Top strony
Wyszukiwarka serwisu
ERP | polityka pieniężna | bank centralny | biznes plan | kody kreskowe | wartość pieniądza w czasie | metody portfelowe | monetaryzm | równowaga konsumenta | unia europejska | zapasy w przedsiębiorstwie | badania ankietowe |

Dobra luksusowe czyli towary ekskluzywne

Towary luksusowe to dobra, które cechuje współczynniki dochodowej elastyczności popytu większy od 1. Oznacza to ni mniej ni więcej, iż popyt na dobra luksusowe rośnie szybciej od wzrostu dochodów i nie istnieją granice wzrostu zapotrzebowania na takie dobra. Wyjątkiem może być spadek dochodów lub utrata charakteru luksusowego przez dane dobro.

Uwzględniając ekonomiczne prawo malejącej użyteczności perspektywa zakupu drugiego, identycznego zegarka tej samej, ekskluzywnej marki (np. Rolex czy Patek Philippe) może sprawić, że produkt ten straci swój luksusowy charakter w oczach klienta. Rozwiązaniem problemu jest więc opracowanie szerokiej gamy modeli zegarków danej marki, nieustanne odnawianie oferty, tak aby przekonać klienta, że inny model zegarka marki Rolex czy Patek to zupełnie inny produkt.

Dobra luksusowe z jednej strony zaspokajają potrzeby nabywców, z drugiej zaś powodują zazdrość u mniej zamożnych znajomych i rodziny. Produkty luksusowe nie zawsze nabywane są, aby zaspokoić konkretne potrzeby, ale również dlatego, aby podbudować ego nabywcy, sprawić by mógł się wyróżnić z tłumu np. jadąc luksusowym autem czy błyszcząc złotym zegarkiem z diamentami. Spowodowanie zazdrości wśród otaczających ludzi to jeden z pierwotnych bodźców do zakupu dóbr luksusowych.

Elite Bohemia z Czech to znana na całym świecie marka produkująca ekskluzywne żyrandole kryształowe (lampy kryształowe) ozdobione prawdziwymi kryształami firmy Preciosa. Są to specyficzne produkty luksusowe, które już wieki temu zdobiły zamki i pałace królów i możnowładców. Ich specyficzną cechą jest fakt, że mogą sobie na nie pozwolić nie tylko najbogatsi, ale również i tzw. klasa średnia. Katalog lamp kryształowych Elite Bohemia liczy sobie kilkaset modeli, a znaleźć w nim można zarówno bardzo drogie, duże lampy kryształowe do pałaców, ale również mniejsze żyrandole np. na 5 żarówek, które doskonale sprawdzą się jako oświetlenie salonu lub jadalni. Pomimo, że lampy kryształowe takich producentów jak Swarovski kosztują co najmniej kilka tysięcy euro, Elite Bohemia oferuje swoje produkty w dużo przystępniejszych cenach, tak że stać na nie każdego. Co ważne, lampy kryształowe Elite Bohemia produkowane są z wysokiej jakości kryształów Preciosa oraz z czeskich kryształów Bohemia. Są to prawdziwe kryształy, nie szlifowane szkiełka jak w produktach marketowych.

Powyższe informacje to dla Ciebie za mało? Pobierz na dysk obszerne i szczegółowe opracowania przygotowane przez studentów w trakcie studiów, doktorantów, wykładowców, przedsiębiorców. Są to m.in.: gotowe prezentacje, referaty z bibliografią, ściągi i wykłady, analizy finansowe, biznes plany, plany marketingowe i inne opracowania.
Pliki po pobraniu na dysk możesz dowolnie edytować i drukować.

Przykładowe tematy do pobrania:
Ilość stron A4
Ekonomia matematyczna cz. 2
7 stron(-y)
Produkt - praca teoretyczna (referat)
8 stron(-y)
Ściąga z mikroekonomii - definicje wykresy i wzory
4 stron(-y)
Zestaw zagadnień na egzamin z mikroekonomii
10 stron(-y)
Charakterystyka nowoczesnej koncepcji logistyki
17 stron(-y)
Wykłady z mikroekonomii
25 stron(-y)
Kody kreskowe - referat
11 stron(-y)

Dobra luksusowe czyli towary ekskluzywne
Ocena: 8.7 / 10
Liczba głosów: 28 głosów

Zaloguj się, aby zagłosować