobocie naturalne |

Delegowanie uprawnień

Delegowanie uprawnień - powierzanie przez menadżerów swoim podwładnym części swoich obowiązków i uprawnień.

Podstawową przyczyną delegowania uprawnień jest dążenie do zwiększenia ilości wykonywanej pracy. Decyzje powinny być podejmowane na każdym właściwym szczeblu (wg Simona).

Właściwy szczebel to taki ktoś, kto jest najbardziej kompetentny, kto ma najpełniejszą informację o danym problemie. W parze z władzą musi iść jednocześnie odpowiedzialność.

Pracownik przyjmujący od swego menadżera pewne uprawnienia odpowiada za swoje ewentualne, błędne decyzje, które podejmuje.

Kierownicy często zajmują się sprawami, które z powodzeniem mogliby powierzyć podwładnym. Podejmowanie decyzji ma związek z wzajemnymi stosunkami między kierownikami i podwładnymi oraz z wpływem podwładnych na decyzje kierownicze. Decyzje podejmuje indywidualnie kierownik grupy pracowniczej lub kolektywnie cała grupa.

Ważne jest, aby decyzje umożliwiały sprawność i racjonalność. Należy jednak pamiętać, że kierownik jest zawsze jednoosobowo odpowiedzialny za podjęte decyzje. Decyzje grupy nie zawsze są lepszej jakości; mogą wynikać z tzw. "myślenia grupowego". Niemniej uczestnictwo podwładnych w procesie podejmowania decyzji przyczynia się do ich większej identyfikacji z zakładem oraz zapobiega konfliktom.

Delegowanie władzy na coraz niższe szczeble sprzyja podniesieniu wydajności i jakości pracy, wyzwoleniu inicjatywy, twórczości pracowników, ujawnia ich potencjalne zdolności, tworzy lepszą atmosferę pracy. Jednocześnie prowadzi wzmocnienia prestiżu i autorytetu kierownika w oczach zwierzchników i podwładnych, ułatwia kierowanie zespołem.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Kompetencje menedżerskie
3 stron(-y)
Test z podstaw zarządzania - 44 pytania testowe
4 stron(-y)
Zagadnienia dziedziny zarządzania i organizacji
31 stron(-y)

Jesteś tutaj: Kompendium ekonomii » Zarządzanie » Delegowanie uprawnień

Delegowanie uprawnień
Ocena: 8.7 / 10
Liczba głosów: 183 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować

2001-2024 © ABC Ekonomii